Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant 31.12.2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


bilant 31.12.2009

136 replies to this topic

#121 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 01 June 2010 - 04:17 PM

Amenzile la Legea contabilitatii se constata de reprezentantii MFP (ANAF) prin control faptic, vezi corelativ prevederile OG 2/2001 privind regimul contraventiilor.

Ca urmare, nu va agitati cu ideea nelegala si falsa ca se vor emite PVCSC din birou pentru bilanturi depuse cu intarziere sau nedepuse la ONRC. De asemenea, este nelegal refuzul inregistrarii unor bilanturi nedepuse in termen la ONRC fara prezentarea dovezii platii amenzii prevazute in L 31, asa cum posteaza cineva mai sus, ar fi abuz in serviciu, fapta penala. Ca in fiecare an, prin decembrie sau ianuarie 2011, se vor inainta catre ANAF (GF) listele cu firmele cu bilanturi nedepuse pana la o anumita data (31.10 sau 30.09.) in vederea aplicarii unor amenzi, actiune care se incheie de obicei in max. 2 saptamini.

Este adevarat ca la orice control al ANAF sau GF de dupa 01.06.2010 se poate intampla sa se solicite dovada depunerii bilantului si sa se constate contraventia. Totusi, dpdv la pericolului social (vezi iarasi OG 2) nu se justifica aplicarea amenzii de 2.000-30.000 lei in cazul depunerii cu intarziere a bilantului la ONRC, se poate solicita la obiectiuni sanctiunea avertismentului.

Ideea este ca acest bilant pe 2009 sa fie totusi depus la ONRC in cursul lunii iunie, nu mai sint cozi si nu ar fi probleme.



#122 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2010 - 07:01 PM

Vezi postareaingrid, la May 31 2010, 09:26 PM, a spus:

Vezi postareacont-conta-ro, la May 31 2010, 09:18 PM, a spus:

te duci de urgenta si le depui la posta cu confirmare de primire. e important sa ai pe stampila data de expediere azi 31.

Nu am cum inca lucrez la ele,mi s-a stricat hard disk-ul :frusty:

Problema este de fapt urmatoarea: Aveti atat de multe firme si
nu reusiti sa le intocmiti bilantul ?.
Dupa parerea mea, data de 31.03. a anulului urmator , este o data rezonabila pentru
inchiderea exercitiului financiar precedent !.
Daca asteptam cele 150 de zile pentru depunerea situatiilor financiare anuale,
este vina noastra -cei din breasla !.

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 01 June 2010 - 07:03 PM




#123 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 01 June 2010 - 07:52 PM

Vezi postareacuceritor, la Jun 1 2010, 08:01 PM, a spus:

Problema este de fapt urmatoarea: Aveti atat de multe firme si
nu reusiti sa le intocmiti bilantul ?.
Dupa parerea mea, data de 31.03. a anulului urmator , este o data rezonabila pentru
inchiderea exercitiului financiar precedent !.
Daca asteptam cele 150 de zile pentru depunerea situatiilor financiare anuale,
este vina noastra -cei din breasla !.

Falsa problema mai ales pentru acest an:

1. multi contabili au asteptat sa apara un program clasic de completare a bilantului si nu acel PDF de cacao, ca sa nu mai vorbesc ca a aparut o ultima varianta pe website mfinante cu data de 15.03.2010. Daca in variantele precedente, completarea nu dura mai mult de 10-15 minute, plimbarea prin casutele din PDF, cu PC performant (pt. jocuri) si monitor de 19" dureaza 3-4 secunde/suma, plus navigarea scroll greoaie pentru revenirea din formular in formular, plus corelarea datelor informative cu bilantul si contul de profit - media la mine a fost de 20-25 de minute, este adevarat ca nu m-am putut baza pe saga pentru exportul de bilant.

2. cam 30-35% dintre firme nu reusesc sa semneze rapid PV de aprobare a bilantului, fiind cate 2-3 asociati sau mai multi, sau cate o firma asociat, poate dura 1-2 saptamini.

3. de cand este in sarcina obligatorie a contabilului depunerea bilantului la ONRC? Asta este o aberatie emanata de CECCAR. La finante puteai avea cu cine discuta in vreo eventualitate ca s-ar fi observat vreo eroare de intocmire care trecea de corelatiile software, dar la ONRC se face un simplu curierat. Sincer, nu am depus decit citeva bilanturi pentru niste obligatii sau contracost, majoritatea au preluat bilantul si s-au ocupat de ONRC ca si in anii trecuti.



#124 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 June 2010 - 01:15 PM

Citeaza

HANDA 76 : si ce se intampla daca depunem dupa 31 mai?

Citeaza

magda2000: amenda 1500ron

Magda, de unde ai scos amenda de fix 1500 ??? :frusty:

L.82/1991 republicata :
"ART. 41
Constituie contravenții la prevederile prezentei legi următoarele fapte, dacă nu sunt săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii, să fie considerate infracțiuni:
1. deținerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, titluri de valoare, numerar și alte drepturi și obligații, precum și efectuarea de operațiuni economice, fără să fie înregistrate în contabilitate;
2. nerespectarea reglementărilor emise de Ministerul Economiei și Finanțelor cu privire la:
a) utilizarea și ținerea registrelor de contabilitate;
b) întocmirea și utilizarea documentelor justificative și contabile pentru toate operațiunile efectuate, înregistrarea în contabilitate a acestora în perioada la care se referă, păstrarea și arhivarea acestora, precum și reconstituirea documentelor pierdute, sustrase sau distruse;
c) efectuarea inventarierii;
d) întocmirea și auditarea situațiilor financiare anuale;
e) depunerea la unitățile teritoriale ale Ministerului Economiei și Finanțelor a situațiilor financiare anuale;
f) întocmirea și depunerea la unitățile teritoriale ale Ministerului Economiei și Finanțelor a situațiilor financiare periodice sau a raportărilor contabile stabilite potrivit legii;
g) nedepunerea declarației din care să rezulte că persoanele prevăzute la art. 1 nu au desfășurat activitate;
h) publicarea situațiilor financiare anuale, potrivit legii.
3. prezentarea de situații financiare care conțin date eronate sau necorelate, inclusiv cu privire la identificarea persoanei raportoare;
4. nerespectarea prevederilor referitoare la întocmirea declarațiilor prevăzute la art. 30 și 31;
5. nerespectarea prevederilor referitoare la obligația membrilor organelor de administrație, conducere și supraveghere de a întocmi și publica situațiile financiare anuale;
6. nerespectarea prevederilor referitoare la obligația membrilor organelor de administrație, conducere și supraveghere ale societății-mamă de a întocmi și publica situațiile financiare anuale consolidate.
ART. 42
(1) Contravenția prevăzută la art. 41 pct. 2 lit. h) se sancționează cu amendă de la 2.000 lei la 30.000 lei, cea prevăzută la pct. 1, cu amendă de la 1.000 lei la 10.000 lei, cele prevăzute la pct. 2 lit. c), d), e), pct. 4 și 5, cu amendă de la 400 lei la 5.000 lei, cea prevăzută la pct. 6, cu amendă de la 10.000 lei la 30.000 lei, cele prevăzute la pct. 2 lit. a) și b), cu amendă de la 300 lei la 4.000 lei, cea prevăzută la pct. 2 lit. f), cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei, cea prevăzută la pct. 3, cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, iar cea prevăzută la pct. 2 lit. g), cu amendă de la 100 lei la 200 lei. Criteriile în funcție de care se stabilește nivelul amenzii se corelează cu nivelul cifrei de afaceri, după caz.
(2) Amenda pentru neîndeplinirea obligației prevăzute la art. 41 pct. 2 lit. f) este de la 1.000 lei la 3.000 lei, dacă perioada de întârziere pentru întocmirea și depunerea situațiilor financiare periodice este cuprinsă între 15 și 30 de zile lucrătoare, și de la 1.500 lei la 4.500 lei, dacă perioada de întârziere depășește 30 de zile lucrătoare.
(3) Guvernul, la propunerea Ministerului Economiei și Finanțelor, poate modifica nivelul amenzilor prevăzute la alin. (1) în funcție de rata inflației.
(4) Constatarea contravențiilor și aplicarea amenzilor se fac de persoanele cu atribuții de inspecție fiscală și de comisarii Gărzii Financiare, precum și de personalul altor direcții din cadrul Ministerului Economiei și Finanțelor, stabilit prin ordin al ministrului economiei și finanțelor.
(5) Constatarea contravențiilor și aplicarea amenzilor în cazul asociațiilor de proprietari se fac de persoanele cu atribuții de control din cadrul consiliilor locale ale municipiilor, orașelor, comunelor și ale sectoarelor municipiului București și de alte persoane anume împuternicite de consiliile județene, respectiv de Consiliul General al Municipiului București.
(6) Amenzile contravenționale prevăzute la alin. (1) și (2) se suportă de persoanele vinovate.
(7) Contravențiilor prevăzute la art. 41 le sunt aplicabile dispozițiile Ordonanței Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare."

Dana




#125 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 02 June 2010 - 01:30 PM

am intrebat la ONRC



#126 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 June 2010 - 02:26 PM

Vezi postareamutual, la Jun 1 2010, 08:52 PM, a spus:

Vezi postareacuceritor, la Jun 1 2010, 08:01 PM, a spus:

Problema este de fapt urmatoarea: Aveti atat de multe firme si ....Daca asteptam cele 150 de zile pentru depunerea situatiilor financiare anuale, este vina noastra -cei din breasla !.
Falsa problema mai ales pentru acest an: .................
Dar nu v-ati pus intrebarea cat e vina contabililor si cat e vina patronilor (care nu s-au preocupat de organizarea contabilitatii), avand in vedere ca O treime din firme nu au depus situatiile financiare aferente anului 2009 in termenul legal, 31 mai , asa cum reiese din datele transmise la solicitarea agentiei MEDIAFAX de Oficiul National al Registrului Comertului (ONRC). Pentru nedepunerea documentelor in termenul legal, firmele risca amenzi intre 500 si 1.500 de lei.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 02 June 2010 - 02:29 PM




#127 roberth

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 June 2010 - 02:33 PM

Pana acum, nedepunerea bilantului la Registrul Comertului nu se sanctiona cu amenda, si din cate stiam, nedepunerea a trei bilanturi consecutive ducea la radierea firmei.

Ce lege prevede acum amenda pentru aceasta actiune?

Am facut aceasta firma acum doi ani de zile pentru ca imi doream cu ardoare sa fac ceva "legal". Activitatea ar merge foarte bine si la negru dar imi doream un statut si, de ce nu, poate niste contracte serioase care chiar se profilau la orizont.

Dupa aceea am avut parte de niste probleme grave personale (accident auto, sotia si-a pierdut locul de munca, rate la banci neplatite...) drept pentru care m-am angajat la o alta :frusty: firma. Dupa toate astea am avut noroc de un contabil care mi-a tinut contabilitatea la trei facturi si care mi-a facut toate declaratiile gratuit.... a venit impozitul forfetar... impozitul pe nimic, nu am avut bani sa sistez activitatea.... statul roman este cel mai nemernic stat din lume. Probabil ca voi ajunge sa imi dau foc (si nu glumesc) pentru ca nu mai suport. Muncesc cinstit, incerc sa fac lucrurile corect si cinstit, dar statul ma considera un nemernic si un infractor pentru ca nu pot sa le dau bani pe ceea ce nu fac, impozitul pe existenta firme. Daca stiam nu faceam nicio firma si faceam ce stiu sa fac fara nicio factura.

Asta este. Voi anunta public, pe toate siteurile si forumurile momentul in care imi voi da foc in fata Guvernului. Asta daca voi mai avea bani de benzina. Si, repet, nu glumesc.



#128 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2010 - 05:56 PM

REf: mutual
Poate fi o falsa problema chiar argumentul ca Programul pentru Bilantul 2009 a fost conceput in format PDF !.
Nu dureaza mai mult ca in vechiul prorgram.
Cat despre faptul ca nu contabilii sunt cei ce trebuie sa depuna bilantul, este corect.
Tor la fel este de corect ca daca predai administratorului firmei bilantul pe 31.03. si asteapta
ultima zi al lunii mai, este cu adevarat numai vina lui !



#129 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 03 June 2010 - 07:14 AM

roberth crezi ca ii va pasa cuiva din Guvern daca iti dai foc? Vei "tine" prima pagina cateva zile dupa care...nimic! Vor aparea alte stiri care o vor inlocui pe a ta... Si apoi ce crezi ca rezolvi daca te sinucizi? In afara durerii pe care o vei provoca celor apropiati...nimic! Nu se va schimba nimic in tara asta, e timpul sa te resemnezi si sa accepti ca aici te-ai nascut!



#130 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2010 - 08:30 AM

Am observat dupa deounerea bilanturilor ca 2 dintre ele aveau bifa la pzitia SUCURSALA de pe prima pagina (nu-mi dau seama cum a aparut bifa aceea pentru ca nu am bifat intentionat casuta - probabil ca am dat un enter aiurea pe minunea asta de pdf inteligent!)
Am intrebat o doamna de la Reg Comertului ce pot sa fac in situatia aceasta si mi-a spus ca daca pe confirmarea depunerii nu apare nimic referitor la sucursala inseamna ca programul a citit corect disketa. Explicatia nu prea m-a linistit!
Va rog, daca a mai avut cineva problema aceasta, spuneti-mi ce ati facut sau ce ar trebui facut!
Va multumesc!



#131 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 03 June 2010 - 03:00 PM

Vezi postareacuceritor, la Jun 2 2010, 06:56 PM, a spus:

REf: mutual
Poate fi o falsa problema chiar argumentul ca Programul pentru Bilantul 2009 a fost conceput in format PDF !.
Nu dureaza mai mult ca in vechiul prorgram.

Ai cunostinte de programare? Tin contabilitatea si la 3 firme cu softisti si chiar am discutat cu baietii de acolo care utilizeaza uneori (rar) aplicatii adobe pentru proiectarea unor asemenea fisiere - bilantul pdf este facut cu toporul, nu este optimizat, si solicita neeconomic resursele hardware, nici nu se poate compara la viteza si flexibilitate cu programelele in fox pentru bilanturile anterioare.

Poate daca lucrai foarte lent si inainte nu exista diferenta de viteza. In cazul nostru, completarea fiecarui bilant in parte a durat cel putin dublu ca timp si nu am putut mari tariful pe acest motiv.



#132 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 24 June 2010 - 06:13 PM

Buna seara,

Intrebarea mea este cat se poate de simpla: Se poate schimba in vreun fel bilantul la 2009 depus la ONRC? Contabila l-a gresit :lnr (1): ....



#133 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 24 June 2010 - 08:03 PM

Nu se poate schimba :lnr (1): .

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 24 June 2010 - 08:04 PM

Dana




#134 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2010 - 07:41 AM

Pentru cei din Bucuresti care nu ati primit la depunerea bilantului confirmarea cu principalii indicatori economici va anunt ca o puteti ridica de la Registru Comertului !
Pentru asta, aveti nevoie de : copie dupa cererea de depunere a bilantului unde apare numarul de inregistrare si imputernicire !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#135 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 25 June 2010 - 10:39 AM

Si totusi o solutie legala care este? Bilantul nu este corect iar inregistrarile contabile si declaratiile fiscale sunt conforme cu balanta...ce pot face in situatia asta? Daca cineva imi cere balanta si bilantul ele nu corespund..



#136 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 25 June 2010 - 11:35 AM

Nu stiu ce poti sa faci Roxana, dar daca sit. financiare au fost intocmite de catre o persoana fizica sau juridica, conform L. 82/1991, art. 10, alin. 4, aceasta raspunde pentru intocmirea sit. financiare; stiu ca nu este o solutie de rezolvare a problemei si antreneaza doar raspunderea pentru erorile de completare.
L.82/1991, art.10 :
"(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-șef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcție, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, răspunderea pentru conducerea contabilității revine acestora, potrivit legii și prevederilor contractuale."
Poate au fost sau sunt si altii in situatia ta si te pot indruma sau daca ai cunostinte la Finante, poti intreba, eu nu stiu ce sa-ti spun altceva, imi pare rau.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 25 June 2010 - 11:39 AM

Dana




#137 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 25 June 2010 - 12:04 PM

Multumesc Dana , stiu ca este raspunderea ei, dar tragerea la raspundere nu imi rezolva problema firmei si sincera sa fiu nu vreau sa fac rau daca nu ma ajuta cu nimic in rezolvarea situatiei...poate s-a mai intalnit cineva cu situatia asta ... Multumesc oricum






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL