Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Reevaluare apartament - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Reevaluare apartament


8 replies to this topic

#1 Alexx25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 January 2010 - 01:46 PM

Buna ziua,
am si eu o problemuta privind reevaluare unui apartament cu urmatoarele valori:

valoare de intrare 557.442,68
amortizare pana in momentul reevaluarii 11.148,84
valoare apartament in urma reevaluarii 361.690
Va rog, daca se poate, sa ma ajutati si pe mine cu inregistrarile contabile
Multumesc anticipat



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2010 - 12:43 AM

Dati o cautare dupa reevaluare , ca stiu sigur ca sa discutat subiectul si daca nu va lamuriti intrebati pe urma.




#3 Alexx25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 14 January 2010 - 01:50 PM

am dat cautare dar nu am gasit ce ma intereseaza, am rugamintea daca se poate sa ma ajutati cu inregistrarile care ar trebui efectuate
Multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 January 2010 - 05:58 PM




#4 leo_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 14 January 2010 - 02:03 PM

2812 = 212 11148.84
6813 = 212 184603.84

6813 este nedeductibila.
In schimb, amortizarea fiscala va diferi de cea contabil. Amortizarea fiscala se va calcula in functie de valoarea de intrare (557442.68), iar cea contabila in functie de cea reevaluata.



#5 Alexx25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 17 January 2010 - 12:53 PM

Multumesc frumos pentru ajutor

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 January 2010 - 05:58 PM




#6 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 February 2010 - 09:49 PM

intreb,pt ca nu ma pricep...nu ar fi tb folosit contul 105?
si poate ma ajutati:ce fel de dispozitie tb facuta legata de introducerea cu noua valoare in conta?

va rog,puteti sa ma ajutati?

va multumesc



#7 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2010 - 10:10 PM

Apropo.. cine stie mai e valabila "amorizarea la imobile reevaluate se va inregistra cu 1 ian anului urmator celui in care s-a facut reeval "?? (ordin 1752)



#8 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 28 February 2010 - 11:58 AM

Vezi postareaDoina P, la Feb 25 2010, 10:10 PM, a spus:

mai e valabila "amorizarea la imobile reevaluate se va inregistra cu 1 ian anului urmator celui in care s-a facut reeval "?? (ordin 1752)
a ramas valabila :smile:

OMFP 3055/2009:
121. - (1) Entitățile pot proceda la reevaluarea imobilizărilor corporale existente la sfârșitul exercițiului financiar, astfel încât acestea să fie prezentate în contabilitate la valoarea justă, cu reflectarea rezultatelor acestei reevaluări în situațiile financiare întocmite pentru acel exercițiu.
Amortizarea calculată pentru imobilizările corporale astfel reevaluate se înregistrează în contabilitate începând cu exercițiul financiar următor celui pentru care s-a efectuat reevaluarea.

OMFP 1752/2005 actualizat prin OMEF 2374/208
108. - (1) Entitatile pot proceda la reevaluarea imobilizarilor corporale existente la sfârsitul exercitiului financiar, astfel încât acestea sa fie prezentate în contabilitate la valoarea justa, cu reflectarea rezultatelor acestei reevaluari în situatiile financiare întocmite pentru acel exercitiu.
Amortizarea calculata pentru imobilizarile corporale astfel reevaluate se înregistreaza în contabilitate începând cu data de 1 ianuarie anul urmator celui pentru care s-a efectuat reevaluarea



#9 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2010 - 08:39 PM

Multumesc mult marra 2000 :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL