Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
creditare firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


creditare firma


4 replies to this topic

#1 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 18 January 2010 - 09:52 AM

Daca administratorul a creditat firma cu 63500 lei in noiembire si cu 30000 lei in decembrie trebuie facuta raportare la onpc?Si cum trebuie completata aceasta raportare? :pullhair:



#2 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 January 2010 - 06:03 PM

Vezi postareajenifer, la Jan 18 2010, 09:52 AM, a spus:

Daca administratorul a creditat firma cu 63500 lei in noiembire si cu 30000 lei in decembrie trebuie facuta raportare la onpc?Si cum trebuie completata aceasta raportare? :pullhair:

Nu trebuie facuta raportare, dar trebuie sa aveti incheiat un contract de creditare firma.

Fisiere atasate


“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”



#3 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 19 January 2010 - 09:40 AM

jenifer,
raportarea la ONPCSB se faca doar pt. tranzactiile in numerar care depasesc plafonul stabilit (in prezent 15.000 euro sau echivalent in lei).
da o cautare pe forum, s-a discutat mult legat de acest aspect, precum si de creditarea firmei de catre administrator/patron/actionar.



#4 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 19 January 2010 - 02:17 PM

Vezi postareamaria viorica, la Jan 19 2010, 10:40 AM, a spus:

jenifer,
raportarea la ONPCSB se faca doar pt. tranzactiile in numerar care depasesc plafonul stabilit (in prezent 15.000 euro sau echivalent in lei).
da o cautare pe forum, s-a discutat mult legat de acest aspect, precum si de creditarea firmei de catre administrator/patron/actionar.
Inainte de a posta acest topic,normal,ca am dat cautare,dar nicaieri nu se spune clar daca este vb de 15000 eur in aceeasi zi sau daca raportarea trebuie facuta si daca s-a creditat firma cu 15000 eur pe parcursul mai multor luni.



#5 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 26 January 2010 - 04:42 PM

se raporteaza la ONPCSB sumele care depasesc 15000 euro, sau echivalent in lei, care privesc aceeasi tranzactie (in cazul tau contractul de creditare firma), indiferent daca sunt realizate in una sau mai multe plati legate intre ele. dar, asa cum am mai spus, asta doar pt. operatiunile in numerar.
ca sa te lamuresti mai bine cauta legea 656/07.12.2002 (cred ca mai are modificari si completari ulterioare).

Aceasta postare a fost editata de maria viorica: 26 January 2010 - 04:43 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL