Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere Impozit microintreprinderi din facturi primite de la firma INACTIVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Deducere Impozit microintreprinderi din facturi primite de la firma INACTIVA

firme inactive deduceri profi
1 reply to this topic

#1 Ana2020

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 November 2020 - 02:22 AM

Buna seara,

Am achitat ma multe facturi ( in valoare de aprox 55. 000 lei ) catre o firma care este declarata inactiva.
Eu la randul meu am emis facturi de 47.000 lei catre diverse firme.
Intrebarea mea este : Pot sa deduc facturile platite catre firma inactiva? La randul meu am emis catre acea firma inactiva o factura de 2000 lei ( ei sustin ca si ei pot sa isi deduca din profit factura de la mine si eu facturile de la ei ) Problema e ca am citit ca nu se deduc facturi de la contribuabili inavtivi si daca e asa insemna ca eu voi figura cu profit desi in realitate sunt in pierdere.

Multumesc anticpat.

Aceasta postare a fost editata de Ana2020: 06 November 2020 - 02:24 AM




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 November 2020 - 07:36 PM

In primul rand esti micro, deci nu ai treaba cu cheltuielile ... decat daca ai cumparat pantofii patroanei pe firma :laugh: (atunci in loc de 6xx se inregistreaza in dividende sau salarii ... sau recuperezi suma)
In al doilea rand, cheluiala este nedeductibila, dar asta nu afecteaza decat profitul impozabil (fiscal) in cazul firmelor platitoare de impozit pe profit... nu profitul contabil.

La tva insa este alta poveste, tva-ul este nedeductibil ... dar vad nu te-a interesat asta deci probabil ca esti firma neplatitoare.

PS: Ce-i cu firma asta si de ce mai lucrati cu ei daca este inactiva? Nu cred ca "da bine" pentru voi sa aveti astfel de relatii comerciale. Daca-i inactiva din motive de sediu social, mai merge ... dar daca nu declara activitatea (D100/D300 etc) ... vezi sa nu va treziti cu probleme. Sincer, mie nu-mi miroase bine (iar anaf-ul are mirosul mai sensibil decat al meu :biggrin2: )







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL