Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducerea contrib. la pensiile private - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deducerea contrib. la pensiile private


6 replies to this topic

#1 sunquest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 21 January 2010 - 03:47 PM

buna ziua,

daca ma puteti ajuta va raman indatorat
am o intrebare: contribui trimestrial la un fond de pensii privat-stiu ca exista un formular care se depune la fisc pana pe 15 mai (parca) in care, va intreb eu, pot completa acolo faptul ca contribui la pensia privata? si sa imi dea niste bani fiscul inapoi? (ipotetic vorbind...) mentionez ca nu am decat venituri din salarii, deci nu sunt pfa sau mai stiu eu ce altceva.
sau ar fi trebuit sa anunt la locul de munca aceasta contributie si sa imi faca angajatorul calculul, a.i. sa platesc mai putin impozit la stat?

va multumesc



#2 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 January 2010 - 03:58 PM

nu iti da fiscul nimic inapoi. Pensia pe care tu o platesti lunar se scade din baza impozabila si platesti mai putin impozit pe salariu.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 22 January 2010 - 09:05 AM




#3 sunquest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 21 January 2010 - 04:04 PM

Citeaza

nu iti da fiscul nimic inapoi. Pensia pe care tu o platesti lunar se scade din baza impozabila si platesti mai putin impozit pe salariu.


Asta in cazul in care angajatorul ar fi trebuit sa ma intrebe daca am o pensie privata si sa adauge in stat, lunar, contributia mea si sa retina mai putin impozit si implicit sa iau eu mai multi bani. Dar nu s-a intamplat asa si vroiam sa stiu daca mai pot repara ceva pentru anul trecut si ce sa fac incapnad cu anul acesta

multumesc.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 22 January 2010 - 09:07 AM




#4 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 January 2010 - 10:21 AM

tu te referi la pensia privata, la care toti cei pana in 35 de ani sunt obligati sa adere sau la pensia privata facultativa?
daca te referi la cea privata, nu vad ce legatura are angajatorul. angajatorul face viramentul catre sistemul public, la fel ca si pana acum. iar abia de acolo ele se impart: 2% merge catre sistemul privat si restul catre cel public, urmand ca procentul catre cel privat sa creasca.
dar si daca te referi la pensia privata facultativa, nu vad ce vina are angajatorul. tu trebuie sa-i aduci la cunostinta ca ai aderat la un astfel de sistem si sa-i prezinti actul individual de aderare, nu sa te intrebe el pe tine; iar el iti face retinerile lunare. si eu am aderat la acest sistem, de pensii facultative, si la fel am procedat.

L 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat
ART. 42
(1) Contribuția la fondul de pensii este parte din contribuția individuală de asigurări sociale datorată la sistemul public de pensii.
(2) Contribuția la fondul de pensii se deduce din veniturile brute lunare care reprezintă bază de calcul pentru contribuția individuală de asigurări sociale, împreună și în aceeași modalitate de calcul cu contribuția obligatorie datorată conform Legii nr. 19/2000, cu modificările și completările ulterioare.
(3) Contribuția la fondul de pensii se constituie și se virează împreună și în aceleași condiții stabilite prin Legea nr. 19/2000, cu modificările și completările ulterioare, pentru contribuția individuală de asigurări sociale.
ART. 43)
(1) Baza de calcul, reținerea și termenele de plată a contribuției la fondul de pensii sunt aceleași cu cele stabilite pentru contribuția de asigurări sociale.
(2) Din momentul începerii activității de colectare, cota de contribuție la fondul de pensii este de 2% din baza de calcul, stabilită potrivit art. 42 alin. (2).
(3) În termen de 8 ani de la începerea activității de colectare, cota de contribuție la fondul de pensii se majorează la 6%, cu o creștere de 0,5 puncte procentuale pe an, începând cu data de 1 ianuarie a fiecărui an.
ART. 43^1
(1) Instituția de evidență calculează, pentru fiecare participant, cuantumul contribuției datorate fondului de pensii, luând în considerare baza de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale înscrisă în declarația privind evidența nominală a asiguraților și a obligațiilor de plată către bugetul asigurărilor sociale de stat sau, după caz, în declarația de asigurare la sistemul public de pensii.
(2) Instituția de evidență întocmește liste nominale de viramente, distinct, pentru fiecare fond de pensii, liste în care sunt înregistrați participanții și cuantumul contribuției datorate de către aceștia.
(3) Listele prevăzute la alin. (2) se transmit fondurilor de pensii de către instituția de evidență, până cel târziu în data de 20 a lunii următoare celei de depunere a declarației prevăzute la alin. (1).

instituție de evidență - instituția care are ca atribuție legală evidența asiguraților din sistemul public de pensii, respectiv Casa Națională de Pensii și Alte Drepturi de Asigurări Sociale;


L 204/2006 privind pensiile facultative
ART. 76
(1) Contribuțiile la un fond de pensii facultative se stabilesc conform regulilor acelei scheme de pensii facultative, se rețin și se virează de către angajator, odată cu contribuțiile de asigurări sociale obligatorii, sau de către participant, lunar, în contul fondului de pensii specificat în actul individual de aderare.
(2) Contribuția la un fond de pensii facultative poate fi de până la 15% din venitul salarial brut lunar sau din venitul asimilat acestuia al persoanei care aderă la un fond de pensii facultative.
...
(5) Angajatorul constituie și virează lunar contribuția datorată de fiecare angajat care a aderat la un fond de pensii facultative, pe baza unui exemplar al actului individual de aderare la prospectul schemei de pensii facultative încheiat cu un administrator.



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 11:25 AM

Asta in cazul in care angajatorul ar fi trebuit sa ma intrebe daca am o pensie privata si sa adauge in stat, lunar, contributia mea si sa retina mai putin impozit si implicit sa iau eu mai multi bani. Dar nu s-a intamplat asa si vroiam sa stiu daca mai pot repara ceva pentru anul trecut si ce sa fac incapnad cu anul acesta.

Daca este vorba despre pensia facultativa (pilon 3); desi nu cred, eu cred ca platesti o forma de pensie care nu este nici pilon 2 nici 3.

Determinarea impozitului pe venitul din salarii
Art. 57. - (1) Beneficiarii de venituri din salarii datorează un impozit lunar, final, care se calculează și se reține la sursă de către plătitorii de venituri.
(2) Impozitul lunar prevăzut la alin. (1) se determină astfel:
a) la locul unde se află funcția de bază, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferență între venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contribuțiilor obligatorii aferente unei luni, și următoarele:
- deducerea personală acordată pentru luna respectivă;
- cotizația sindicală plătită în luna respectivă;
- contribuțiile la fondurile de pensii facultative, astfel încât la nivelul anului să nu se depășească echivalentul în lei a 400 euro;
b) pentru veniturile obținute în celelalte cazuri, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferență între venitul brut și contribuțiile obligatorii pe fiecare loc de realizare a acestora;
(21) În cazul veniturilor din salarii și/sau al diferențelor de venituri din salarii stabilite pentru perioade anterioare, conform legii, impozitul se calculează și se reține la data efectuării plății, în conformitate cu reglementările legale în vigoare privind veniturile realizate în afara funcției de bază la data plății, și se virează până la data de 25 a lunii următoare celei în care s-au plătit.
(3) Plătitorul este obligat să determine valoarea totală a impozitului anual pe veniturile din salarii, pentru fiecare contribuabil.
(4) Contribuabilii pot dispune asupra destinației unei sume reprezentând până la 2% din impozitul stabilit la alin. (3), pentru susținerea entităților nonprofit care se înființează și funcționează în condițiile legii, unităților de cult, precum și pentru acordarea de burse private, conform legii.
(5) Obligația calculării, reținerii și virării acestei sume prevăzute la alin. (4) revine organului fiscal competent.
(6) Procedura de aplicare a prevederilor alin. (4) și (5) se stabilește prin ordin al ministrului finanțelor publice.
Codul fiscal
Dragos



#6 sunquest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 22 January 2010 - 12:19 PM

este o pensie privata facultativa.
nu stiu unde am citit ca se scade (ca si o contributie la sindicat, de exemplu, pana la c/v a 400 de eur anual, evident, impartit la 12 luni) din venitul de dinainte de impozitare si abia dupa aceea se aplica impozitul. cel putin asa am inteles eu.

o sa intreb angajatorul ce pot sa fac.
va multumesc.



#7 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 January 2010 - 02:25 PM

tot din L 204/2006 privind pensiile facultative


ART. 76

(8) Suma reprezentând contribuțiile la fondurile de pensii facultative, prevăzută la alin. (2)[in postarea mea precedenta este si alin.(2)], este deductibilă pentru fiecare participant din venitul salarial brut lunar sau din venitul asimilat acestuia, în limita unei sume reprezentând echivalentul în lei a 200 euro, într-un an fiscal.
(9) Suma reprezentând contribuțiile la fondurile de pensii facultative ale unui angajator proporțional cu cota acestuia de participare este deductibilă, la calculul profitului impozabil, în limita unei sume reprezentând, pentru fiecare participant, echivalentul în lei a 200 euro, într-un an fiscal.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL