Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul CM maternitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


calcul CM maternitate

medical contributii venit calcul concediu medical
56 replies to this topic

#41 anca__felicia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 May 2011 - 11:09 AM

buna ziua. Ma aflu in concediu de crestere copil pana la data de 1sept 2011 cand primul copil va implini 2 anisori dar se afla pe drum si al doilea copil care s-ar naste probabil pe 13 oct 2011,depinde cat de grabit va fi. Am inteles ca trebuie sa ma intorc la munca de la 2 sept si am dreptul la concediu de maternitate dar pe ce baza se va calcula acel concediu, pe baza veniturilor mele din 2009?sau cum?



#42 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 May 2011 - 09:23 AM

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ 158/2005
privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate
"Art. 8
(2) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate perioadele în care asiguratul beneficiază de concediile și indemnizațiile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență.
(3) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate și perioadele în care asiguratul:
c) a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, respectiv perioadele în care persoanele asigurate au beneficiat de drepturile prevăzute la art. 12 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția pentru concedii și indemnizații.
(2) În situația în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul al indemnizațiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de cotizare prevăzute la art. 8 alin. (2) și (3), veniturile care se iau în considerare sunt:
c) indemnizația lunară pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani
sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 148/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, respectiv indemnizația pentru creșterea copilului cu handicap cu vârsta cuprinsă între 3 și 7 ani, potrivit Legii nr. 448/2006, republicată, cu modificările și completările ulterioare, pentru situațiile prevăzute la art. 8 alin. (3) lit. c).
ART. 25
(1) Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10.
(2) Indemnizația de maternitate se suportă integral din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate."

Raspunsul este la art.10 : din indemnizatia pentru cresterea copilului.

Dana




#43 anca__felicia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 May 2011 - 10:42 AM

MULTUMESC DE RASPUNS.
MAI AM INCA O INTREBARE. INDEMNIZATIA DE CRESTERE COPIL CUM SE VA CALCULA?75% DIN (CELE 3 LUNI DE CONCEDIU MEDICAL PE CARE LE VOI AVEA+9LUNI DIN INDEMNIZATIA PRIMULUI COPIL:12)SAU CELE 9 LUNI VOR FI LUATE DIN VENITURILE OBTINUTE INAINTEA INTRARII IN CONCEDIU CRESTERE PT PRIMUL COPIL?



#44 hileine

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Multe

Postat 04 May 2011 - 03:13 PM

Stiti cumva daca se impoziteaza concediul medical de sarcina si lauzie in 2011? Daca s-a impozitat vreodata?
Prin toate calculele existente pe net am dat doar de retinerea CAS-ului de 10.5% aplicabil la salariul minim pe economie (708 RON).

Poate s-a schimbat ceva in 2011? Din moment ce s-au apucat de impozitat si tichetele de masa...

Conform articolului 42 din codul fiscal:

Art. 42. - In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizatiile si alte forme de sprijin cu destinatie speciala, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale si din alte fonduri publice, precum si cele de aceeasi natura primite de la alte persoane, cu exceptia indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca. Nu sunt venituri impozabile indemnizatiile pentru: risc maternal, maternitate, cresterea copilului si ingrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

Prin indemnizatie de maternitate as intelege conform Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, versiunea actualizata la data de 20.01.2008:

SECȚIUNEA a 3-a
Indemnizatie de maternitate


Art. 118. - (1) Asiguratele au dreptul, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, la concediu pentru sarcina si lauzie, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.
(2) De aceleasi drepturi beneficiaza si femeile care au incetat plata contributiei de asigurari sociale, in conditiile prezentei legi, dar care nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat.

Art. 119. - (1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.
(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se compenseaza intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiaza, la cerere, de concediu pentru sarcina, incepand cu luna a 6-a de sarcina.
(4) In cazul in care copilul se naste mort sau moare in perioada concediului de lauzie, indemnizatia de maternitate se acorda pe toata durata acestuia.

Art. 120. - (1) Cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 99 alin. (1).
(2) Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.

Astfel prin indemnizatie de maternitate inteleg plata aferenta concediului medical de sarcina si lauzie si nu indemnizatia de crestere si ingrijire a copilului despre care stiu ca nu se impoziteaza.

Poate ca-ntre timp aceste articole s-au abrogat...

Trei contabili diferiti mi-au spus ca se impoziteaza concediul medical de sarcina si lauzie (ca de altfel toate concediile medicale) insa nu mi-au dat o baza legala.

M-ati putea ajuta c-un raspuns?

Va multumesc anticipat!



#45 Ireth

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2011 - 11:03 AM

Buna ziua tuturor,

Am si eu o maaaare nelamurire privind concediul de maternitate si banii pe care ii voi primi de la stat...
Concret, o sa nasc in august. Stagiu de cotizare - nu e problema, am salariu + drepturi de autor pe 2010, salariu + drepturi de autor pe 2011.
Cineva - tot o contabila - mi-a spus ca NU se vor lua in calcul drepturile de autor pe 2011 decat in urma declaratiei 205 (parca) aferenta anului 2011, care se depune in 2012!
Deci eu practic pierd la calcul drepturile de autor pe 2011?? mi se pare absurd...
Si daca nu e asa (sper sa nu fie asa!) cu ce ar trebui sa ma prezint la autoritati cand depun dosarul? cu o copie dupa contract (aferent 2011) si declaratia 200 pentru 2010?

Va multumesc anticipat, sper sa nu ma ocoliti cu raspunsul ca sunt varza, nu mai stiu cate calcule, unde sa mai caut!
Cei mai multi traiesc zile, putini traiesc viata.



#46 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 06 May 2011 - 12:42 PM

Daca o angajata a nascut in 22 martie 2011 si medicul i-a dat concediu de maternitate cod 08 pana in 01.05.2011 inclusiv inseamna ca cu data de 02.05.2011 trebuie sa ii suspend contractul de munca pentru concediu ingrijire copil? Azi deja e 6 mai si abia acum am primit concediul medical si pe aprilie si pe mai (o zi pe mai). Nu trebuia sa ii fac decizie de suspendare imediat si sa trimit revisalul?



#47 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 May 2011 - 04:31 PM

Pt. dragosdana : Deocamdata REVISAL-ul nu se trimite pentru contractele suspendate.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 06 May 2011 - 04:31 PM

Dana




#48 hileine

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Multe

Postat 10 May 2011 - 09:28 AM

Coincidenta face sa primesc pe mail un newsletter in care era un articol cu aceasta problema exact.
Intr-adevar nu se impoziteaza.
Va pun link-ul. Sper ca e permis.
http://legislatiamun...i-datorate.html



#49 silvia_serban

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 May 2011 - 01:33 PM

@Ireth : ai aflat ceva pana la urma? Si eu sunt in aceeasi situatie (am venit si din drepturi de autor) si toata lumea imi zice ca nu se iau in calcul. Nu mi se pare corect din moment ce s-au oprit toate taxele.



#50 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2011 - 10:27 PM

Articolul 10 din OUG 158 / 2005 zice :

Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

(2) In situatia in care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul a indemnizatiilor, se utilizeaza perioade asimilate stagiului de cotizare sau perioade dintre cele prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si c), veniturile ce se iau in considerare sunt:

a) cuantumul indemnizatiilor, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. c) si alin. (2);

b) salariul de baza minim brut pe tara, din perioadele respective, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si alin. (3).

(3) Prevederile alin. (1) se aplica si in cazul pensionarilor de invaliditate gradul III, al pensionarilor nevazatori, pe perioada in care se afla in situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B si alin. (2) lit. c) si d).

(4) In cazul in care stagiul de cotizare este mai mic de o luna, pentru situatiile prevazute la art. 9 si 31, baza de calcul a indemnizatiilor o constituie venitul lunar din prima luna de activitate pentru care s-a stabilit sa se plateasca contributia, cu respectarea prevederilor alin. (2).

(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate in zile calendaristice, se platesc zilele lucratoare.

(6) La stabilirea numarului de zile ce urmeaza a fi platite se au in vedere prevederile legale cu privire la zilele de sarbatoare declarate nelucratoare, precum si cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevazute prin contractele colective de munca .


Iar Art. 8 la care se face trimitere zice .


Art. 8. - (1) Stagiul de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate, prevazut la art. 7, se constituie din insumarea perioadelor:

a) pentru care s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii de catre angajator sau, dupa caz, de catre asigurat, respectiv de catre fondul de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale sau bugetul asigurarilor pentru somaj;

b) pentru care plata contributiei de asigurari sociale de sanatate se suporta din alte surse, in conditiile prevazute la art. 6 alin. (2) lit. a) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002 privind organizarea si functionarea sistemului de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare;

c) pentru care, pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata contributiei de asigurari sociale de sanatate s-a facut din alte surse, potrivit prevederilor art. 6 alin. (2) lit. b) si d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002, cu modificarile si completarile ulterioare.

(2) Se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate perioadele in care asiguratul beneficiaza de concediile si indemnizatiile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta .

(3) Se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate si perioadele in care asiguratul:

a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora.

(4) Perioadele prevazute la alin. (2) si (3) se asimileaza stagiului de cotizare numai daca in aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare in intelesul prevederilor prezentei ordonante de urgenta.




Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 27 May 2011 - 10:28 PM




#51 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 29 June 2011 - 09:32 AM

Buna ziua,

Am si eu cateva intrebari pentru o mai buna intelegere a situatiei privind concediile prenatal si postnatal:

1. Este obligatoriu sa iei toate cele 126 de zile calendaristice de concediu pre si postnatal? Sau doar cele 42 obligatorii dupa nastere? Din punct de vedere al calcularii indemnizatiei de crestere copil cat si al restului de plata, este mai bine sa se ia toate cele 126 de zile deoarece o sa fie un rest de plata mai mare? Si in timpul celor 126 de zile, din media salariilor brute din ultimele 6 luni raportata la numarul de zile lucratoare in aceeasi perioada se aplica cota de 85%, apoi se scade doar CAS-ul in procent de 10,5% din valoarea salariului minim brut pe tara?

Exemplu: Intentionez sa intru in concediu prenatal pe data de 1 septembrie 2011, data probabila a nasterii fiind 21 noiembrie. Ultimele 6 luni:

Brut Martie-August=1.700x6=10.200 lei.

Zile lucratoare Martie-August=184 zile

Media Brut/Zile lucratoare=10.200/184=55,43

55.43x85%=47,12

Indemnizatie septembrie va fi=47,12x22 zile=1.036,64 -70,35(10,5% din salariu minim pe tara 670)=966,29?

Atat ar veni sa am rest de plata? In cazul acesta este avantajos pt mine sa iau doar cele 42 de zile obligatorii dupa nastere pentru a avea un rest de plata mai mare, restul de plata in cazul neintrarii in concediu fiind de 1.218.

Va multumesc!



#52 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 29 June 2011 - 10:19 AM

sorinela, calculul corect la ce ai scris mai sus e urmatorul:
medie zilnica CM la 1 septembrie, cu datele din ultimele 6 luni(Martie - August)
total salarii brute: 10.200
total zile lucratoare: 129
Media zilnica: 10.200/129=79,07
[zilele lucratoare sunt doar cele lucratoare, fara sambete, duminici si sarbatori oficiale libere, de aceea sunt 129, nu 184, cat ti-a dat tie ]

calcul salariu in CM in luna septembrie:
79,07 x 22 = 1.740 x 85% = 1.479-74 =1.405 lei in mana
Calcul CM pe luna Octombrie:
79.07 x 21 = 1660 x 85% = 1.411 - 74 = 1.337
calcul salariu in CM in luna noiembrie:
79,07 x 22 = 1.740 x 85% = 1.479-74 =1.405 lei in mana
unde 74 e CAS aferent unei luni de concediu medical si e calculat la 35% din salariul mediu pe economie(2.022)

in caz ca intri in CIC(concediu ingrijire copil pana la doi ani) vei avea urmatorul venit(75% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni, se ia in calcul si luna nasterii copilului, din cate am vazut pe adeverinte):

9x1.218+1.405+1.337+1.405=15.109/12*75%=944 lei pe luna

Parerea mea:
Daca ETA(estimated time of arrival) e 21 noiembrie, e cam riscant sa iti iei concediul prenatal la 1 Septembrie, cele 126 de zile cumulate pre si postnatal s-ar termina in 4 Ianuarie, iar limita celor minim 42 de zile de concediu de lehuzie(postnatalul) necesare intrarii in CIC s-ar termina in 1 Ianuarie; daca nasterea intarzie cateva zile te arunca cu termenul peste limita. ok, ar fi foarte bine sa decurga toate asa cum sunt 'programate'

dupa cum vezi din sumele de mai sus, avantajul e clar in favoarea luarii integrale ale celor 126 de zile de concediu pre si post natal, media zilnica ducandu-te intr-un avantaj de aproximativ 400 de lei lunar fata de intrarea in CIC. zic aproximativ, pentru ca sumele, in final, s-ar putea sa nu fie astea calculate de mine din cauza de alte date de intrare in CM prenatal sau alta data a nasterii, termene pe care nu le controlam acum.

sa ai parte de o sarcina usoara :)

PS: totusi, raspuns la intrebari
1. nu este obligatoriu sa iei toate cele 126 de zile de concediu pre si postnatal; se acorda, potrivit legii, un concediu de sarcina, prenatal, de 63 de zile inainte de nesterea copilului si un concediu de lehuzie, postnatal, de 63 de zile. perioadele pot fi compensate intre ele iar conditia pentru intrarea in CIC(concediu de ingrijire copil pana la implinirea de catre acesta a varstei de 2 ani) este efectuarea de minim 42 de zile de concediu medical de lehuzie(postnatal). aceasta, ultima, e singura conditie, dar restrictioneaza concediul la aceste minim 42 de zile.



#53 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 30 June 2011 - 10:43 AM

Multumesc din suflet pentru lamuririle complete. Am gresit eu cu numarul zilelor lucratoare din cele 6 luni. Am gandit lucratoare si am numarat calendaristice. Legat de data intrarii in concediu de 126 de zile, dumneavoastra cand ma sfatuiti ca este mai bine sa intru? Eu asa ma gandisem, cu 1 septembrie. Daca sunteti cumva contabila, ca eu sunt, dar nu am o experienta foarte mare si nu vreau sa procedez gresit, daca ma puteti ajuta si cu suspendarea contractului meu de munca dupa terminarea concediului de lehuzie. In ce zi trebuie facuta incetarea, respectiv suspendarea contractului individual de munca. Banuiesc ca in ziua urmatoare terminarii concediului de lehuzie. Suspendare presupune de fapt incetarea contractului? Pe baza carui articol fac acest lucru? Am citit ca suspendarea nu se declara in revisal. Dar totusi ma gandesc ca trebuie sa declar ceva, incetare a contractului banuiesc, ca altfel o sa apar activa in continuare. Dar pana atunci mai am timp sa ma mai informez. Dar v-am vazut foarte binevoitoare si am indraznit. Acum, legat de contributiile angajatorului, si el plateste tot doar CAS-ul, ca si mine si atat? Am citit un articol recomandat tot pe acest forum si asa am inteles. Apoi o sa merg la Casa de Sanatate pentru recuperarea banilor pentru concediile medicale. Asta o sa vad la vremea respectiva ce si cum. Tot pe forum am citit cate ceva si despre acest lucru.

Multumesc inca o data pentru ajutor si urare in ce priveste sarcina si va doresc multa sanatate si dumneavoastra!



#54 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 05 July 2011 - 09:27 AM

Multumesc si eu de urari :)

nu pot sa va spun cand sa intrati in prenatal, asta va puteti sfatui doar cu medicul dumneavoastra de familie; v-am explicat doar riscul de a nu putea sta minim 42 de zile dupa nastere in concediul de lehuzie in cazul in ncare nasterea intarzie; daca va simtiti bine si credeti ca data reala a nasterii e 21 noiembrie, puteti sa mai stati pana in 15 septembrie, asa o sa aveti 2 luni si o saptamana pana la nastere. nu va pot spune mai multe, ca la noi, din 19 martie ETA(data estimata a nasterii), s-a inceput concediul prenatal in 1 martie si fetita a venit pe lume cand? in 1 martie la 4.50, asta fiind o dovada ca nu sunt un bun prognostician, sau cum s-o chema.

inainte de incheierea celor 126 de zile(nu e neaparat sa mergeti pana la limita, puteti sa stati si numai 4 luni complete) depuneti la firma o cerere de intrare in concediul de ingrijire copil pana la doi ani, firma va emite o decizie ca cea din modelul atasat aici, in care spune ca incepand cu data(ziua urmatoare ultimei zile de concediu de lehuzie) se suspenda contractul... etc. cu aceasta decizie si restul actelor, inclusiv copii dupa certificatele medicale de sarcina si lehuzie, se merge la primarie, la compartimentul de asistenta sociala, sau cum s-o mai chema pana atunci.

da, firma calculeaza si vireaza doar CAS firma 20,8% din 35% din salariul mediu pe economie, aceeasi baza de calcul ca si in cazul CAS individual
banii pentru concediul medical de sarcina si lehuzie se recupereaza de la FNUASS(prin casa judeteana de sanatate), cu o cerere de compensare/ recuperare sume, dar va trebui sa fiti foarte insistenti, caci cei de la casele de sanatate sunt maestri in 'a uita' sa trimita banii
Fisier atasat  Decizie suspendare.doc   22.5K   56 downloads

Aceasta postare a fost editata de MihaiSmaranda: 05 July 2011 - 09:28 AM




#55 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 05 July 2011 - 10:35 AM

Va multumesc inca o data pentru amabilitate.



#56 Cristina Pop_224094

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 March 2012 - 11:49 AM

Buna ziua,

Stimata doamna MihaiSmaranda, va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema:

Am un salariu de incadrare de 3.600 lei, iar salariu net e 2.600 lei.

Data estimata a nasterii e 11 iunie si as dori sa intru in prenatal din 2 mai.

As dori sa stiu care e cuantumul indemnizatiei in urmatoarele situatii:

1. concediu de maternitate pentru 126 zile
2. cresterea copilului pana la implinirea varstei de 1 an
3. cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani

1. Daca optez pt cresterea copilului pana la 2 ani am inteles ca voi lua 1.200 lei (pt ca 75% din salariu net e mai mare de 1.200 lei) + 200 de lei alocatia copilului. E corect?
2. Daca optez pt cresterea copilului pana la 1 an celor 75% din salariu net li se adauga sau nu si 200 de lei alocatia copilului?

Deasemenea, din cate am inteles, contractul colectiv de munca la nivel national nu mai exista.
In ce baza pot cere angajatorului compensarea intre indemnizatia pt concediu de maternitate si salariu brut, tinand cont ca angajatorul meu nu figureaza printre semnatarii contractului de munca la nivel de ramura? (agricultura). De fapt, m-as putea incadra si la administratie publica, dar la fel, nu am gasit nici un contract colectiv de munca pentru aceasta ramura.

Va multumesc mult,
Cristina



#57 petrutica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 October 2012 - 09:26 PM

Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri in ceea ce priveste plata concediului de maternitate. Ma aflu in urmatoarea situatie: la 31 august mi-a incetat contractul de munca , iar de la 1 sept. am intrat in concediu de maternitate (sarcina si lauzie) prin CAS. Vineri mi-au fost virati banii ptr. luna septembrie si cred ca s-a gresit, suma fiind mult mai mica decat ma asteptam: 692 lei. Am avut urmatoarele 6 bruturi: martie, aprilie, mai = 1100 lei lunar, iunie = 1188 lei, iulie = 1284 lei si august = 1188lei. eu am utilizat formule de pe net si am obtinut o suma de 846 lei ca mi-ar fi trebuit virata. In acelasi timp am o cunostinta care a intrat in concediu o data cu mine si ei i-au fost virati 800 si ceva de lei ( plata prin unitate si bruturi ca si ale mele).
Am fost astazi la Casa de Asigurari de Sanatate sa vad de ce calculul meu nu coincide cu cel al lor. Pana la un punct coincide dar apoi ei imi mai scad pe langa cas de 10,5%pe care l-am scazut si eu, inca un cas de 20,8% potrivit legii 263/2010. Este normal asa? Stiu ca cei 20.8% in cazul calcularii salariului sunt suportati de catre angajator, dar e valabil si ptr. concediu de sarcina si lauzie? Adica eu nemaiavand angajator ( am intrat in concediu tocmai prin CAS) sunt considerata propriul angajator? Dar angajatorii nu isi recupereaza aceste sume cumva de la casa de pensii dupa vreo 6 luni? Ii pot recupera si eu daca tot mi se opresc? Pot face ceva sa nu ii mai opreasca sau asa e legal?Ce pot face in continuare? Cui sa ma mai adresez? Ajutati-ma va rog caci sunt disperata! Multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL