Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
prescriere datorie furnizor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


prescriere datorie furnizor


4 replies to this topic

#1 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 02 February 2010 - 08:36 AM

Buna ziua,

Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea problema:

Daca vreau acum la sfarsitul anului 2009 sa prescriu un furnizor din anul 2005, ar trebuii sa fac urmatoarea inregistrare:

401=1171 si sa fac rectificativa la declaratia 101 din anul 2005.

Intrebarea mea este daca societatea era atunci platitoare de impozit/micro ce rectificativ trebuie sa depun? Cum se procedeaza in acest caz?



#2 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 02 February 2010 - 09:09 AM

Parerea mea ar fi urmatoarea : ordinul 3055/2009( care intra in vigoare la 01.01.2010 ) si modificarile aduse planului de conturi din MO 766 bis/2009 arata ca furnizorii prescrisi nu se mai inchid prin117 ca anul trecut ci prin 758.Inchiderea lor in 2009 nu este o corectie a unei erori contabile din 2005, este dupa parerea mea un eveniment survenit din cu totul alte motive care nu depind de tine.Nefiind eroare contabila, nu trebuie rectificativa.Anul trecut am avut de inchis furnizori prescrisi, atunci a trebuit prin 117 si de la serviciul metodologie au spus si ei ca nu trebuie facuta rectificativa in aceasta situatie.




#3 oanacristurean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sighisoara
  • Interests:contabile

Postat 01 November 2010 - 11:58 AM

La mine problema este cam incurcata... Am in contul 401 o gramada de datorii fictive catre furnizori, provenite cred eu din erori contabile. De cand am preluat contabilitatea dupa concediu de crestere a copilului sunt acolo si nu stiu ce sa fac cu ele. Am intrebat contabilii care au lucrat intre timp dar nu stiu. Am incercat sa imi dau eu seama rasfoind dosarele si luand legatura cu furnizorii. Am rezolvat unele probleme, am primit extrase de cont cu sold 0, total diferit de ceea ce am eu in conta. Dar acum nu mai stiu cum sa ii prescriu de fapt, ca am gasit mai multe variante...

furnizorii:
401=754 sau
401=1174 si sa fac rectificativa la decl 101 sau nu? Daca da pe ce an ca nici nu stiu exact din ce an mai sunt...

Ajutati-ma va rog!



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2010 - 10:21 PM

La cei care au sold 0 iar dumneavoastra aveti sold , a-ti reusit sda identificati unde e eroare.
Eu ca sa refac o situatie de clienti si furnizori am refacut in excel situatia completa fara sa tin cont de ce e in contabilitate , apoi mam punctat direct cu clienti si furnizori ca sa vad unde e diferenta.
Merge si 401=754 daca sunteti sigura ca acei furnizori sunt inchisi ( desi ar fi bn de vazut daca intradevar sau platit sau nu , deoarece pot fi si facturi de retur neinregistrate iar soldul sa dea intradevar 0 )

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 01 November 2010 - 10:23 PM




#5 oanacristurean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sighisoara
  • Interests:contabile

Postat 02 November 2010 - 11:09 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Nov 1 2010, 08:21 PM, a spus:

La cei care au sold 0 iar dumneavoastra aveti sold , a-ti reusit sda identificati unde e eroare.
Eu ca sa refac o situatie de clienti si furnizori am refacut in excel situatia completa fara sa tin cont de ce e in contabilitate , apoi mam punctat direct cu clienti si furnizori ca sa vad unde e diferenta.
Merge si 401=754 daca sunteti sigura ca acei furnizori sunt inchisi ( desi ar fi bn de vazut daca intradevar sau platit sau nu , deoarece pot fi si facturi de retur neinregistrate iar soldul sa dea intradevar 0 )

Multumesc mult pentru raspuns!
Nu avem facturi de retur si cum spuneam eu cred ca sunt doar erori contabile (eu nu inteleg cum se poate sa ai o gramada de furnizori neachitati si sa treaca anii si sa nu vrei sa stii ce e cu ei?!)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL