Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva prestari servicii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


tva prestari servicii intracomunitare


183 replies to this topic

#161 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 08 March 2012 - 10:28 PM

Vezi postareaRikidone, la 08 March 2012 - 04:38 PM, a spus:

Am si eu nevoie de ajutor!
Firma la care lucrez este platitoare de TVA - prestatorul. Avem un contract pentru inchiriere forta de munca cu o firma platitoare de TVA din Germania. Prestatia s-a efectuat in Romania (o constructie). Factura se face cu TVA?
Multumesc anticipat!

Operatiunea poate fi analizata sub doua aspecte in functie de tipul efectiv al serviciului cu dezvoltari suplimentare in functie de statutul beneficiarului in RO.
Punerea la dispozitie de personal se incadreaza in mod normal la regula generala(locul prestarii acolo unde este stabilit beneficiarul).
Cu toate astea avand in vedere ca este vorba de o constructie cred ca sunt necesare o serie de clarificari pentru a identifica tipul efectiv al serviciului prestat:
In cazul punerii la dispozitie de personal prestatorul cedeaza dreptul de a dispune asupra personalului propriu in favoarea beneficiarului(fiind indeplinite cerintele cerute de Codul Muncii v. destasare). Astfel prestatorul nu se angajeaza sa realizeze obiective specifice, nu intocmeste situatii de lucrari care se refera la bunuri imobile, nu are responsabilitati legate de faze ale lucrarii etc. De asemenea nu dispune asupra timpului propriilor angajati, nu le traseaza sarcini acest lucru fiind facut de beneficiar. Beneficiarul se ocupa de organizarea de santier.
Daca aceste obligatii apartin prestatorului si nu beneficiarului atunci operatiunea poate fi incadrata ca lucrari de constructii montaj in legatura cu un bun imobil si locul prestarii este acolo unde este situat bunul imobil(si in consecinta se factureaza cu TVA).
Daca operatiunea este de punere la dispozitie de personal atunci trebuie analizat daca societatea din Germania este sau nu stabilita in RO, inregistrata in scopuri de TVA si daca prestarea s-a realizat catre sediul fix din RO sau nu.



#162 Laura_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2012 - 11:00 PM

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta (nu am mai avut un astfel de caz!)

SRL inregistrat in scop de TVA efectueaza lucrari de reparatii la un imobil din Bucuresti, imobil care apartine unei firme din Olanda.
Cum se emite factura, cu tva sau fara?
Ce obligatii declarative are SRL-ul?

Multumesc anticipat!




#163 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 21 March 2012 - 09:40 PM

Vezi postareaLaura_M, la 14 March 2012 - 11:00 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta (nu am mai avut un astfel de caz!)

SRL inregistrat in scop de TVA efectueaza lucrari de reparatii la un imobil din Bucuresti, imobil care apartine unei firme din Olanda.
Cum se emite factura, cu tva sau fara?
Ce obligatii declarative are SRL-ul?

Multumesc anticipat!

Cu TVA, decont si atat. Daca firma din NL este inregistrata in scopuri de TVA in RO atunci si 394.



#164 klemi_papp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:deva
  • Interests:tot ce e nou in contabilitate,reguli vechi

Postat 21 March 2012 - 11:03 PM

dupa cate stiu eu tot ce cumperi cu TVA din tarile membre UE nu se declara in 390, din ce am vazut eu marea majoritate le baga prin deconturi, pentru asemenea cheltuieli care contin TVA din alte state membre UE se cere rambursarea TVA de acolo,in anumite conditii.
klemi



#165 Fabiola

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 March 2012 - 03:58 PM

Salutare,
Eu sunt mai noua pe aici si sper ca postez unde trebuie intrebarile mele.
Am o firma neplatitoare de tva care vrea sa presteze servicii de consultanta / secretariat catre clienti din Germania. Firma este mica, maxim 3 angajati si am slabe sanse ca in urmatorul an sa achizitionez bunuri sau servicii in valoare de 10.000 euro.
1. Din cate am inteles trebuie sa ma inregistrez in ROI, dar am citit pe net ca ar trebui sa devin platitoare de tva ca sa ma pot inregistra in ROI si ca sa realizez acest lucru trebuie sa fac cerere la Finante si sa astept sa imi vina in control dupa care poate imi acorda numarul de inregsitrare in scop de tva. Este adevarat? Eu initial stiam ca pot ramane neplatitoare de tva in RO si ca pot sa primesc doar un cod pentru operatiuni intracomunitare. Care este varianta corecta?
2. Ce declaratii trebuie sa depun ulterior si cat de des?
3. Eu cand voi factura voi pune pe factura valoarea serviciilor fara sa evidentiez tva urmand ca beneficiarul sa plateasca la el in Germania tva-ul aferent? Ce se intampla daca beneficiarul nu este inregsitrat in ROI? Am voie sa ii facturez? Trebuie sa fac altfel factura?
Multumesc anticipat :)



#166 Fabiola

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 March 2012 - 10:12 AM

nimeni? nimic?



#167 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 30 March 2012 - 12:19 PM

Eu am gasit asa in codul fiscal:



ART. 153^1 Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziții intracomunitare sau pentru servicii
(1) Are obligația să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol:
b) persoana impozabilă care are sediul activității economice în România, neînregistrată și care nu are obligația să se înregistreze conform art. 153 și care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislația altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului



Deci clar tb sa te inregistrezi in scop TVA si apoi ROI (nu cred ca presupune control ANAF)



#168 mihaelaaaa1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 06 June 2012 - 08:47 AM

Tb sa facturez o reparatie la un bun mobil pe care am prestat-o in afara uniunii pentru un beneficiar din uniune care nu imi comunica un cod valabil de tva....facturez cu tva???



#169 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2012 - 08:52 PM

Da



#170 mihaelaaaa1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 07 June 2012 - 10:24 AM

care este temeiul legal?



#171 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 June 2012 - 11:34 AM

Codul fiscal.

Masurile simplificate se aplica doar intre 2 platitori de TVA (era si logic !)



#172 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 June 2012 - 09:44 PM

Vezi postareamihaelaaaa1, la 06 June 2012 - 08:47 AM, a spus:

Tb sa facturez o reparatie la un bun mobil pe care am prestat-o in afara uniunii pentru un beneficiar din uniune care nu imi comunica un cod valabil de tva....facturez cu tva???
Norme Codul fiscal
Art. 133
(14) In aplicarea prevederilor art. 133 alin. (2), alin. (5) lit. d) si alin. (7) lit. a) din Codul fiscal, lucrarile efectuate asupra bunurilor mobile corporale cuprind toate operatiunile umane si mecanice efectuate asupra unui bun mobil corporal, altele decat cele de natura intelectuala sau stiintifica, respectiv servicii ce constau, printre altele, in procesarea, prelucrarea, repararea bunurilor mobile corporale.
Evaluarea bunurilor mobile corporale reprezinta examinarea unor bunuri mobile corporale in scopul stabilirii valorii acestora. Ambalajele sau alte bunuri utilizate, in legatura directa cu bunurile asupra carora au fost realizate lucrari ori evaluari, sau bunurile incorporate in acestea sunt accesorii serviciilor realizate si nu vor fi tratate ca livrari de bunuri separate, ci ca fiind parte a serviciului prestat.
In situatia in care pe teritoriul Romaniei se efectueaza lucrari si evaluari ale bunurilor mobile corporale de origine comunitara, persoana care primeste bunurile in vederea realizarii lucrarilor trebuie sa inscrie bunurile in registrul bunurilor primite prevazut la pct. 79.
Beneficiarul persoana impozabila stabilit in Romania, care trimite bunuri mobile corporale pentru a fi efectuate lucrari sau evaluari intr-un alt stat membru, va tine evidenta bunurilor cu ajutorul registrului nontransferurilor prevazut la pct. 79.
Pentru determinarea locului prestarii acestor servicii se vor aplica, in functie de statutul beneficiarului, prevederile art. 133 alin. (2), alin. (5) lit. d) sau alin. (7) lit. a) din Codul fiscal.

In optiunea mea, operatiunea nu este taxabila in Romania, locul prestarii serviciului nu este in Romania – art. 133 alin. (5) lit. d) Factura se intocmeste fara TVA.



#173 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 June 2012 - 12:06 PM

La livrari este simplu:
CF, Art.142:
(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxă următoarele:
a) livrările intracomunitare de bunuri către o persoană care îi comunică furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru, cu excepția: ....etc.


La prestari de servicii au complicat formularea in stilul caracteristic, dar regula este cam aceeasi in principiu.
Daca intr-o prestare intracomunitara, beneficiarul Nu iti comunica un cod valabil de TVA atunci factura se intocmeste cu tva.

(pentru ca benefeciarul se va considera persoana neimpozabila si atunci locul prestarii este in Romania, unde prestatorul isi are sediul).


CF, Art.33
...
(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.
(3) Locul de prestare a serviciilor către o persoană neimpozabilă este locul unde prestatorul își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt prestate de la un sediu fix al prestatorului, aflat în alt loc decât locul în care persoana impozabilă și-a stabilit sediul activității economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.

Norme la art.133:
(9) În cazul serviciilor pentru care se aplică prevederile art.133 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de persoane impozabile stabilite în România, atunci când beneficiarul este o persoană impozabilă stabilită în alt stat membru și serviciul este prestat către sediul activității economice sau un sediu fix aflat în alt stat membru decât România, prestatorul trebuie să facă dovada că beneficiarul este o persoană impozabilă și că este stabilit în Comunitate. Se consideră că această condiție este îndeplinită atunci când beneficiarul comunică prestatorului o adresă a sediului activității economice sau, după caz, a unui sediu fix din Comunitate, precum și un cod valabil de TVA atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru, inclusiv în cazul persoanelor juridice neimpozabile care sunt înregistrate în scopuri de TVA. .....



#174 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 June 2012 - 12:20 PM

Vai, m-am prostit de tot, acum am vazut ca era o reparatie la bun MOBIL!!! Cred ca-mi trebuie un concediu!

Are dreptate lexi, este considerat export - daca beneficiarul isi desfasoara activitatea intr-un punct fix in afara uniunii-
sau prestare intracomunitara -sediul social, daca nu isi desfasoara activitatea intr-un punct fix in afara uniunii.

Deci este factura fara TVA.



#175 mihaelaaaa1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 18 June 2012 - 02:36 PM

Vezi postareaLexiroxi, la 07 June 2012 - 09:44 PM, a spus:

Vezi postareamihaelaaaa1, la 06 June 2012 - 08:47 AM, a spus:

Tb sa facturez o reparatie la un bun mobil pe care am prestat-o in afara uniunii pentru un beneficiar din uniune care nu imi comunica un cod valabil de tva....facturez cu tva???
In optiunea mea, operatiunea nu este taxabila in Romania, locul prestarii serviciului nu este in Romania – art. 133 alin. (5) lit. d) Factura se intocmeste fara TVA.
factura se intocmeste fara TVa ...dar
cine plateste tva-ul(adica intr-o relatie cineva plateste tva....cum e aici?)

11
133 5 d se refera la pers neimpozabile iar pers careia ii facturez este impozabila dar neinreg in scopuri de tva

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 June 2012 - 10:20 AM
eliminare citare integrala post anterior




#176 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 June 2012 - 08:38 PM

Norme Codul fiscal
Art. 133
13.
(12) Pentru alte servicii decat cele prevazute la alin. (11), prestate de o persoana impozabila stabilita in Romania catre o persoană impozabilă stabilita in afara Comunitatii si care intra sub incidenta art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, locul prestarii nu este considerat a fi in Romania, daca prestatorul poate face dovada ca beneficiarul este o persoana impozabila si ca este stabilit in afara Comunitatii. Daca nu dispune de informatii contrare, prestatorul poate considera ca un beneficiar stabilit in afara Comunitatii are statutul de persoana impozabila:
a) daca obtine din partea beneficiarului un certificat eliberat de autoritatile fiscale competente din tara beneficiarului, prin care se confirma ca respectivul beneficiar desfasoara activitati economice astfel incat sa i se permita acestuia sa obtina o rambursare a TVA in temeiul Directivei 86/560/CEE a Consiliului din 17 noiembrie 1986 privind armonizarea legislatiilor statelor membre referitoare la impozitele pe cifra de afaceri – Sisteme de restituire a taxei pe valoarea adaugata persoanelor impozabile care nu sunt stabilite pe teritoriul Comunitatii;
b) atunci cand beneficiarul nu detine certificatul respectiv, daca prestatorul dispune de codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului sau de un cod similar atribuit beneficiarului de tara de stabilire si utilizat pentru a identifica societatile sau de orice alta dovada care sa ateste faptul ca clientul este o persoana impozabila si daca prestatorul efectueaza o verificare la un nivel rezonabil a exactitatii informatiilor furnizate de beneficiar, pe baza procedurilor de securitate comerciale normale, cum ar fi cele legate de verificarea identitatii sau a platii.
Daca prestatorul nu poate face dovada ca beneficiarul este o persoana impozabila, se va considera ca prestarea de servicii este realizata catre o persoana neimpozabila, aplicandu-se celelalte reguli prevazute de art. 133 din Codul fiscal, in functie de natura serviciului. Prevederile prezentului alineat se completeaza cu prevederile alin. (4).

Cf. alin. (14) al pct. 13 din Norme locul prestarii serviciilor de reparatii asupra bunurilor mobile corporale este stabilit in functie de statutul beneficarului; cf. alin.(12) daca nu poti face dovada ca beneficiarul este o persoana impozabila stabilta in afara Comunitatii, atunci prestarea de servicii este realizata catre o persoana neimpozabila.

ART. 133 Locul prestarii de servicii
(5) Prin exceptie de la prevederile alin. (3), locul urmatoarelor servicii este considerat a fi:
d) locul in care se presteaza efectiv serviciile catre persoane neimpozabile, in cazul urmatoarelor:
2. servicii constand in lucrari asupra bunurilor mobile corporale;



#177 simona39

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 June 2012 - 05:51 PM

Buna ziua
O rugaminte mare am la dumneavostra, Locuiesc in Italia de 20 de ani ,in Romania am o societate srl(cu angajati) ,sint inregistrata in registro operatorilor intracomunitar,si sint platitoare de TVA. Recent impreuna cu angajati mei am prestat servicii de montaj la o societate italiana (specific e prima oara cind trebuie sa emit o factura in UE, societatea fiind nou constituita) . intrebarea mea este urmatoarea: trebuie sa emit factura ,facturez cu TVA sau fara TVA. Va rog frumos puteti sa ma ajutati
Va multumesc



#178 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 June 2012 - 08:40 PM

In cazul in care beneficiarul este persoana impozabila, va transmite cod VAT si locul prestarii serviciului este la sediul acestuia in Italia(depinde si de natura serviciului prestat, ce anume ati montat) -cf. art. 133 alin. (2) Cod fiscal si normele de aplicare- Factura se intocmeste fara TVA; aveti si obligatii declarative Decont TVA si D390



#179 marianan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 January 2013 - 10:05 PM

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.Oricat as cauta si as citi pe forum nu reusesc sa o inteleg si sa o interpretez.
O societate de transport, platitoate de TVA si inscrisa in ROI.
In luna noiembrie una din masini este oprita de politia din Germania si bagata intr-un service.
Dupa ce fac verificarile service-ul german emite doua facturi:
1. o factura pe verificare si control in valoare de 100 euro+tva 19%=119 euro
2. o factura pe piesele ce necesitau schimbare si reparatie si manopera in valoare de 1000 euro+tva 19%=1190 euro
Total de plata pentru eliberarea masinii=1309 euro
Am raspuns celor de la service cu documentele ce atestau ca sunt platitor de TVA in Romania iar mi-au transmis un formular in limba germana pe care sa-l semnez, sa-l stampilez si sa-l returnez in original, dupa care mi-au retransmis facturile astfel:
1. factura pe verificare si control in valoare de 100 euro+tva 19%=119 euro au transmis-o la fel.
2.factura pe piesele ce necesitau schimbare si reparatie si manopera au refacut-o astfel:
a) o prima factura pe piese si manopera in valoare de 1000 euro cu tva 0
b) o a doua factura in valoare de 190 euro cu explicatia "kaution" si cu o precizare alaturata ca dupa ce documentul in limba germana va ajunge in original la ei, vor depune dosarul de recuperare la finantele germane si imi vor restituii suma de 190 euro in cateva saptamani.
Fac precizarea ca nu am putut pleca cu masina din service pana nu am achitat toti cei 1309 euro.Am trimis documentele si in doua saptamani mi-au restituit cei 190 euro asa cum au zis.
Problema mea este cum intregistrez aceste ultime doua facturi, una pe piese si manopera cealalta practic pe valoarea tva-ului acesteia.Se declara sau nu in 390,este sau nu achizitie intracomunitara de servicii,tinand cont de faptul ca eu am platit acest tva si ulterior l-am recuperat?
Daca ma puteti ajuta va multumesc!



#180 marianan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 January 2013 - 03:15 PM

Buna,
Chiar nu stie nimeni??






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL