Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva prestari servicii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


tva prestari servicii intracomunitare


183 replies to this topic

#21 roxteo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informatii noi

Postat 13 December 2010 - 08:27 PM

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare. O societate impozabila in Romania inregistrata in scop de TVA conform art. 153 Cod Fiscal primeste o factura de prestari servicii de la o persoana juridica straina inregistrata in UE ( deci, factura fara TVA). Serviciul prestat de partenerul strain este pe teritoriul Romaniei. Poate fi aceasta considerata AIC? Firma inregistrata in UE nu are reprezentant fiscal in Romania.
Multumesc anticipat



#22 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 December 2010 - 10:05 PM

nu
trebuie sa aiba cod valid tva
ce fel de serviciu?




#23 roxteo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informatii noi

Postat 14 December 2010 - 08:53 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Dec 13 2010, 10:05 PM, a spus:

nu
trebuie sa aiba cod valid tva
ce fel de serviciu?


Vezi postareamihaela_cva, la Dec 13 2010, 10:05 PM, a spus:

nu
trebuie sa aiba cod valid tva
ce fel de serviciu?


are cod valid de tva in tara membra ue.
este vb. de servicii de mentenanta/service/scolarizare.
multumesc



#24 marcelabogatean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 27 December 2010 - 01:40 PM

Buna ,

Firma din Romania , inregistrata in scopuri de TVA dar neinregistrata in ROI, cum factureaza catre un client din Germania ( care are cod valid TVA ) o prestare de servicii ? Cu TVA ? Fara TVA ? Daca e fara TVA ce explicatii trec la rubrica TVA de pe factura ( scutit cu drept de deducere ? ) ? Ce inregistrez in D 300 si D 390 ?



#25 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 28 December 2010 - 08:57 AM

Deci un plătitor de TVA din România PRESTEAZĂ SERVICII unui client tot plătitor de TVA din Germania.
Deci e o relație comercială ,cu siguranță, INTRACOMUNITARĂ.
Dar ... totuși ... locul prestației unde e ?
Sau nici nu mai contează ?
Sau totuși ?



#26 marcelabogatean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 29 December 2010 - 09:13 AM

Buna ,

Firma din Romania , inregistrata in scopuri de TVA dar neinregistrata in ROI, cum factureaza catre un client din Germania ( care are cod valid TVA ) o prestare de servicii ? Cu TVA ? Fara TVA ? Daca e fara TVA ce explicatii trec la rubrica TVA de pe factura ( scutit cu drept de deducere ? ) ? Ce inregistrez in D 300 si D 390 ?

Locul prestatiei este in Romania , cu scuzele de rigoare.



#27 rammi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 14 February 2011 - 03:39 PM

Buna ziua,

Am trimis 2 angajati la un curs de pregatire profesionala in Viena . Factura pentru curs este cu TVA 20%, pe factura este mentionat codul de inregistrare tva al furnizorului de servicii.
Trebuie sa ma inregistrez in registrul operatorilor intracomunitari ?
Trebuie sa declar aceasta factura in 390?
Pot sa deduc in Romania TVA-ul ptr aceasta factura ?

Multumesc anticipat .

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 March 2011 - 11:38 AM




#28 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 23 February 2011 - 03:10 PM

Vezi postareamarcelabogatean, la Dec 29 2010, 09:13 AM, a spus:

Buna ,

Firma din Romania , inregistrata in scopuri de TVA dar neinregistrata in ROI, cum factureaza catre un client din Germania ( care are cod valid TVA ) o prestare de servicii ? Cu TVA ? Fara TVA ? Daca e fara TVA ce explicatii trec la rubrica TVA de pe factura ( scutit cu drept de deducere ? ) ? Ce inregistrez in D 300 si D 390 ?

Locul prestatiei este in Romania , cu scuzele de rigoare.

Din cate stiu eu trebuie musai sa te inscrii in ROI dar cred ca deja ai facut-o pentru ca mesajul e vechi



#29 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 23 February 2011 - 03:16 PM

Am si eu o problema poate ma lumineaza si pe mine cineva.

Sunt platitor TVA trimestrial, m-am inscris in ROI, prestez servicii in UE, declar in 390 si intrastat pana pe 15 a lunii urmatoare. Raportarea si plata TVA raman trimestrial sau trec automat la lunar? Ce declaratii trebuiesc depuse in aceasta privinta si care sunt termelele de depunere?

Multumesc anticipat!



#30 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 23 February 2011 - 03:28 PM

aaa pardon declar in 392 dar TVA-ul ramane trimestrial?



#31 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 February 2011 - 06:26 PM

prestezi intracomunitar ( nu achizitii) si ai cifra de afaceri de...



#32 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 24 February 2011 - 11:46 AM

Nici 10.000 Eur



#33 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 February 2011 - 02:55 PM

trimestrial



#34 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 24 February 2011 - 03:33 PM

Multumesc frumos!



#35 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 25 February 2011 - 03:15 PM

Pentru prestari servcii in UE cu destinatia serviciilor in tara beneficiarului conform carui articol din codul fiscal fac taxare inversa? art. 143 al?

Dar pentru prestari servicii non UE cu destinatia serviciului in tara beneficiarului cum trebuie tratat TVA-ul?



#36 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 February 2011 - 12:02 PM

Consider ca nu ai dat toate informatiile necesare pentru a-ti formula un raspuns concret la intrebare. Ce fel de servicii prestezi?
Consider ca esti persoana impozabila, inregistrata in scopuri de TVA in Romania cf.art.153 sau 153.1 si inregistrata in ROI cf. art. 158.2 si prestezi servicii de la sediu activitatii economice sau sediu fix din Romania, ale caror loc de prestare se incadreaza in regula generala de taxare.
In cazul regulii generale de taxare reglementata prin art.133. alin.(2) din Codul fiscal, pentru prestarile de servicii efectuate de catre persoane impozabile stabilite in Romania catre un beneficiar persoana impozabila, locul de prestare al serviciilor se considera a fi locul unde beneficiarul respectiv are sediul activitatii economice sau sediul fix sau domiciliul stabil sau resedinta obisnuita
Conform pct.13 alin (7) din Norme, in cazul in care serviciile sunt prestate catre beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliti pe teritoriul Comunitatii, numite prestari de servicii intracomunitare, se declara in declaratia recapitulativa D390 cf. art. 156.4 din Codul fiscal. Factura va purta mentiunea “neimpozabil in Romania”, se va intocmi fara TVA, operatiunea fiind taxabila in tara UE a beneficarului -daca beneficiarul iti transmite un cod valid de TVA.
In cazul in care beneficiarul din UE nu furnizeaza un cod valid de TVA atunci se considera ca serviciul a fost prestat unei persoane neimpozabile, caz in care nu se mai aplica regula generala de taxare reglementata prin art.133 alin. (2) din Codul fiscal.
Conform pct. 13 alin (8) din Codul fiscal in cazul in care serviciile sunt prestate catre beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliti in afara Comunitatii, urmeaza aceleasi reguli ca si serviciile intracomunitare in ceea ce priveste determinarea locului prestarii (locul unde este stabilit beneficiarul), dar nu se raporteaza prin declaratia recapitulativa D390.



#37 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 February 2011 - 02:40 PM

Precizez ca:
Prestatorii de servicii nu fac taxare inversa, factureaza cu/fara TVA urmand ca taxarea inversa sa fie facuta sau nu de beneficiarul serviciilor in tara lor.
Perioada fiscala se modifica (de la trimestru la luna) doar pentru pentru achzitiile intracomunitare de bunuri taxabile in Romania
Pentru prestarile de servicii, locul prestarii pt. unele servicii s-a modificat de la 1.01.2011, consultati art. 133 modificat de OUG 117/2010.



#38 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 27 February 2011 - 03:23 PM

Da sunt persoana impozabila, inregistrata in scopuri TVA inregistrata in ROI. Este vorba de servicii de traducere. Am mai facut facturi in UE pe care am scris "reverse charge" sa inteleg ca nu este corect? Daca asa este, ce e de facut in acest caz? In conta am inregistrat in felul urmator : 4111 = 704 toata suma facturata
4426 = 4427 24% din suma , beneficiarul mi-a transmis cod valid TVA, verifivat VIES.

Nu am mentionat nici unde :"Neinpozabil in Romania" cum se inregistreaza asta? Pe factura in engleza cum trebui scris?

Iar acum pentru servicii non UE cum sa mentionez pe factura ? Locul furnizarii serviciilor sunt inafara UE? Imi trebue de asemenea cod valid TVA? Care este minimum de informatii despre beneficiar pe care trebuie sa le trec pe factura?

As ramane tare recunoscatore daca ma ajuta cineva



#39 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 February 2011 - 05:32 PM

Prestarea serviciilor efectuate catre o persoana impozabila stabilita in afara Comunitatii (art.133 alin.2) sau catre o persoana neimpozabila care nu este stabilita pe teritoriul Comunitatii (art.133 alin.5 lit.e) ) nu au locul in Romania, deci nu se factureaza cu TVA 24%, serviciile fiind neimpozabile in Romania.
Norme Codul fiscal:
13. (11) Serviciile pentru care se aplica prevederile art. 133 alin. (5) lit. e) din Codul fiscal, prestate de o persoana impozabila stabilita in Romania catre un beneficiar persoana neimpozabila care nu este stabilita pe teritoriul Comunitatii, nu au locul in Romania. De asemenea, nu au locul in Romania aceleasi servicii care sunt prestate catre persoane impozabile stabilite in afara Comunitatii, fiind aplicabile prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal. In ambele situatii, este suficient ca prestatorul sa faca dovada ca beneficiarul, indiferent de statutul sau, este stabilit in afara Comunitatii. Aceasta conditie se considera indeplinita atunci cand clientul comunica prestatorului adresa sediului activitatii economice, sau a sediului fix, sau, in absenta acestora, a domiciliului stabil sau a resedintei obisnuite, din afara Comunitatii. Prestatorul trebuie sa verifice autenticitatea acestora prin procedurile curente de verificare existente.



#40 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 27 February 2011 - 10:18 PM

Deci pe invoice la TVA trec "Taxable in Romania according to art. 133, par. 2 of the Romanian Fiscal Code" si apoi corect ar fi sa am si factura in limba romana?

Am cateva facturi in UE pe care am scris taxare inversa.Se pare ca a fost ok din punctul beneficiarului pentru ca nu a spus nici unul nimic dar cum ar fi corect sa fac eu? Sa le modific? Si la TVA sa scriu acelas lucru "Neimpozabil in Romania..." Se considera o greseala daca am scris taxare inversa? Pot avea probleme din acest punct de vedere?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL