Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reglare banuti la plata/incasare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


reglare banuti la plata/incasare


4 replies to this topic

#1 narcisalacramioara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 February 2010 - 04:25 PM

Buna ziua!
As vrea si eu sa va intreb urmatoarel si daca este posibil sa primesc un raspuns: cum procedez cu sumele sub 1 leu din balanta? Este vorba de banutii care apar deoarece cand platim anumite servicii sau cumparam anumite materiale au pretul exprimat si in banuti. Nu stiu daca am facut bine cand am inregistrat banutii in ct. 473 ... iar acum la sfarsitul exercitiului financiar trebuie sa inchid contul si nu prea stiu cum. Va rog sa ma ajutati...!!! Multumesc!



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2010 - 10:58 PM

Pai nu v-ati inregistrat corect cu valoarea facturilor ?
Si la plati erau sume diferite fata de factura ?
Banuti trebuiau sa ramana in 401.x pana la soldarea lor.




#3 SILVIA B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Schimb de pareri intre profesionisti

Postat 09 February 2010 - 11:30 PM

Vezi postareanarcisalacramioara, la Feb 9 2010, 04:25 PM, a spus:

Buna ziua!
As vrea si eu sa va intreb urmatoarel si daca este posibil sa primesc un raspuns: cum procedez cu sumele sub 1 leu din balanta? Este vorba de banutii care apar deoarece cand platim anumite servicii sau cumparam anumite materiale au pretul exprimat si in banuti. Nu stiu daca am facut bine cand am inregistrat banutii in ct. 473 ... iar acum la sfarsitul exercitiului financiar trebuie sa inchid contul si nu prea stiu cum. Va rog sa ma ajutati...!!! Multumesc!

Evident ca se intampla sa avem si diferente de banuti la plati si incasari ! Eu generez un cont analitic de cheltuieli nedeductibile in cadrul contului 658Neded pentru ceea ce este de plata(care se impoziteaza) si un cont analitic in 758 pentru ce am incasat in plus care oricum la fel se ia in calcul la impozit. Asa toata lumea este fericita , mai ales ADM fin caci nu se face evaziune fiscala pentru banutii respectivi. Sfatul meu Narcisa , este sa muti in aceste sume din 473 in 658N si 758.
Senior



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2010 - 11:35 PM

Daca la chitanta am o diferenta de 1 ban fata de factura , incasez/platesc valoare facturi cu acel ban in plus sau in minus, pana acum la nici un control care a vazut acest lucru nu a comentat .



#5 narcisalacramioara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 February 2010 - 09:08 AM

-multumesc pt raspuns ... o zi buna!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2010 - 02:59 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL