Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deductibilitate TVA aferenta cheltuieli protocol - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Deductibilitate TVA aferenta cheltuieli protocol


10 replies to this topic

#1 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 10 February 2010 - 08:23 PM

Conform reglementarilor legale, pentru a stabili deductibilitatea TVA aferenta facturilor de cumparari ce se incadreaza in categoria cheltuielilor de protocol, ar trebui in primul rand sa stabilim valoarea cheltuielilor de protocol ce se incadreaza in limita prevazuta de lege. Pentru aceasta trebuie practic sa facem lunar (sau trimestrial dupa cum e perioada fiscala) un calcul intermediar al impozitului pe profit, fiind necesar sa determinam veniturile impozabile si cheltuielile aferente veniturilor impozabile.
Personal, mi se par interesant de comentat urmatoarele aspecte:

- desi calculul impozitului pe profit se face anual nemaifiind necesar efectuarea calculelor intermediare la trimestru (acum facandu-se plati anticipate dupa alte criterii) am fi nevoiti sa determinam practic acest lucru in fiecare luna/trimestru pentru a stabili limita de deductibilitate a cheltuielilor de protocol (stabilirea veniturilor impozabile si cheltuielilor aferente acestor venituri). Acest lucru ingreuneaza stabilirea TVA deductibila ce trebuie declarata in decontul pentru perioada fiscala respectiva, deoarece stabilirea veniturilor si cheltuielilor impune o serie de verificari si calcule suplimentare.
- limita de deductibilitate a cheltuielilor de protocol variaza de la o luna la alta. Spre exemplu, intr-o luna se poate inregistra un profit care permite un anumit nivel de deductibilitate a cheltuielilor de protocol, pentru care deducem si TVA corespunzator, iar in luna urmatoare pierdere (cumulat), conditii in care TVA-ul aferent acestor cheltuieli si dedus pana la luna respectiva ar deveni nedeductibil.

Desigur, calculul deductibilitatii cheltuielilor de protocol se poate face in fiecare luna/trimestru, TVA deductibila stabilita intr-o luna se poate regulariza in luna urmatoare in functie de modificarea limitei deductibilitatii cheltuielilor de protocol, dar problema care se pune este daca e necesar sa facem acest calcul la fiecare perioada (luna/trimestru) sau doar o data pe an cand calculam impozitul pe profit anual?
Cu alte cuvinte, am putea sa inregistram TVA din facturile de protocol ca fiind deductibil la momentul respectiv, urmand ca regularizarea sa o facem o data cu calculul impozitului pe profit anual, cand stabilim cu exactitate veniturile impozabile si cheltuielile aferente acestor venituri?
Legea e interpretabila, ce pareri aveti in acest sens?



#2 rainhold

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 February 2010 - 05:35 PM

Buna.
se poate inregistra TVA din facturile de protocol , ca fiind deductibile. La sfarsit an-se calculeaza baza protocol.Tva aferent cheltuieli nedeductibile protocol - fiind si el nedeductibil -( in cazul in care am depus decnt 300), eu il inregistrez in TVA neexigibil.In urmatorul decont il trec la regularizari.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2010 - 01:55 PM




#3 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 February 2010 - 07:12 PM

Calculul pentru incadrarea in plafonul de deductibilitate se face la inchiderea exercitiului financiar.

Norme metodologice Cod fiscal art.128 alin 8) lit f.

"(15) Încadrarea în plafoanele prevăzute la alin. (14) lit. a) și b) se determină pe baza datelor raportate prin situațiile financiare anuale. Nu se iau în calcul pentru încadrarea în aceste plafoane sponsorizările, acțiunile de mecenat sau alte acțiuni prevăzute prin legi, acordate în numerar, precum și bunurile pentru care taxa nu a fost dedusă. Depășirea plafoanelor constituie livrare de bunuri cu plată și se colectează taxa, dacă s-a exercitat dreptul de deducere a taxei aferente achizițiilor care depășesc plafoanele. Taxa colectată aferentă depășirii se calculează și se include în decontul întocmit pentru perioada fiscală în care persoana impozabilă a depus sau trebuie să depună situațiile financiare anuale, respectiv în anul următor celui în care au fost efectuate cheltuielile."



#4 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 17 February 2010 - 07:35 PM

Eu am cheltuieli de protocol in 2009 si am pierdere pe tot anul. Am inteles ca tva-ul aferent se inregistreaza in 4426, se deduce, iar in ianuarie 2010 fac nota 635=4427. Credeti ca e bine cum am gandit? Va multumesc pentru sugestii. Succes!

Sau mai bine il trec pe tva neexigibil in decembrie 2009, pentru ca, de fapt nu am dedus TVA-ul si il deduc in ianuarie 2010 si tot in ianuarie fac nota 635=4427?

Si cum fac cu D 394 pentru ca in 2009 nu apare respectiva factura in declaratie.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2010 - 01:55 PM




#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 February 2010 - 08:17 PM

se face autofactura
Includem în categoria facturărilor către sine prin autofacturare și utilizarea bunurilor din activitatea economică a persoanei impozabile, conform art. 129, alin. (5), lit. a) din Codul fiscal, sau depășirea plafoanelor legale conform pct. 6, alin. (11), art. 128, alin. (8), lit. f) pentru protocol, sponsorizare/mecenat sau alte bunuri acordate în mod gratuit.

Înregistrarea în contabilitate:

6xx = 4427

și necesită autofacturare.

Autofacturarea se face numai în scopuri de TVA. Autofactura va cuprinde la rubrica «Cumpărător» informațiile de la rubrica «Furnizor», iar în cazul bunurilor/serviciilor acordate gratuit în cadrul acțiunilor de protocol, sponsorizare, mecenat, în loc de denumirea și descrierea bunurilor livrate sau serviciilor prestate se poate menționa, după caz: depășire plafon protocol, sponsorizare sau mecenat.

sursa: consultingreview.ro



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2010 - 12:39 AM

Alin, faci autofactura in luna in care depui sit. financiare , atunci inregistrezi si taxa colectata in Decontul de TVA. De ce spui ca faci inregistrarea in ianuarie 2010 ? Tu colectezi taxa, nu o deduci. Pe parcursul anului 2009 ai avut dreptul sa o deduci, iar la inchiderea anului o colectezi prin autofacturare. In 394 nu se declara facturile emise prin autofacturare.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 18 February 2010 - 12:42 AM

Dana




#7 carmenjp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 24 April 2010 - 03:55 PM

Buna ziua!
Va rog sa ma sfatuiti daca tva aferent depasire cheltuieli protocol in 2009, inregistrat in contabilitate in aprilie 2010, dar fiscal a fost trecut in categoria cheltuieli nedeductibile in 2009, este necesar sa fie inregistrat 1174= 4427, sau 635=4427.
Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de carmenjp: 24 April 2010 - 03:55 PM




#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 25 April 2010 - 12:49 AM

635



#9 carmenjp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 28 April 2010 - 09:07 AM

Vezi postareacarmenjp, la Apr 24 2010, 04:55 PM, a spus:

Buna ziua!
Va rog sa ma sfatuiti daca tva aferent depasire cheltuieli protocol in 2009, inregistrat in contabilitate in aprilie 2010, dar fiscal a fost trecut in categoria cheltuieli nedeductibile in 2009, este necesar sa fie inregistrat 1174= 4427, sau 635=4427.
Va multumesc!
Am gasit solutia:
am inregistrat in 2009: 635 = 4428
iar in 2010, aprilie : 4428 = 4427 ,, si am facut autofactura
Va multumesc!



#10 anita.t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 30 April 2010 - 11:50 AM

corect,
iar in decont il treci la regularizari



#11 carmenjp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 15 May 2010 - 08:36 AM

Vezi postareacarmenjp, la Apr 28 2010, 10:07 AM, a spus:

Vezi postareacarmenjp, la Apr 24 2010, 04:55 PM, a spus:

Buna ziua!
Va rog sa ma sfatuiti daca tva aferent depasire cheltuieli protocol in 2009, inregistrat in contabilitate in aprilie 2010, dar fiscal a fost trecut in categoria cheltuieli nedeductibile in 2009, este necesar sa fie inregistrat 1174= 4427, sau 635=4427.
Va multumesc!
Am gasit solutia:
am inregistrat in 2009: 635 = 4428
iar in 2010, aprilie : 4428 = 4427 ,, si am facut autofactura
Va multumesc!
Va maltumesc pentru adaugire ...chiar uitasem de regularizare pe decont






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL