Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
operatiuni triunghiulare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


operatiuni triunghiulare


29 replies to this topic

#21 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 10 December 2011 - 11:55 AM

x factureaza operatiunea ca pe o livrare nationala.



#22 mihai88h

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 December 2011 - 01:19 PM

Multumesc pentru raspuns

Am un alt caz de genu:

X din Romania cumpara marfa de la Y din Ungaria (UE) si o vinde mai departe catre Z tot din Ungaria. Marfa se transporta direct de la Y la Z deci marfa nu paraseste teritoriul Ungariei.Care este regimul TVA, obligatiile declarative (300, 390) si de evidenta dpdv a lui X?




#23 AnaMP

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 February 2012 - 03:41 PM

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire, legata de operatiunile triunghiulare (daca tranzactiile de care va voi vorbi se incadreaza in tipul asta de operatiune).

Avem 3 firme:

Producatorul/furnizorul produselor este din comunitate (RO)
Cumparatorul/revanzatorul este din afara comunitatii (AU)
Beneficiarul final este din comunitate (FR, de ex.)

De transport/livrare se ocupa furnizorul, care emite factura revanzatorului, dar trimite produsele direct beneficiarului final (deci bunurile nu parasesc spatiul comunitar ci ajung direct de la furnizor la beneficiar). Revanzatorul emite factura beneficiarului final, care o achita si apoi revanzatorul achita din acei bani factura emisa de furnizor/producator.

Se aplica si aici principiile operatiunii triunghiulare, adica toate firmele sunt scutite de plata TVA? Mentionez ca toate firmele sunt inscrise in scop de TVA. Imi cer scuze daca exprimarea este defectuoasa, inca nu sunt familiara cu toti termenii.

Si inca o intrebare: ca sa poata vinde in spatiul comunitatii europene, o firma din afara acesteia (gen firma de mai sus din AU) are nevoie de reprezentant fiscal special pe probleme de TVA in tara in care doreste sa vanda produse? Tarile de destinatie pot fi UK, FR, DE, SPA.


Multumesc din suflet pentru orice sugestie.

Aceasta postare a fost editata de AnaMP: 01 February 2012 - 03:43 PM




#24 Incepator2015

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 March 2015 - 05:35 PM

Buna. Am si eu o speta si nu sunt sigur daca o incadrez bine, la operatii triunghiulare. Pe firma mea din Ro cu cod valid de tva, vrea sa cumpar o marfa, din Franta de la o firma cu cod valid de FR verifcat. Pt marfa respectiva am gasit un client in Germania, cod valid de tva cu DE. Firma din franta imi factureaza mie, eu mai departe catre germania, marfa se livreaza direct de la Fr firmai din Germania, ( pana aici e clasic triunghiular) DAR aici intervine o nelamurire, partenerul din germania imi solicita sa i se livreze marfa direct la un depozit curier UPS din Olanda. Transportul e achitat de firma din Fr, sunt doar trei firme implicate Pe relatia Fr-Ro-De dar marfa ajunge din Fr in Olanda la un depozit curier. Se considera operatie triunghiulara si se inregistreaza in declaratii conform normelor de triunghiular sau eu ca firma din Ro am alte obligatii in acest caz? Multumesc anticipat



#25 Arekusandora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 16 June 2015 - 07:01 PM

Buna seara,

Am urmatoarea situatie:

- Firma X din Rep. Ceha achizitioneaza de la firma Y din Romania bunuri care se livreaza direct beneficiarului, firma Z din Romania;
- toate cele 3 firme detin cod de TVA valid

In cazul de fata, avand in vedere ca bunurile nu parasesc teritoriul Romaniei, se poate considera livrare intracomunitara?

Exista factura de transport local de la Bucuresti la Ploiesti, bunurile nu sunt livrare in alt stat membru UE.



#26 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 16 June 2015 - 07:52 PM

Operatiunea descrisa este o livrare nationala(purtatoare de TVA in functie de natura si regimul bunurilor) de la y catre x.
Adica se va factura cu TVA romanesc deoarece cum aratati si dumneavoastra bunurile nu sunt transportate de pe teritoriul unui stat membru(RO in cazul nostru) pe teritoriul altui stat membru ca sa se produca o livrare intracomunitara.
Firma x la randul ei care nu este inregistrata si stabilita in RO va factura bunurile fara TVA cehesc deoarece pentru ea operatiunea este neimpozabila in Cehia(locul livrarii unde incepe transportul sau sunt puse la dispozitie bunurile este in afara teritoriului ceh).
Persoana obligata la plata taxei pentru livrarea efectuata in RO de firma ceha este firma z(beneficiarul), care va plati taxa prin autolichidarea TVA(taxare inversa) dar nu va declara operatiunea in 390.
Firma x poate recupera TVA platit firmei Y de la statul roman.

Singura intrebare care ramane este daca x are obligatia sa se inregistreze in RO sau nu in conditiile art. 153 alin. 4, dar eu as considera ca nu, deoarece beneficiarul persoana impozabila este obligat la plata taxei(art. 150 alin. 6)



#27 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 16 June 2015 - 08:03 PM

@Incepator2015,

Speta este interesanta, la o prima vedere dupa descrierea facuta operatiunii triunghiulare la art. 126 alin. 8 lit. b as zice ca nu este o operatiune triunghiulara(deoarece sunt implicate patru state membre nu trei). Mai mult, persoana desemnata pentru plata taxei in cazul operatiunilor triunghiulare respectiv firma din Germania nu realizeaza o operatiune impozabila in Germania, respectiv nu are loc o achizitie intracomunitara acolo(bunul nu ajunge in DE). Totusi aici intervin prevederile art. 132^1 alin. 2 ce ar putea conduce la concluzia ca indiferent de locul transportului efectiv, locul achizitiei de bunuri din operatiunea triunghiulara este DE. Pe de alta parte ce control are statul olandez cu privire la bunurile intrate pe teritoriul sau(ele nu apar in VIES, la nivel vamal si nicaieri de altminteri).

Ar mai fi interesante si alte pareri pe speta asta.



#28 Arekusandora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 17 June 2015 - 11:39 AM

Multumesc pentru raspuns!

Eu am mai gasit urmatoarea situatie in Codul fiscal:

Situatia 2
(8) Nu sunt considerate operațiuni impozabile în România:
ab) achiziția intracomunitară de bunuri, efectuată în cadrul unei operațiuni triunghiulare, pentru care locul este în România în conformitate cu prevederile art. 132^1 alin. (1), (ART. 132^1 Locul achiziției intracomunitare de bunuri (1) Locul achiziției intracomunitare de bunuri se consideră a fi locul unde se găsesc bunurile în momentul în care se încheie expedierea sau transportul bunurilor)
atunci când sunt îndeplinite următoarele condiții:
1. achiziția de bunuri este efectuată de către o persoană impozabilă, denumită cumpărător revânzător, care nu este stabilită în România, dar este înregistrată în scopuri de TVA în alt stat membru;
2. achiziția de bunuri este efectuată în scopul unei livrări ulterioare a bunurilor respective, în România, de către cumpărătorul revânzător prevăzut la pct. 1;
3. bunurile astfel achiziționate de către cumpărătorul revânzător prevăzut la pct. 1 sunt expediate sau transportate direct în România, dintr-un alt stat membru decât cel în care cumpărătorul revânzător este înregistrat în scopuri de TVA, către persoana căreia urmează să îi efectueze livrarea ulterioară, denumită beneficiarul livrării ulterioare;
4. beneficiarul livrării ulterioare este o altă persoană impozabilă sau o persoană juridică neimpozabilă, înregistrată în scopuri de TVA în România;
5. beneficiarul livrării ulterioare a fost desemnat în conformitate cu art. 150 alin. (4) ca persoană obligată la plata taxei pentru livrarea efectuată de cumpărătorul revânzător prevăzut la pct. 1;

ART. 150 Persoana obligată la plata taxei pentru operațiunile taxabile din România

4) Taxa este datorată de persoana impozabilă sau persoana juridică neimpozabilă, înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1, care este beneficiarul unei livrări ulterioare efectuate în cadrul unei operațiuni triunghiulare, în următoarele condiții:
1. cumpărătorul revânzător al bunurilor să nu fie stabilit în România, să fie înregistrat în scopuri de TVA în alt stat membru și să fi efectuat o achiziție intracomunitară a acestor bunuri în România, care nu este impozabilă conform art. 126 alin. (8) lit. b); și
2. bunurile aferente achiziției intracomunitare, prevăzute la pct. 1, să fi fost transportate de furnizor sau de cumpărătorul revânzător ori de altă persoană, în contul furnizorului sau al cumpărătorului revânzător, dintr-un stat membru, altul decât statul în care cumpărătorul revânzător este înregistrat în scopuri de TVA, direct către beneficiarul livrării; și
3. cumpărătorul revânzător să îl desemneze pe beneficiarul livrării ulterioare ca persoană obligată la plata taxei pentru livrarea respectivă.


Se poate incadra in aceasta situatie operatiunea mentionata de mine anterior?


O zi placuta!



#29 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 June 2015 - 09:35 AM

Vezi postareaArekusandora, la 17 June 2015 - 11:39 AM, a spus:


3. bunurile astfel achiziţionate de către cumpărătorul revânzător prevăzut la pct. 1 sunt expediate sau transportate direct în România, dintr-un alt stat membru decât cel în care cumpărătorul revânzător este înregistrat în scopuri de TVA, către persoana căreia urmează să îi efectueze livrarea ulterioară, denumită beneficiarul livrării ulterioare;


Ca regula generala, o achizitie/livrare intracomuntara presupune trecerea fizica a granitei , iar din textul subliniat, eu tot asa inteleg, ca bunurile sunt aduse direct in Romania (adica din alt stat).

Deci si eu subscriu la ce ti-a argumentat @prepeleac , pentru firmele din Ro nu este livrare intracomunitara, iar pentru cel din Cehia, n-am idee cum suna legislatia lor, dar teoretic ar trebui sa fie neimpozabila.

Totusi, ca speta, daca a lucrat cineva in acest stil, ar fi foarte interesant de vazut cum au aratat facturile si ce s-a declarat.



#30 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 June 2015 - 06:51 PM

@Incepator 2015
In opinia mea nu se aplica prevederile art. 132^1 alin. (2), locul unde se incheie expedierea marfurilor este in Olanda, deci locul achizitiei intracomunitare este in Olanda, nu in Germania; societatea din Romania trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in Olanda, sa plateasca TVA-ul in Olanda si sa refactureze catre societatea din Germania cu cota de TVA olandez






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL