Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
intoarcere inante de 2 ani din CIC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


intoarcere inante de 2 ani din CIC


7 replies to this topic

#1 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 16 February 2010 - 12:45 PM

O salariata-A doreste sa se intoarca dupa 1,6 ani din CIC.In locul ei firma(statul)a angajat pe perioada determinata o salariata-B care acum e insarcinata in 6 luni.Beneficiaza salariata B in continuare de acel concediu prenatal platit sau i se suspenda contractul de munca la intoarcerea salariatei A si ramane neacoperita financiar pana intra ea in CIC?



#2 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 16 March 2010 - 05:01 PM

O angajata doreste sa se intoarca la serviciu inainte de efectuarea celor 2 ani de CIC si depune cerere in acest sens.Angajatorul ii aproba cererea dar nu cu data solicitata de angajata in cerere ci cu 12 zile mai tarziu.Este legal?




#3 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 March 2010 - 05:51 PM

Da. Ce s-ar fi intamplat, de exemplu, daca ar fi angajat o alta persoana timp de doi ani cu contract pe perioada determinata pe 2 ani? Ar fi trebuit s-o dea afara. Nimi nu stie dinainte cat va fi acest CIC.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 17 March 2010 - 09:08 AM




#4 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 17 March 2010 - 11:51 AM

Intr-adevar, pe postul respectiv a fost angajat altcineva pe o perioada determinata de 2 ani.Dar, in urma cu ceva timp cand am mai intrebat pe forum, mi s-a raspuns ca ,chiar daca e angajat altcineva pe post, titulara poate intrerupe CIC oricand doreste sa se intoarca la job.Mentionez ca cererea de intrerupere a CIC a fost depusa cu 23 de zile inainte de data cu care s-a solicitat reintoarcerea la job, iar data cu care a fost aprobata a fost dupa 35 de zile de la aceasta data.
Cine e mai indreptatit sa ocupe postul:titularul sau cel care-l suplineste pe perioada determinata?



#5 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 March 2010 - 03:45 PM

eu asa vad lucrurile: titularul este cel indreptatit sa ocupe postul.
codul muncii spune:
ART. 81
Contractul individual de muncă poate fi încheiat pentru o durată determinată numai în următoarele cazuri:
a) înlocuirea unui salariat în cazul suspendării contractului său de muncă, cu excepția situației în care acel salariat participă la grevă;
ART.82
(2) În cazul în care contractul individual de muncă pe durată determinată este încheiat pentru a înlocui un salariat al cărui contract individual de muncă este suspendat, durata contractului va expira la momentul încetării motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de muncă al salariatului titular.

deci, contractul pe durata determinata va inceta cand salariata titulara revine la locul de munca.



#6 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 17 March 2010 - 05:19 PM

Multumesc MIKY!
Dar spune-mi, te rog, aceast declaj de 12 zile intre data in care a solicitat titulara intoarcerea la job si data la care a acceptat angajatorul intoarcerea e legal



#7 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 March 2010 - 08:48 AM

aici chiar nu pot sa ma pronunt, daca este legal sau nu. nu inteleg de ce nu i-a aprobat revenirea cu data solicitata. si eu am avut o angajata care s-a intors mai devreme din CIC, si i-am facut revenirea cu data ceruta de ea.



#8 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 18 March 2010 - 12:54 PM

multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL