Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Livrare intracomunitara concomitent cu achiz. intracomunitara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Livrare intracomunitara concomitent cu achiz. intracomunitara


2 replies to this topic

#1 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 February 2010 - 08:59 PM

O firma A din Romania are de livrat un utilaj catre o firma B din UE. Firma B vrea sa vinda marfa catre o firma C tot din Romania. B dispune ca firma A sa livreze marfa direct catre firma C, adica din Romania in Romania.

Firma A poate sa factureze fara TVA, daca marfa nu paraseste teritoriul Romaniei? Firma B trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania?

Revin cu intrebarea.
Cum trebuie sa facturez (din punct de vedere al TVA) o livrare intracomunitara, daca beneficiarul din UE imi spune sa livrez marfa catre o firma tot in Romania.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 22 February 2010 - 09:55 AM




#2 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 23 February 2010 - 09:13 AM

Hai, mai, chiar nimeni?




#3 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 25 February 2010 - 06:13 PM

Facturezi cu TVA catre B.
B nu e obligat sa se inregistreze si va factura fara TVA lui C care face autotaxare.
B depune cerere si recupereaza taxa platita lui A.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL