Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitionare auto intracomunitar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Achizitionare auto intracomunitar


31 replies to this topic

#21 a.enescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 October 2011 - 05:07 PM

Vezi postareagramaco, la 12 October 2011 - 07:33 PM, a spus:

Vezi postareaa.enescu, la 12 October 2011 - 07:26 PM, a spus:

Eu n-am inteles cum ai inregistrat. Parerea mea este ca se inregistreaza astfel:
2133 = 404 36.114,80
4426 = 4427 8.667,55
635 = 4426 8.667,55

Ideea este ca acel TVA ajunge sa fie achitat catre stat.

Cu stima


TVA intra in valoarea autoturismului , de aceea era 2133 = 4426 8667.55 .


m-ai bagat in ceata. De unde le scoti? Unde scrie ca TVA intra in valoare auto?



#22 micky4you

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 21 October 2011 - 07:39 AM

Buna tuturor, cu scuzele de rigoare, sunt noua pe acest forum, si nu stiu unde sa incadrez aceasta intrebare.
Cum inregistrez o achizitie intracomunitara avand un magazin de desfacere cu amanuntul. Ma intereseaza in special TVA-ul si adaosul comercial.Nu as vrea sa dublez TVA-ul .Va multumesc !




#23 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 October 2011 - 08:17 AM

Vezi postareaa.enescu, la 14 October 2011 - 05:07 PM, a spus:

m-ai bagat in ceata. De unde le scoti? Unde scrie ca TVA intra in valoare auto?


hai sa te scot din ceata , musai no :smile:

circulara ANAF de mai jos :

http://discutii.mfin...ULARA_OUG34.pdf



#24 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 October 2011 - 08:22 AM

Vezi postareamicky4you, la 21 October 2011 - 07:39 AM, a spus:

Buna tuturor, cu scuzele de rigoare, sunt noua pe acest forum, si nu stiu unde sa incadrez aceasta intrebare.
Cum inregistrez o achizitie intracomunitara avand un magazin de desfacere cu amanuntul. Ma intereseaza in special TVA-ul si adaosul comercial.Nu as vrea sa dublez TVA-ul .Va multumesc !


daca ai factura primita cu TVA , atunci pretul de pe achizitie de pe NIR-ul tau va fi total factura furnizorului ( inclusiv TVA inscris pe ea cel din tara respectiva din UE ) .

daca factura e fara TVA ( adica i-ai dat un cod valid de TVA furnizorului) , aplici taxarea inversa si pretul de achizitie al tau de pe NIR va fi total factura de la furnizor care de data asta nu va avea TVA extern inscris pe ea.
In cazul acesta va trebui sa fii inscrisa in ROI si sa completezi declaratia 390 cu privire la achizitiile intracomunitare .

In primul caz pretul tau de achizitie va fi mai mare , in al doilea caz mai mic. ( ramane sa vezi cu adaosul cum faci sa-ti renteze vanzarea ) :smile:



#25 micky4you

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 21 October 2011 - 09:24 AM

Vezi postareagramaco, la 21 October 2011 - 08:22 AM, a spus:

Vezi postareamicky4you, la 21 October 2011 - 07:39 AM, a spus:

Buna tuturor, cu scuzele de rigoare, sunt noua pe acest forum, si nu stiu unde sa incadrez aceasta intrebare.
Cum inregistrez o achizitie intracomunitara avand un magazin de desfacere cu amanuntul. Ma intereseaza in special TVA-ul si adaosul comercial.Nu as vrea sa dublez TVA-ul .Va multumesc !


daca ai factura primita cu TVA , atunci pretul de pe achizitie de pe NIR-ul tau va fi total factura furnizorului ( inclusiv TVA inscris pe ea cel din tara respectiva din UE ) .

daca factura e fara TVA ( adica i-ai dat un cod valid de TVA furnizorului) , aplici taxarea inversa si pretul de achizitie al tau de pe NIR va fi total factura de la furnizor care de data asta nu va avea TVA extern inscris pe ea.
In cazul acesta va trebui sa fii inscrisa in ROI si sa completezi declaratia 390 cu privire la achizitiile intracomunitare .

In primul caz pretul tau de achizitie va fi mai mare , in al doilea caz mai mic. ( ramane sa vezi cu adaosul cum faci sa-ti renteze vanzarea ) :smile:




#26 micky4you

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 21 October 2011 - 09:30 AM

Vezi postareamicky4you, la 21 October 2011 - 09:24 AM, a spus:

Vezi postareagramaco, la 21 October 2011 - 08:22 AM, a spus:

Vezi postareamicky4you, la 21 October 2011 - 07:39 AM, a spus:

Buna tuturor, cu scuzele de rigoare, sunt noua pe acest forum, si nu stiu unde sa incadrez aceasta intrebare.
Cum inregistrez o achizitie intracomunitara avand un magazin de desfacere cu amanuntul. Ma intereseaza in special TVA-ul si adaosul comercial.Nu as vrea sa dublez TVA-ul .Va multumesc !


daca ai factura primita cu TVA , atunci pretul de pe achizitie de pe NIR-ul tau va fi total factura furnizorului ( inclusiv TVA inscris pe ea cel din tara respectiva din UE ) .

daca factura e fara TVA ( adica i-ai dat un cod valid de TVA furnizorului) , aplici taxarea inversa si pretul de achizitie al tau de pe NIR va fi total factura de la furnizor care de data asta nu va avea TVA extern inscris pe ea.
In cazul acesta va trebui sa fii inscrisa in ROI si sa completezi declaratia 390 cu privire la achizitiile intracomunitare .

In primul caz pretul tau de achizitie va fi mai mare , in al doilea caz mai mic. ( ramane sa vezi cu adaosul cum faci sa-ti renteze vanzarea ) :smile:


Iti multumesc pt raspuns, mai exact ma intereseaza inreg. contabile, in cazul in care se face o achizitie intracomunitara de marfuri receptionate intr-o gestiune cu amanuntul. De ex. furnizorul A din Spania imi emite o fact. in val de 10.000 ron(valoare fara TVA- de fapt factura nu contine TVA), iar val marfii receptionate cu amanuntul este de 18.000 ron (care reprezinta valoarea marfii la pret de vanzare cu TVA). Va multumesc.



#27 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 October 2011 - 10:15 AM

1. primirea facturii de la furnizorul din ES :

371 = 401 10.000 ( pret de achizitie) PA
4426 =4427 2.400 ( mecanismul taxarii inverse)

2. generarea receptiei la pret de vanzare cu amanuntul :

371 = 378 4516 (adaos) AD ; cam 45 % ....nu-i rau :tongue:
371 = 4428 3484 (TVAneex) TVAneex

astfel incat PV = PA + AD + TVAneex



#28 micky4you

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 21 October 2011 - 10:35 AM

Vezi postareagramaco, la 21 October 2011 - 10:15 AM, a spus:

1. primirea facturii de la furnizorul din ES :

371 = 401 10.000 ( pret de achizitie) PA
4426 =4427 2.400 ( mecanismul taxarii inverse)

2. generarea receptiei la pret de vanzare cu amanuntul :

371 = 378 4516 (adaos) AD ; cam 45 % ....nu-i rau :tongue:
371 = 4428 3484 (TVAneex) TVAneex

astfel incat PV = PA + AD + TVAneex
Multumesc inca odata! Gramaco



#29 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 October 2011 - 10:44 AM

nu ai de ce , micky :smile:
si sa nu uiti sa declari in 390 achizitia si sa fii inscrisa inaintea efectuarii acesteia in ROI .

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 21 October 2011 - 10:45 AM




#30 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 05 December 2011 - 01:02 PM

O soc com platitoare de tva doreste sa achizitioneze din Gemania un autoturism de la o persoana fizica. Ce obligatii are soc com cu privire la tva?



#31 Consultant fiscal

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2012 - 05:29 PM

Nu exista nici o obligatie privind TVA. Puteti face analogie cu cazul in care pers. fizica respectiva este din Romania.



#32 pasaroi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 February 2012 - 12:37 PM

si pe decont 300 oare se trece la randul 5 + 5.1 si 18 + 18.1 10.000 si 2.400 la tva sau doar 10.000 si la tva 0, ca doar si factura este cu 0 tva?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL