Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
compensare dintre indemnizatia de maternitate si salariul de baza - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


compensare dintre indemnizatia de maternitate si salariul de baza


18 replies to this topic

#1 oanamica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 March 2010 - 12:44 PM

Buna ziua!

As dori sa aflu daca e vreo gravida sau daca stiti caz concret in care o gravida a beneficiat de compensarea dintre indemnizatia de maternitate (concediul de sarcina si lauzie) si salariul de baza?

Eu intampin probleme in acordarea acestui drept, desi am venit cu baza legala, anume art. 66 din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National:

Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010

Art. 66.
(1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii


Multumesc,
Oana



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 04:20 PM

am auzit ca altii au acordat, conform CCM unic. Eu nu. Trebuie sa ai si cererea salariatului.
Cred ca trebuie acordat conform CCM unic, il castigi in instanta. Ca si drepturile (conform CCM) taiate de Boc anul asta la toti bugetarii, sau poate nu...depinde de justitie.
Cauta pe forum aici si gasesti subiectul, s-a mai discutat.




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2010 - 12:21 PM

De ce crezi tu ca are nevoie de cerere, legea nu impune asta ?
Toate prevederile CCM sunt obligatorii.

Aceasta postare a fost editata de negocont: 12 March 2010 - 12:21 PM

Dragos



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 March 2010 - 12:25 PM

pentru ca daca se duce in instanta, judecatorul ii va spune sa faca dovada ca si-a cerut dreptul. Faptul ca legea ii da, este motivul cererii. Spun asta din practica pe care o am cu justitia romana, in calitate de expert.



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2010 - 02:49 PM

Am inteles, asta este intelegerea amiabila care este general valabila.
Judecatorul care cere asta face un abuz, dar la noi merge...
Am crezut ca angajatorul poate motiva neacordarea cu faptul ca nu a primit cererea angajatului.
Dragos



#6 oanamica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 12 March 2010 - 03:32 PM

Multumesc pentru interes!

Sa inteleg ca singura solutie sugerata si de voi este instanta? Asta inseamna automat deteriorarea relatiilor cu angajatorul, clar... Ati mai auzit de cazuri solutionate, fie pe cale amiabila, fie in instanta? Sunt angajata la un SRL, nu sunt bugetara.

Eu nu am facut cerere, e adevarat, pot oricand sa o fac. Insa am corespondat pe email cu sediul central, de la care am si primit urmatorul raspuns:


Din punctul nostru de vedere, nespecificandu-se ca este vorba de salar de baza lunar brut am tinut cont de suma neta pe care o primesti in perioada de maternitate. Aceasta suma, dupa cum ti-am transmis, este egala sau mai mare decat salariul net de baza pe care il ai tu.

In plus, perioada concediului de maternitate este considerata perioada de suspendare a contractului de munca si prin urmare se suspenda si plata drepturilor de natura salariala pe aceasta perioada (asta conform Codului muncii). CMM-ul prevede ca aceasta diferenta ar trebui suportata din fondul de salarii (ceea ce este in contradictie cu specificatiile din Codul muncii).

Intr-adevar, in aceasta perioada pot exista alte drepturi stabilite prin CCM – cum este ajutorul de nastere – dar acesta nu este de natura salariala, ci intra in categoria cheltuielilor sociale la nivelul unitatii.



Ei, ce ziceti? Instanta ma asteapta sau mai e ceva inainte de Tribunal?


Multumesc,
Oana



#7 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2010 - 11:33 AM

Raspunsul primit e de-a dreptul stupid, in articolul respectiv e clar ca se vorbeste despre venituri brute.
Asta ca sa nu mai vorbim ca un raspuns oficial nu se adreseaza la persoana a 2-a...
Dragos



#8 oanamica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 March 2010 - 01:10 PM

Mda... stupid, nestupid, asta e tot ce am! Adica un raspuns, si... bani nu! Am trimis o adresa ITMului, solicitand un raspuns ferm si clar, atasat si raspunsul de la angajator. Incerc sa obtin acest raspuns (salvator?!) in timp util, pentru ca mai am putina vreme la dispozitie pana la nastere, timp sa ma pot ocupa de "probleme" de genul acesta.

Am sa va tin la curent cu raspunsul de la ITM si cu rezultatul actiunii cu angajatorul!

Oana



#9 i96nds

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 25 March 2010 - 08:18 PM

Cred ca angajatorul tau face o mare confuzie.
In perioada concediului de maternitate / lauzie, contractul tau NU este suspendat.
Stiu ei ceva de o suspendare, dar nu aici era ci la concediul de ingrijire a copilului - CIC - adica perioada aia cand primesti banii direct de la stat, nu de la firma.

Va rog sa ma corectati de gresesc.



#10 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2010 - 11:36 PM

Eu cred ca angajatorul Oanei facea referire la art.50 din Codul Muncii referitor la suspendarea de drept:

ART. 50
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
c) carantina;
d) efectuarea serviciului militar obligatoriu;
e) exercitarea unei functii in cadrul unei autoritati executive, legislative ori judecatoresti, pe toata durata mandatului;
e) exercitarea unei functii in cadrul unei autoritati executive, legislative ori judecatoresti, pe toata durata mandatului, daca legea nu prevede altfel;
f) indeplinirea unei functii de conducere salarizate in sindicat;
g) forta majora;
h) in cazul in care salariatul este arestat preventiv, in conditiile Codului de procedura penala;
i) in alte cazuri expres prevazute de lege.

Indemnizatia pt. concediu medical pentru maternitate (126zile) este de regula > decat salariul lunar net deoarece:
- este in cuantum 85% din salariul brut; se calculeaza ca in fisierul atasat
- singura taxa care se retine este CAS calculat la valoarea salariului minim pe economie
pe cand:
- din salariul brut se scade 16.5% (cas,somaj,sanatate)+16%imp. aplicat la (salbrut-deducere - cei16.5%)=> net

Diferente semnificative intre salariu net si indemnizatia de maternitate apar in cazul salariilor > 12 salarii minime pe economie deoarece exista plafonarea impusa de lege.

Oana, care este salariul tau lunar? Ti-ai facut un calcul sa vezi despre ce diferente este vorba?

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de beatrice1971: 25 March 2010 - 11:40 PM

Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#11 oanamica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 March 2010 - 05:13 PM

Vezi postareabeatrice1971, la Mar 26 2010, 12:36 AM, a spus:

Oana, care este salariul tau lunar? Ti-ai facut un calcul sa vezi despre ce diferente este vorba?

Eu am intrat in concediu de maternitate in 8 feb, asadar am luat pana acum doar 1 singura data banii pe concediu medical de sarcina si lauzie (de fapt in febr. au fost zile de concediu de odihna + restul de concediu de maternitate). In aprilie am sa primesc banii pentru martie, martie fiind luna intreaga de conc. de maternitate.

Salariul meu de incadrare este 3157 ron
Salariul meu net era usor variabil de la luna la luna, in jur de 2200 - 2220 ron (am avut in oct. 2009 salariul mai mic pentru ca am fost in concediu medical 8 zile)
Indemnizatia pentru concediul de maternitate este la fel usor variabila, in jur de 2500-2600 ron (estimat de catre mine)

Eu consider ca pentru minim 6 saptamani angajatorul ar trebui sa-mi acorde diferenta de la concediul de maternitate (2500-2600 ron) la salariul brut (3157 ron). La fel stiu ca aceasta diferenta suporta toate darile (somaj, pensie, sanatate). Totusi, principiul e de comentat: angajatorii, oricare ar fi ei, trebuie sa acorde aceasta diferenta chiar daca ea e de... 10 ron!

Oana



#12 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2010 - 06:25 PM

Oana, normal este:
- sa ti le plateasca orele state peste program;
- sa ai tot salariul pe cartea de munca;
- sa ai niste conditii decente in care iti desfasori activitatea;
- sa ai dreptul la concediul legal;
- etc.

Cati beneficiaza de toate drepturile legale? Cati angajatori respecta Codul Muncii? sau clauzele CIM? ce sa mai vorbim de CCM la nivel national?
Am auzit in ultima perioada tot felul de cazuri de mi s-a zbarlit parul in cap. Oameni care muncesc si primesc salariul cu taraita si doar cand are chef patronul. Si se complac in situatia asta pentru ca nu au unde sa se duca iar acasa au guri de hranit.

Din pacate asta e tara in care traim. Isi permit ei, guvernantii, sa-si incalce propriile legi sau sa nu le aplice....

Si da, normal ar fi sa se intample totul ca la carte, in speta, asa cum scrie la lege.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#13 oanamica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 June 2010 - 03:03 PM

Buna!

Am revenit cu informatii legate de problema mea vis-a-vis de compensarea dintre indemnizatia de maternitate si salariul de baza. Lucrurile stau acum in felul urmator:

- am solicitat ITMului o adresa prin care sa clarifice ca salariul de baza este salariul BRUT. De asemenea, sa sublinieze ca aceasta compensare este pe deplin justificata si ca atare trebuie aplicata si acordata. Am primit prin posta raspunsul ITMului cu explicatia clara ca TREBUIE acordata!

- pentru a putea sa-mi plateasca aceasta compensare, angajatorul mi-a sugerat urmatoarea solutie: dupa incheierea concediului de maternitate (sarcina si lauzie) sa ma pontez pentru 1 zi (eu sunt in concediu de maternitate si urmeaza sa-l inchei zilele acestea) si atunci la lichidarea lunii respective, cu 1 zi lucrata (!), angajatorul va fi acoperit sa-mi acorde aceasta compensare din fondul de salarii asa cum apare specificat in art. 66 din Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National

Practic, eu fiind acum in concediul de maternitate, el (angajatorul) nu poate efectua aceasta "plata" = compensare, asta sustine angajatorul. Chiar nu este o alta solutie dpdv contabiliceste decat sa ma pontez pentru 1 zi? Nu se poate inregistra compensarea aceasta intr-o forma contabila fara sa fie necesar "sa ma duc" la serviciu pentru 1 zi? Oricum, daca nu se gaseste o solutie (poate aveti voi cunostinta de o asemenea solutie care a si fost aplicata unei lauze...), am sa figurez in luna iunie cu 1 zi de serviciu, urmand ca din ziua urmatoare sa intru in concediul de cresterea copilului...

Multumesc,
Oana



#14 oanamica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 21 June 2010 - 08:13 AM

Buna din nou!

Am invins: am primit compensarea dintre indemnizatia de maternitate si salariul de baza! Suma nu este imensa (putin peste 600 ron, net), este insa principiul care a invins: legea trebuie aplicata!

Multumiri celor care mi-au raspuns, bafta multa celor care se vor confrunta cu asemenea problema. Ma bucur ca am creat un precedent, cel putin la mine la serviciu, asa am convingerea ca toate viitoarele mamici vor beneficia de acesti bani pentru ele si copilasii lor! :frusty:

Oana



#15 andraf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 August 2010 - 07:28 PM

Am urmatoarea situatie: angajatorul a primit o cerere de compensare a diferentei dintre salariul de baza individual si indemnizatia de maternitate conform art.66 din Contractul colectiv de munca unic la nivel national 2007-2010.

ART.66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va
compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si
indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele
colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.


Salariata a intrat in concediul de maternitate la 1 Iulie 2010. Cererea a fost datata in 12.08.2010 si transmisa prin posta in data de 18.08.2010.
Mentionez ca nu exista contract colectiv de munca la nivelul unitatii.

Intrebare: In aceasta situatie, la cererea salariatei, angajatorul este/poate fi OBLIGAT sa acorde diferenta dintre salariul de baza individual si indemnizatia de maternitate pe perioada minima de 6 saptamani ?

Asta inseamna ca daca salariul brut este 1500 Ron, iar indemnizatia bruta de maternitate calculata este 1337 Ron, angajatorul va trebui sa ii acorde suma bruta de 163 Ron/luna sau fractiune de luna, adica sa ii opreasca din cei 163 Ron contributiile legale si impozitul pe venit. Este corect asa?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre,
Andra



#16 oanamica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 August 2010 - 02:57 PM

Buna andraf!

Si eu m-am confruntat la serviciu cu o asemenea problema si pana la urma, cu ajutorul unui raspuns de la ITM, am reusit sa obtin acea diferenta de 15% cfm art. 66.

Da, diferenta este supusa impozitarii, si tututor darilor: somaj, pensie, sanatate etc.

Ai mai jos dezbaterea de pe forum referitor la acest subiect:

http://www.conta.ro/...showtopic=39648


Multa bafta!
Oana



#17 delia123corina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 September 2010 - 08:49 PM

In cazul in care nu am stiut ca pot sa cer aceasta diferenta si nici acel salariu mediu pe unitate la nastere, mai pot sa il cer cu intarziere? Am nascut in anul 2008. Stie cineva daca este un termen de prescriere, ca sa zic asa?



#18 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2010 - 09:15 PM

Termenul de prescriere este 3 ani, inca mai poti sa-l ceri.
Dragos



#19 mmanuela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 October 2010 - 02:16 PM

Conform art.66 din CCMUNN trebuie platita compensatia de 15% dintre salariul brut si indemnizatia de maternitate. Aceasta compensatie fiind platita din fondul de salarii se vor retine toate darile aferente. Persoana care are acest drept fiind trecuta cu 0 zile lucrate cum va fi prinsa in declaratia de la CNPAS? dar la somaj si sanatate?
In cazul in care suma pentru indemnizatie este mai mare decit salariul brut se mai acorda aceasta indemnizatie?
multumesc anticipat pentru raspunsuri.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL