Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Angajare absolventi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Angajare absolventi


2 replies to this topic

#1 petrus1731

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 March 2010 - 11:53 AM

Am fost anagajat din somaj cu conventie pt. tinerii absolventi cu studii superioare, cu obligatia angajatorului de a ma tine angajat 3 ani, iar timp de 1 an beneficia si angajatorul de subventie de la stat. Daca nu s-a terminat perioada de 3 ani (mai sunt 8 luni), angajatorul poate sa-mi inceteze contractul de munca ?,(eu nu imi dau demisia si nici nu sunt de acord cu incetarea pt. ca deocamdata nu am unde sa lucrez), sau poate sa modifice programul de lucru de la 8 la 4 ore/zi ?, sau sa imi scada din salariu ?(oricum am salariul minim pe ramura transporturi pt studii superioare). Si inca un lucru: daca in timpul de 3 ani, am avut zile lucratoare si fara plata, de exemplu din tot anul 2009 zilele fara plata adunate au fost de 2 luni si 3 saptamani, (ma punea mereu in fiecare luna cateva zile fara plata pe motiv ca plateste prea mult taxe la stat, in afara de luna de concediu care mi-a dat-o intreaga), normal din tot anul am lucrat 9 luni si 1 saptamana, acest lucru poate prelungi perioada obligatorie de 3 ani sau se tine cont numai calendaristic de la data incheierii contractului fara sa conteze efectiv perioadele lucrate sau nelucrate ?
Multumesc mult celor care imi pot da un raspuns sau un sfat ce as putea face.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 15 June 2010 - 05:14 PM




#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 March 2010 - 01:03 PM

Daca angajatorul nu-l tine pe angajat 3 ani (din motive neimputabile angajatului si nici din reducerea activitatii firmei) angajatorul trebuie sa restituie (cu dobanda) sumele care le-a primit de la stat. Aceste avantaje sunt date in conditiile in care unui program normal de lucru (8 ore/zi) si a confirmarii angajarii in fiecare luna, deci conditiile nu mai sunt indeplinite daca nu existi pe statul de plata in vreo luna (cu salariu) sau daca programul de lucru nu este normal (de 8 ore/zi).
In ce priveste marimea salariului lunar, acesta este stabilit in contractul dintre parti (trebuie sa ai un exemplar) si nu poate fi in nici o luna mai mic decat acesta. Modificarea lui (mai ales in jos) nu poate fi facuta decat cu acordul scris al ambelor parti (prin act aditional la contract). Nici concediu fara plata nu poate fi dat de angajator decat la cererea angajatului (cu exceptiile bugetarilor carora li s-a impus prin lege in noiembrie si decembrie 2009 cateva zile de concediu fara plata). Pentru nemultumiri sau reclamatii te poti adresa La Agentia de Ocupare a Fortei de Munca sau la Inspectoratul Teritorial de Munca de care tine firma.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 petrus1731

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 March 2010 - 03:39 PM

Multumesc mult pt. raspuns, dar referitor la perioada zilelor fara plata daca pot prelungi perioada de obligativitate de 3 ani, stiti ceva?, sau se calculeaza 3 ani de la data incheierii contractului de munca indiferent ce perioada s-a lucrat ?
Multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 April 2010 - 12:12 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL