Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Subiect: Pot beneficia de ajutor de SOMAJ ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Subiect: Pot beneficia de ajutor de SOMAJ ?


3 replies to this topic

#1 T.J.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 March 2010 - 04:49 PM

Buna ziua!

Sunt un utilizator nou al acestui forum, utilizator care are nevoie de un sfat sau mai bine zis de experienta domniilor voastre.
Am 27 de ani impliniti chiar azi, din care aproximativ 4 ani de munca. Pana in 15 iulie 2008 am fost angajat la firma X SRL, am avut o pauza de 20 de zile si m-am angajat la firma Y SRL pana la data de 1 August 2009. De pe 1 August 2009 sunt angajat al zirmei Z SRL. Toate contractele de munca au fost create pe perioada nedeterminata. De la toate aceste slujbe am plecat prin demisie, de fiecare data am fost chemat la interviu si apoi, interesul a fost atat de mare incat mi-am dat demisia de la slujba anterioara si am plecat la “mai bine”.

Conducerea firmei Z SRL, a hotarat de curand sa imi dea mai multe sarcini cumulate in acelasi timp cu o reducere de 40% din salariu, lucru cu care nu am fost de acord, desi din principiu sunt deschis la dialog. De data aceasta, pur si simplu nu am gasit intelegere… si am fost nevoit sa imi dau demisia. Acum, vreau sa ma angajez la firma unui amic, pe perioada determinata de 3 luni pentru ca peste 2 saptamani sa restrânga postul si sa fiu “dat afara”…

Intrebarea pentru dumneavoastra este: pot in felul acesta sa beneficiez de somaj ? Daca da, de ce si pe ce perioada ? Daca nu, ce argumente aveti si ce ma sfatuiti sa fac ? Exista o alta posibilitate pentru a beneficia de ajutor de somaj ? Pana reusesc sa ma angajez iarasi doresc sa beneficiez de somaj, toate societatile la care am fost angajat pana acum au platit taxele la stat si cred ca este dreptul meu de a fi informat si de a beneficia de drepturile mele.
Din ce am citit, daca am fost angajat minim 12 luni in ultimele 24 de luni si daca se inchide contractul de munca prin restrangere post ar trebui sa pot beneficia de ajutor de somaj, dar las si la latitudinea dumneavoastra acest aspect.
Multumesc, astept cu interes raspunsurile dunmeavoastra.
Topalescu Jan.



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 31 March 2010 - 04:52 PM

eu zic ca este ok, puteti beneficia de somaj




#3 mihapanait

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 21 April 2010 - 03:04 PM

nu se poate primi ajutor somaj decat daca ai 12 luni lucrate in ultimele 24 luni cu contract de munca pe perioada nedeterminata, daca firma isi restrange activitatea.



#4 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 24 April 2010 - 07:18 AM

se poate beneficia de somaj de la a II-a firma, chiar daca este contract pe perioada determinata, deci sa fie incetat cont. indiv. de munca de la a 2 firma cu art. 56 lit. j din codul muncii si sa aveti 12 luni lucrati in ultimele 24 luni de la data solicitarii somajului. bafta






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL