Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deductibilitate TVA AIC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deductibilitate TVA AIC


4 replies to this topic

#1 ivonne

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 April 2010 - 01:07 PM

Am achizitionat de pe un site, cu plata prin card, marfa dintr-un stat intracomunitar. Nu am avut optiune pentru comunicare cod TVA valid. Am primit marfa prin curier rapid si factura cu TVA de la furnizor.
Ma intereseaza daca imi pot deduce TVA-ul platit in conditiile in care furnizorul are cod valid de TVA si am documente de transport ...



#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 01 April 2010 - 01:42 PM

nu se poate deduce TVA daca nu ati comunicat cod TVA valabil furnizorului.

Bea



#3 ivonne

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 April 2010 - 08:07 AM

multumesc frumos Bea
am uitat sa mentionez ca am comunicat printr-un e-mail furnizorului codul meu valid de TVA si factura primita are trecute cele 2 coduri de TVA : al meu si al furnizorului. comanda fiind facuta on line, debitarea cardului s-a facut pe valoare totala , cu TVA. furnizorul mi-a comunicat (tot prin e-mail ) ca nu poate reveni asupra tranzactiei in sensul ca nu poate elibera factura fara TVA si sa imi restituie diferenta de valoare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 April 2010 - 07:42 PM




#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 April 2010 - 08:13 AM

in acest caz, valoarea totala a tranzactiei este baza pentru calculul TVA, deci partea de TVA inscrisa pe factura se va include in baza, achizitia se va raporta in D390 la aceasta valoare totala, in afara de cazul cand se poate(se intentioneaza) recuperarea de la statul respectiv a TVAului deja platit.
(mai este un topic cu tema similara - cumparat produse UE(laptop,detector) - iti recomand sa te uiti peste, ca eu si Lexiroxi nu suntem de aceeasi parere in aceasta tema, asa ca depinde de tine... :-) )
Bea



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 April 2010 - 08:41 PM

Dupa parerea mea Factura este intocmita gresit si ar trebui sa ceri refacerea ei, mai ales ca ai document de transport si cod valid de TVA, sunt indeplinite conditiile pentru achizitie intracomunitara.
Conform Codului fiscal furnizorul este obligat la plata Tva-ului daca Factura este intocmita incorect.
Art. 151. - (1) Persoana care efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri care este taxabila, conform prezentului titlu, este obligata la plata taxei.
Art. 1512. -
(4) Furnizorul este tinut raspunzator individual si in solidar pentru plata taxei, in situatia in care persoana obligata la plata taxei pentru o achizitie intracomunitara de bunuri este beneficiarul, conform art. 151, daca factura prevazuta la art. 155 alin. (5) sau autofactura prevazuta la art. 1551 alin. (1):
a) nu este emisa;
b) cuprinde date incorecte/incomplete in ceea ce priveste una dintre urmatoarele informatii: denumirea/numele, adresa, codul de inregistrare in scopuri de TVA al partilor contractante, denumirea sau cantitatea bunurilor livrate, elementele necesare calcularii bazei de impozitare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL