Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
constituire rezerva legala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


constituire rezerva legala


5 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2010 - 09:34 AM

Am preluat o firma care la dec.2009 a vut profit, dar nu a fost constituita rezerva legala, pot sa o constitui in 2010?



#2 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 06 April 2010 - 10:48 AM

Poti constitui si in 2009 daca nu s-a depus bilantul.




#3 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 06 April 2010 - 12:34 PM

Vezi postareamihaci, la Apr 6 2010, 10:34 AM, a spus:

Am preluat o firma care la dec.2009 a vut profit, dar nu a fost constituita rezerva legala, pot sa o constitui in 2010?

Constituirea rezervei legale nu este optionala, este obligatorie. Daca societatea a inregistrat profit in exercitiul financiar 2009 trebuie sa constitui rezerva legala, respectind limitele , respectiv 5% din profitul brut , max. 20% din capitalul social.
Un intreg este mai mare decit suma partilor sau 1 + 1 = 3



#4 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2010 - 03:52 PM

Stiu, dar abia am preluat firma si am constatat ca nu a constituit rezerva legala la dec.2009, e o problema daca o constitui in 2010?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 April 2010 - 10:24 PM




#5 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 06 April 2010 - 07:43 PM

Poti, pentru ca nu este interzis, dar daca nu ai depus situatiile financiare ar fi bine sa o constitui in dec. 2009, cum ti-a spus si doiny, daca nu asta e.



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 April 2010 - 08:12 PM

Ordinul 3055/2009 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene:
248. (5) Sumele reprezentand rezerve constituite din profitul exercitiului financiar curent, in baza unor prevederi legale, se inregistreaza prin articolul contabil 129 "Repartizarea profitului" = 106 "Rezerve".
………………………….
(7) In contul 117 “Rezultatul reportat” se evidentiază distinct rezultatul reportat provenit din preluarea la inceputul exercitiului financiar curent, a rezultatului din contul de profit si pierdere al exercitiului financiar precedent, precum si rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile.
249. (2) In cazul corectarii de erori care genereaza pierdere contabila reportata, aceasta trebuie acoperita inainte de efectuarea oricarei repartizari de profit.

Rezervele legale se constituie la sfarsitul anului, din profitul exercitiului financiar curent, asadar rezervele legale pe care le constitui in 2010 sunt aferente profitului exercitiului financiar al anului 2009.
Tu ai facut la inceputul anului inregistrarea contabila 121=1171, iar in urma constatarii erorii contabile faci inregistarile
129=1061
1174=129
1171=1174 prin care acoperi pierderea provenita din corectarea erorii contabile
Deducerea rezervei legale la calculul impozitului pe profit o inregistrezi (daca este cazul) tot in 2010 prin cont de corectie.
Codul fiscal
Art. 22. - (1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor si provizioanelor, numai in conformitate cu prezentul articol, astfel:
a) rezerva legala este deductibila in limita unei cote de 5% aplicata asupra profitului contabil, inainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile si se adauga cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile, pana ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris si varsat sau din patrimoniu, dupa caz, potrivit legilor de organizare si functionare.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL