Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare casa de marcat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vanzare casa de marcat

3 replies to this topic

#1 alinateodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 13 April 2010 - 03:13 PM

Am avut un srl iar in 2009 a fost inchis...am ramas cu 2 case de marcat si acum vreau sa i le dau (gratut unei cunostiinte)unei Intreprinderi Individuale.
Firma pe care am avut-o este radiata, la fel si memoria casei de marcat.
Ce documente pot face pt a scapa de aceste case de marcat?
pt a putea fiscaliza o casa de marcat stiu ca iti trebuie documentul de achizitie- factura (iar eu nu ii pot da factura, firma fiind inchisa)

pot face un contract de vanzare-cumparare- acesta trebuie autentificat la notar?
sau contract de donatie?

Ce ma sfatuiti?

Multumesc anticipat!



#2 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 April 2010 - 07:25 PM

Nu aveti posibilitatea vanzarii casei de marcat decat unui distribuitor autorizat pe baza de factura pentru o suma modica care apoi va factura mai departe intreprinderii individuale.

OUG 28/1999

Art.8
(2) In cazul in care utilizatorii aparatelor de marcat electronice fiscale isi inceteaza activitatea, precum si in cazul aparatelor de marcat electronice fiscale confiscate potrivit legii ori preluate spre valorificare de societatile bancare ca urmare a neachitarii imprumutului contractat pentru achizitionarea acestor aparate, valorificarea lor se va realiza numai prin distribuitorii autorizati

Art. 10. - Constituie contraventii urmatoarele fapte daca, potrivit legii penale, nu sunt considerate infractiuni
o) comercializarea de aparate de marcat electronice fiscale care nu sunt sigilate potrivit dispozitiilor art. 3 alin. (5), nerespectarea prevederilor art. 8 alin. (2), precum si nerespectarea prevederilor normelor prevazute la art. 15.




#3 bvidru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 November 2010 - 01:59 AM

Buna seara,
Imi puteti spune, va rog, ce inregistrari contabile trebuiesc facute atunci cand am vandut casa de marcat dstribuitorului autorizat - am primit o factura in rosu si am taiat chitanta pe banii primiti.

Multumesc

Vezi postareakatinca, la Apr 13 2010, 07:25 PM, a spus:

Nu aveti posibilitatea vanzarii casei de marcat decat unui distribuitor autorizat pe baza de factura pentru o suma modica care apoi va factura mai departe intreprinderii individuale.

OUG 28/1999

Art.8
(2) In cazul in care utilizatorii aparatelor de marcat electronice fiscale isi inceteaza activitatea, precum si in cazul aparatelor de marcat electronice fiscale confiscate potrivit legii ori preluate spre valorificare de societatile bancare ca urmare a neachitarii imprumutului contractat pentru achizitionarea acestor aparate, valorificarea lor se va realiza numai prin distribuitorii autorizati

Art. 10. - Constituie contraventii urmatoarele fapte daca, potrivit legii penale, nu sunt considerate infractiuni
o) comercializarea de aparate de marcat electronice fiscale care nu sunt sigilate potrivit dispozitiilor art. 3 alin. (5), nerespectarea prevederilor art. 8 alin. (2), precum si nerespectarea prevederilor normelor prevazute la art. 15.




#4 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 22 November 2011 - 04:59 PM

buna seara,

un srl are o casa de marcat pe care nu o utilizeaza, ea fiind inlocuita cu o alta mai performanta.
srl-ul doreste sa vanda aceasta casa de marcat.
care ar fi procedura de urmat?

multumesc,
oana_toma






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL