Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
regimul fiscal al I.I. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


regimul fiscal al I.I.

8 replies to this topic

#1 zuxy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 April 2010 - 07:47 AM

Am si eu cateva intrebari cu privire la Intreprinderea individula. Din punct de vedere fiscal, se incadreaza in aceasi categorie ca si PFA? Adica:
1. Poate fi impozitata in sistem real sau norma de venit in functie de activitatea desfasurata (cod CAEN)?
2. Poate desfasura mai multe tipuri de activitati?
3. In cazul in care se depaseste suma de 30.000 euro/an, cifra de faceri, trebuie declarat platitor de TVA?
4. Trebuie platite taxe la sanatate si eventual pensii pentru titularul intreprinderii individuale?
5. Cheltuielile deductibile au acelasi regim strict ca si in cazul unui PFA sau mai lejer, ca un SRL?
6. Cheltuielile salariale cu eventualii angajati sunt 100% deductibile?

Multumesc.



#2 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 21 April 2010 - 09:19 AM

raspunsul este DA pentru toate punctele.
La punctul 5, gradul de strictete sau lejeritate este o apreciere subiectiva functie de fiecare caz in parte. dar intreaga contabilitate este cea in partida simpla, ca la PFA, detaliata in OMFP 1040/2004




#3 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 21 April 2010 - 09:57 AM

Pt pct. 3 - 35.000 euro/an.



#4 zuxy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 April 2010 - 01:06 PM

multumesc de raspunsuri



#5 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 21 April 2010 - 09:27 PM

Vezi postareaG David, la Apr 21 2010, 10:57 AM, a spus:

Pt pct. 3 - 35.000 euro/an.
Ar mai trebui spus ca se foloseste cursul de la data aderarii Romaniei la UE (3.3817 cred), CIFRA DE AFACERI DE REFERINTA IN LEI ESTE APROX. 118.000 LEI
La punctul 2, trebuie sa fi atent, daca desfasori mai multe activitati vezi cum se impaca asta cu norma de venit (punctul 1) !
La punctul 5, daca esti la norma de venit nu prea ai treaba cu cheltuielile deductibile, statul iti impune norma de venit



#6 acount

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 07 December 2010 - 07:25 PM

ce oligatii de plata revin unei intreprinderi familiare ?



#7 Guest_mihai.eugeniu_*

  • Guests

Postat 27 January 2011 - 04:10 PM

Vreau sa incep demararea formalitatilor pentru infiintarea unei intreprinderi individuale si as dori sa stiu inainte de a face acest pas, care sunt toate obligatiile de plata pe care le are o intreprindere.



#8 pasaroi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 January 2014 - 08:02 AM

Poate opta o I.I. la plata impozitului pe venitul microintreprinderilor 3% in loc de 16% pe profit ?



#9 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 25 January 2014 - 10:54 AM

nu poate, impozitul este de 16% !
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL