Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Termen de depunere Bilant la Registrul Comertului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Termen de depunere Bilant la Registrul Comertului

52 replies to this topic

#1 eralea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 May 2005 - 04:50 PM

Ma puteti ajuta unde scrie termenul de depunere al bilantului la Registrul Comertului ?
Multumesc



#2 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 May 2005 - 07:33 PM

pana la sfarsitul anului.




#3 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 May 2005 - 07:35 PM

nu stiu daca scrie undeva, poti lua legatura cu cei de RC.
dar ei primesc bilanturile pana la data de 31.12.....



#4 aurelian ungureanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:husi
  • Interests:007

Postat 23 March 2006 - 05:05 PM

termenul de depunere al bilantului la registrul comertului este de sase luni de la termenul depunerii la finante.



#5 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 March 2006 - 05:41 PM

aurelian ungureanu a spus:

termenul de depunere al bilantului la registrul  comertului este de sase luni de la termenul depunerii la finante.

Da. Legea societatilor comerciale.

Art. 237. - (1) La cererea oricărei persoane interesate, precum și a O.N.R.C., tribunalul va putea pronunța dizolvarea societății în cazurile în care:
---
b) societatea nu a depus, în cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situațiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comerțului;




#6 *Ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 23 March 2006 - 06:45 PM

Ba nu-i asa.

L 31/91 ® Art. 185 (1)Administratorii sunt obligati ca, în termen de 15 zile de la data adunarii generale, sa depuna o copie de pe situatiile financiare anuale, însotite de raportul lor, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, precum si de procesul-verbal al adunarii generale la oficiul registrului comertului, precum si la Ministerul Finantelor Publice, în conditiile prevazute de Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile ulterioare.
(2)Un anunt prin care se confirma depunerea acestor acte va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, pe cheltuiala societatii si prin grija oficiului registrului comertului, pentru societatile comerciale care au o cifra anuala de afaceri de peste 100 miliarde lei.

Incercati si L82/91 ® ca sa stiti si amenzile aplicate de MF

Succese!



#7 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 March 2006 - 07:30 PM

Citeaza

Ba nu-i asa.


L.31/90
Art. 111. - (1) Adunarea ordinară se întrunește cel puțin o dată pe an, în cel mult 4 luni de la încheierea exercițiului financiar.
(2) În afară de dezbaterea altor probleme înscrise la ordinea de zi, adunarea generală este obligată:
a) să discute, să aprobe sau să modifice situațiile financiare anuale, pe baza rapoartelor administratorilor, ale cenzorilor sau ale auditorilor financiari, și să fixeze dividendul;


Citeaza

Ba nici asa.


L81/1991
Art. 35. - (1) ... un exemplar al situațiilor financiare anuale se depune ... astfel:
a) persoanele prevăzute la art. 28 alin. (3), în termen de 150 de zile de la încheierea exercițiului financiar;
B) persoanele prevăzute la art. 28 alin. (4) și (6), în termen de 120 de zile de la încheierea exercițiului financiar;
c) persoanele care, de la constituire, nu au desfășurat activitate vor depune o declarație în acest sens, în termen de 60 de zile de la încheierea exercițiului financiar. Prevederile prezentului alineat se aplică până la data de 31 decembrie 2006, inclusiv pentru situațiile financiare aferente exercițiului financiar al anului 2006.



Care-i termenul?

.



#8 Doriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 24 March 2006 - 12:06 AM

stiti ce ??? in tm am depus luna trecuta 2 bilanturi pe 2004 !!! asa ca....se poate...timp mai este... :shock:



#9 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 24 March 2006 - 01:22 AM

cred ca normal termenul este pana pe 31.08.2006 :roll:
sau 30.04.2006?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#10 *Ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 24 March 2006 - 09:53 AM

Cu privire la publicarea sit fin => de citit:
L82/91 ® art 34, 35, 41, 42
OMF 917/2005
L31/90 ® art 185, 237

Apoi mai discutam despre cat timp avem la dispozitie, de ce primeste ORC-ul sit fin din anii precedenti si tot ce vreti sa stiti despre subiect... daca vreti, bineinteles, sau puteti continua in acelasi ritm.
Oricum, amenda aplicata de organele MF nu-i decat intre 20 si 300 mil lei vechi.
Succese!



#11 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 March 2006 - 10:32 AM

*Ana a spus:

Cu privire la publicarea sit fin => de citit:

Multumim la fel. Le-am recitit. Si sunt la fel: incurcate, contradictorii, ambigue.
Ca nu sunt in stare sa puna cap la cap doua texte de lege ....

*Ana a spus:

Apoi mai discutam despre cat timp avem la dispozitie, de ce primeste ORC-ul sit fin din anii precedenti si tot ce vreti sa stiti despre subiect... daca vreti, bineinteles, sau puteti continua in acelasi ritm.
Oricum, amenda aplicata de organele MF nu-i decat intre 20 si 300 mil lei vechi.

Bine, bine si care e opinia ta?

In 15 zile de la AG - L 31/91 ® Art. 18
In 4 luni de la incheierea exercitiului - L 31/91 ® Art. 111
In 6 luni de la incheierea exercitiului - L 31/91 ® Art. 237
In 120-150 de zile de la incheierea exercitiului L81/1991 Art. 35.

Ca la amenzi suntem tari.



#12 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 24 March 2006 - 10:48 AM

In Bucuresti Registrul Comertului a deschis actiuni in Justitie pentru radierea firmelor care nu au depus situatiile financiare pentru anii 2003 si 2004 si au trimis notificari in acest sens.
Pentru evitarea radierii se mai pot depune situatiile pana la termenul de judecata. Actiunea este scutita de taxe de timbru.
Un bun prilej de a scapa de firmele vechi, inactive de multi ani.



#13 deltar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:simeria

Postat 24 March 2006 - 12:08 PM

sunt incepatoare ,am preluat ofirma luna aceasta ,iar fostul contabil a transmis catrebuie depuse bilantul pe luna iunie pana la 30.06.2006, la registrul comertului .
sunt si alte acte ce trebuie depuse la R.C.?



#14 *Ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 24 March 2006 - 01:09 PM

deltar, raportarile semestriale (iunie) nu se depun la reg comertului; doar sit fin anuale (decembrie) cf art 185 din L31/90 (vezi citat mai sus)


Sa facem distinctie intre termen de intrunire, termen de depunere, pedepse si ce mai tine de subiect.

In plus, marian, tu citezi din L82/91 art care se reff la depunerea la dir finantelor publice, ceea ce nu tine de subiect, dar ne legam si de asta daca vrei.

Deci:
Intrunire:
*cel mult 4 luni (30 apr) de la sf anului (termenul ar fi trebuit sa fie 5 luni daca tineau cont de reglementarile contabile, dar se pare ca nu-i intereseaza)

Depunere:
*la ORC cf L31 – 15 zile de la intrunire
*la AF cf L31 – 15 zile de la intrunire + cond L82/91
*la AF cf L82 – 120/150 zile de la sf anului

Pedepse:
*cf L31/90 – dizolvare dupa 6 luni de la termenul de depunere la ORC
*cf L82/91 – amenda (20-300 mil rol) pt nedepunerea la ORC in 15 zile de la AGA (GF aplica deja amenzile astea)
*cf L82/91 – amenda (*rol fct de nr de zile intarziere) pt nedepunerea la AF in 120/150 zile de la sf anului

Termen de depunere atat la AF cat si la ORC = cea mai apropiata data de intrunirea AGA.

Ex : pe 25 apr are loc AGA =>
depunere la AF = 30 apr
depunere la ORC = 10 mai



#15 miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2006 - 04:17 PM

Doriana a spus:

stiti ce ??? in tm am depus luna trecuta 2 bilanturi pe 2004 !!! asa ca....se poate...timp mai este... :shock:
adica in luna februarie, anul de gratie 2006 ? :smt119
Nimic nu poate fi prea rau.



#16 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 26 March 2006 - 11:56 PM

frumos....
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#17 mihaelak

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 27 April 2006 - 10:44 AM

Puteti sa imi spuneti si mie va rog in cazul nedepunerii delaratiilor la stat care sunt amenzile ? (100 si 300)
Dar in cazul nedepunerii bilantului?



#18 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 27 April 2006 - 11:26 AM

aurelian ungureanu a spus:

termenul de depunere al bilantului la registrul  comertului este de sase luni de la termenul depunerii la finante.
ASA E CORECT !
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#19 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 27 April 2006 - 08:40 PM

sunteti siguri de cele 6 luni?
unde scrie?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#20 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 April 2006 - 08:48 PM

LEGE nr. 31/1990 privind societatile comerciale din 16 noiembrie 1990, republicata, modificata si completata

ART. 185
(1)Administratorii sunt obligati ca, in termen de 15 zile de la data adunarii generale, sa depuna o copie de pe situatiile financiare anuale, insotite de raportul lor, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, precum si de procesul-verbal al adunarii generale la oficiul registrului comertului, precum si la Ministerul Finantelor Publice, in conditiile prevazute de Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile ulterioare.
......................................

ART. 237
(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
......................................

B) societatea nu a depus, in cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situatiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comertului .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL