Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
baza calcul CM cu somaj tehnic anterior - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


baza calcul CM cu somaj tehnic anterior


13 replies to this topic

#1 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 13 May 2010 - 04:01 PM

Daca cineva in ultimele 6 luni a avut si 15 zile de somaj tehnic, acestea se considera in calcularea bazei de date ca valoare raportata la salariul minim pe economie aferenta zilelor respective (600/21*15, luna in cauza avind 21 zile lucratoare) sau se neglijeaza atat zilele cat si valoarea somajului tehnic pe acea perioada (presupun ca nu se pune valoarea reala a somajului tehnic de vreme ce nu s-a platit contributia pentru el).



#2 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 14 May 2010 - 06:40 AM

Am citit ce am scris mai sus. Din repezeala am scris baza de date in loc de baza de calcul.
De fapt intrebarea mai clar ar fi cum se considera somajul tehnic la stabilirea bazei de calcul a unui Concediu Medical.




#3 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 17 May 2010 - 06:43 AM

Oare chiar nimeni nu a avut CM dupa somaj tehnic ? :frusty:



#4 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2010 - 05:36 PM

Vezi postareaDinu George, la May 13 2010, 05:01 PM, a spus:

Daca cineva in ultimele 6 luni a avut si 15 zile de somaj tehnic, acestea se considera in calcularea bazei de date ca valoare raportata la salariul minim pe economie aferenta zilelor respective (600/21*15, luna in cauza avind 21 zile lucratoare) sau se neglijeaza atat zilele cat si valoarea somajului tehnic pe acea perioada (presupun ca nu se pune valoarea reala a somajului tehnic de vreme ce nu s-a platit contributia pentru el).

Nici una din cele doua variante! Valoarea indemnizatiei intra in baza de calcul a concediului medical.

ART. 2
(1) În anul 2009, pe perioada suspendării contractului individual de muncă din inițiativa angajatorului, în cazul întreruperii temporare a activității potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare, salariații ale căror contracte sunt astfel suspendate și care beneficiază de indemnizația de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificările și completările ulterioare, precum și angajatorii, pentru salariații respectivi, sunt scutiți de plata contribuțiilor de asigurări sociale datorate potrivit legii, dar nu pentru mai mult de 90 de zile.
(2) Indemnizațiile de care beneficiază salariații, de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, plătite din fondul de salarii, pe durata întreruperii temporare a activității angajatorului, prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificările și completările ulterioare, nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, pentru o perioadă de cel mult 90 de zile în anul 2009, în înțelesul impozitului pe venit prevăzut de Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.
(3) Perioada prevăzută la alin. (1), pentru care salariații ale căror contracte individuale de muncă sunt suspendate și angajatorii acestor salariați sunt scutiți de plata contribuțiilor de asigurări sociale datorate potrivit legii, constituie stagiu de cotizare fără plata contribuției.


Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 May 2010 - 07:45 PM

Pentru stabilirea si calculul indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate se utilizeaza salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata in perioada in care angajatii au beneficiat de somaj tehnic.
OUG 4/5.02.2010 privind reglementarea unor masuri de protectie sociala pentru anul 2010, publicata in MO 93 din 10 februarie 2010:
Art.1
(3) Perioada prevazuta la alin. (1), pentru care salariatii ale caror contracte individuale de munca sunt suspendate si angajatorii acestor salariati sunt scutiti de plata contributiilor de asigurari sociale datorate potrivit legii, constituie stagiu de cotizare fara plata contributiei.
(5) In intelesul prezentei ordonante de urgenta, prin notiunea de contributii de asigurari sociale se intelege contributia de asigurari sociale, contributia de asigurari pentru somaj, contributia de asigurari pentru accidente de munca si boli profesionale, contributia la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, contributia pentru asigurari sociale de sanatate, inclusiv contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, datorate, potrivit prevederilor legale, atat de salariatii care beneficiaza de indemnizatia de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, prevazuta la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, cat si de angajatorii acestora, pentru respectivii salariati.
(8) Pentru stabilirea si calculul indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile ulterioare, se utilizeaza salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare in perioada prevazuta la alin. (1). In situatia in care stagiul de cotizare realizat potrivit alin. (3) este corespunzator unei fractiuni de luna, se utilizeaza salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare in perioada respectiva, corespunzator fractiunii de luna.



#6 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2010 - 12:18 AM

Mie mi-a scapat reglementarea asta din 2010 care modifica complet calculele.
Pe langa legislatia af.2009 aveam si un raspuns oficial de la CNAS. Il atasez si aici.
Se pare ca nu mai fac fata modificarilor legislative :frusty: .

Multumim Lexiroxi

Fisiere atasate


Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#7 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 20 May 2010 - 10:24 AM

In concluzie :
Daca cineva in ultimele 6 luni a avut si 15 zile de somaj tehnic, acestea se considera in calcularea bazei de date ca valoare raportata la salariul minim pe economie aferenta zilelor respective (600/21*15, luna in cauza avind 21 zile lucratoare).
Ceva de genul acesta:
baza=baza zile lucrate+sal.minim*zile zilesomaj tehnic/zile lucratoare luna iar ca zile= zile lucrate +zile somaj tehnic.



#8 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2010 - 01:38 PM

600/21*nr.zile lucratoare cuprinse in perioada somajului tehnic

In ce luna ai avut somaj tehnic?

Zilele astea am tot intors-o pe toate fetele dar nu sunt lamurita 100%. Normal era sa vina cu precizari referitoare la articolul care se modifica/completeaza din OUG158/2005.
Parerea mea este ca daca este o luna aferenta anului 2009 sau luna jan.2010, se ia in calcul indemnizatia de somaj si nu minimul pe economie.

Ce se intampla in cazul concediului de sarcina si lauzie? Sa presupunem ca o angajata intra in CMSL in ianuarie 2010, baza fiind formata din lunile iul-dec.2010, iar in perioada celor 6 luni din care este formata baza de calcul, 2luni a fost si in somaj tehnic.
Initial (in ian.2010) in baza de calcul intra si indemnizatia de somaj tehnic. Apoi, in februarie apare modificarea aceasta legislativa. Ce se intampla in acest caz? Cf.OUG 158 baza nu se modifica.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#9 adyd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 05 August 2010 - 04:09 PM

Buna ziua, in urma cu cateva zile am angajat o persoana, care din pacate s-a inbolnavit. Anterior n-a mai lucrat. Cum calculez venit baza calcul? El n-a mai realizat venituri anterioare angajarii. Va multumesc anticipat



#10 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 August 2010 - 04:57 PM

Daca nu e urgenta si nu are stagiu nici macar o luna, nu sunteti obligat(a) sa platiti pentru ca CASS nu va restituie nimic. Daca insa e urgenta, probabil ca venitul luat in calcul va fi ori minimul pe economie, ori salariul de incadrare, mai bine intrebati telefonic la Casa de sanatate de care apartineti.



#11 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 16 August 2010 - 01:56 PM

Buna ziua. Daca am un salariat care toata luna este in concediu medical, se plateste contributia la somaj pt acest salariat? Cineva mi-a zis ca se plateste dar doar pt zilele de medical suportate de societate. altcineva mi-a zis ca nu se plateste. Cum este corect?



#12 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 16 August 2010 - 02:30 PM

buna ziua,

as avea o intrebare.
ce pot sa fac daca am completat un concediu medical gresit?
pot sa-l corectez? scriu langa si stampilez?
sau ce este de facut?

multumesc mult de ajutor.

:lnr (1):



#13 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 17 August 2010 - 07:21 AM

buna ziua,

ma poate ajuta cineva, va rog!!!!!!!!!!!!!
ce pot sa fac daca am completat un concediu medical si este gresit?
pot sa-l corectez, fac cu corectorul, tai si scriu langa, semnez stampilez?????????

va rog!!!!!!!!!!!!!!!!

:lnr (1):



#14 alinucai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 August 2010 - 07:43 AM

Vezi postareagabriela berciu, la Aug 17 2010, 08:21 AM, a spus:

buna ziua,

ma poate ajuta cineva, va rog!!!!!!!!!!!!!
ce pot sa fac daca am completat un concediu medical si este gresit?
pot sa-l corectez, fac cu corectorul, tai si scriu langa, semnez stampilez?????????

va rog!!!!!!!!!!!!!!!!

:lnr (1):


daca nu ati depus CM atunci corectati (taiati) si stampilati, dak l-ati depus faceti CORECTIA pe ex alb dupa care o copie xerox si faceti rectificativa






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL