Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
institutul de statistica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


institutul de statistica

29 replies to this topic

#1 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 13 May 2005 - 01:19 PM

am primit o cerere de la institutul de statistica prin care tre sa dau cu subsemnatul privind cantitatea de energie electrica, gaze naturale, combustibili si multe alte porcarii utilizate in 2004
si culmea conform og67/2003 mai sunt si obligata sa raspund
a mai primit cineva asa ceva?



#2 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2005 - 01:33 PM

Da, primeam si eu asa ceva pe vremea cand lucram la o firma de conta, pentru o parte din clientii nostri carora le tineam contabilitatea (si anume benzinarii). Si trebuia sa intocmesc niste tabele cat toate zilele (noi le ziceam "cearceafuri" :lol: ) in care detaliam nr de mediu de angajati, cati femei/cati barbati, investitii, amortizari, ctr de leasing, contul de profit si pierdere, mama si tata.
Si chiar le trimiteam pt ca altfel ma sunau inspectorii de la statistica si ma bateau la cap. Cand nu stiam cum anume sa completez lasam rubrica goala si pe langa cearceaf bagam in plic la posta si bilantul+balanta si-l trimiteam asa, ca sa se lamureasca ei cum tb completat.
Nu toate firmele primesc formularele astea, cred ca astia de la statistica le selecteaza in functie de codul CAEN.




#3 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 13 May 2005 - 02:08 PM

al meu e doar cu benzina, energie, gaze...etc...... a trebuit sa adun de pe toate bonurile de benzina pe anul 2004 litri si alte cele...la la energie si gaze scapai repede....au fost doar 12 facturi....:-)
multumesc



#4 simona_ght

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 13 May 2005 - 02:59 PM

Sa stiti ca nu trebuie sa va bateti prea tare capul cu statistica.... lor le trebuie date, pe care eu de fel le preiau din balanta, sau puteti sa optati pentru "infomatii confidentiale"
Probabil au un " plan " cu cate lucrari trebuie sa intocmeasca pe luna... spun asta pentru ca lunar primesc de la statistica tot felul de chestionare,
azi de exemplu am primit 4 ,de trimis pana pe 06.06.2005, fiecare in jur de 20 pagini. Cred ca sunt nebuni!!
Bafta!



#5 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 May 2005 - 05:37 PM

am primit si eu o vreme,am raspuns cuminte de cateva ori si am vazut ca mereu apeleaza la mine;ca si simona,cred ca au un plan de lucrari si profita si ei de cei care le raspund fara sa cracneasca;cand m-am suparat si le-am spus ca nu mai am timp sa fac asta de cate ori vor ei,au renuntat la mine si asa am scapat.



#6 LuizaG

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 27 May 2005 - 12:51 PM

Si eu primesc lunar formulare tot mai stufoase. Am tot incercat sa discut cu inspectorii de la Statistica si sa renunt, si ei ma tot ameninta ca este obligatoriu sa completez toate "cearceafurile" pe care mi le trimit, sau ma amendeaza pe motiv de refuz. E vorba de amenzi intre 10 si 50 de milioane. Si pe mine nu ma plateste nimeni sa-mi pierd timpul tot cautand date pt. ei! Chiar nu exista nici o scapare de acest "Institut National de Statistica"?! :evil:



#7 tchibos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 27 May 2005 - 02:39 PM

Si noi primim tot felul de chestionare si cand am incercat acum un an si ceva sa spunem ca nu avem timp, ca lipsesc directorii, ca nu avem competenta sau tot felul de vrajeli ieftine au insirat cateva legi prin care eram sanctionati cu amenzi foarte mari 50-100 milioane. Foarte agresivi sunt, probabili nu-si primesc stimulentele pentru realizarea planurilor.



#8 LuizaG

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 31 May 2005 - 11:35 AM

Revin totusi la problema. Noi, ca si participanti la activitatea financiara nationala, chiar nu putem face nimic??? Adica putem influenta legile, dar ne plecam capul si consumam timpul fara a putea protesta impotriva unei tampenii? Unde este dreptul de VETO?



#9 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 02 June 2005 - 09:54 AM

Si eu am primit formulare de la ei ... Partea mai aiurea la mine a fost ca ei mi-au trimis un formular in format doc , iar eu am completat acelasi formular in format xls , pe care l-am trimis pe mail si m-au sunat dragutii de ei sa le completez formularul in format doc sau sa il scriu , ca lor le e mai usor ....... si daca le dau date aiurea, imi dau amenda . eu ma cert cu ei de vre-o cativa ani , dar tot nu scap de ei si nu imi convine sa iau amenda de 50.000.000 lei...



#10 simona_ght

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 02 June 2005 - 01:36 PM

pe mine m-au sunat sa nu uit cumva sa le trimit pe 06.06.2005, lucrarile
am trims la inceput situatii asa cum imi erea mai usor, si m-au sunat sa respect intocmai regulile, pentru ca au mai mult de lucru. la formulare mai sofisticate, sa le spun asa, scriu "informatii confidentiale"si termin mai usor asa. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#11 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 June 2005 - 03:12 PM

Si pe mine m-au omorat cu ele, si mai ales cu contul 231, prin care ei ar vrea sa trecem orice achizitie
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#12 simona_ght

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 03 June 2005 - 03:14 PM

PROBABIL IN VIITOR VOM AJUNGE SA LUCRAM INTAI PT EI , SI APOI SA NE VEDEM DE LUCRARILE NOASTRE :evil:



#13 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 23 September 2005 - 07:38 PM

stie cineva concret, care sunt agentii economici care sunt obligati sa comleteze formularele?



#14 Guest__*

  • Guests

Postat 23 September 2005 - 07:59 PM

Scrie pe formular. DacĂŁ reĂŸin bine conteazĂŁ cifra de afaceri. :roll:



#15 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 23 September 2005 - 08:25 PM

cam cat? noi nu am primit inca, de aceea am intrebat.



#16 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 23 September 2005 - 09:14 PM

vezi ca pe formular scrie ca esti obligat sa le pui datele la dispozitie nu sa faci tu lucrARI DE STATISTICA. EU LE-AM CHEMAT PE DNELE DE LA STATISTICA SI LE-AM PUS VRAFUL DE ACTE IN MINA SA CAUTE EI. DUPA 2 FAZE DIN ACESTEA NU AM MAI PRIMIT NICI UN FORMULAR DE COMPLETAT :lol:



#17 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 23 September 2005 - 09:20 PM

buna idee! sper sa ne uite pe noi.



#18 Guest__*

  • Guests

Postat 23 September 2005 - 09:51 PM

Eu cĂąnd le-am spus n-am avut nici o ÂșansĂŁ, tot am primit formularele la completat... :roll:



#19 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 23 September 2005 - 09:55 PM

daca va rog frumos, puteti sa-mi spuneti concret pe ce criterii se aleg agentii economici care trebuie sa conleteze formularele? daca merde pe CA, atunci de la cat ?



#20 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 23 September 2005 - 10:22 PM

Nu exista o regula. Ei primesc lucrari tematice si aleg firmele, in general, dupa codul CAEN. Aceste lucrari se intocmesc pentru o anumita perioada (1, 2, 3 ani) sau la un anumit termen (31 dec., de ex.). Eu am primit formulare cam 2 ani pentru firmele care se ocupa cu lucrari de instal. electrice. Am protestat, i-am chemat si la mine sa-si culeaga datele, au si venit, dar nu s-au oprit decat cand n-au mai avut nevoie de date.
Oricum, dupa cum am vazut ca se procedeaza, eu nu mai cred in nici un fel de date statistice. :roll:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL