Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul operatorilor intracomunitari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


- - - - -

Registrul operatorilor intracomunitari

contabilitate roi tva
134 replies to this topic

#121 simonaluiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 07 April 2015 - 09:20 PM

Buna seara!
Am o speta si, va rog, daca se poate sa ma ajutati:
- o firma neplatitoare de tva din Romania face o factura de consultanta catre o firma neplatitoare de tva din Anglia.

1. Firma din Romania trebuie sa se inregistreze in scopuri de tva doar pt LIC si apoi in ROI?
2. mentionez ca este vorba despre o singura facture pe an.

Multumesc!



#122 furgim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 13 April 2015 - 08:23 PM

Buna ziua

am o firma neplatitoare de tva si vreau sa cumpar din UE un tractor cu factura externa. Nu as vrea sa devin platitor de TVA. Se poate sa cumpar tractorul fara sa platesc TVA-ul de afara?
Cum? Se poate cumva sa ma inregistraz doar temporar ca platitor de tva si in registrul acela intracomunitar doar pentru achizitia asta si apoi sa redevin neplatitor de tva?

Aceasta postare a fost editata de furgim: 13 April 2015 - 08:28 PM




#123 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 13 April 2015 - 08:34 PM

Puteti cumpara tractorul fara sa platiti TVA in UE (de fapt daca depaseste plafonul de 10.000 euro la cursul de la data aderarii aveti aceasta obligatie), dar asta inseamna ca veti plati TVA statului roman.
In esenta se obtine un cod de TVA distinct de codul de identificare al firmei conform art. 153^1 Cod fiscal cod ce se inscrie in registrul operatorilor intracomunitari si in baza caruia se face achizitia. Dupa achizitie se declara operatiunea prin declaratia 390 si plateste TVA statului roman prin formularul 301.



#124 furgim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 14 April 2015 - 01:41 PM

Platesc tva doar daca revand tractorul sau si daca il folosesc pentru firma mea???

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 April 2015 - 02:08 PM
nu mai citati integral mesajele anterioare ! folositi butonul "raspuns nou"




#125 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 14 April 2015 - 04:02 PM

Platiti TVA la achizitia tractorului dupa ce-l aduceti in tara(la valoarea inscrisa pe factura externa convertita in lei la cursul de la data facturii x24%).
In cazul revanzarii tractorului nu datorati TVA.



#126 marcelabogatean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 15 April 2015 - 06:05 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema :
-suntem cabinet de avocatura neplatitor de TVA ,
- avem un client din Austria neplatitor de TVA ,pentru care cabinetul presteza servicii de avocatura aici in Romania .

1. Cabinetul trebuie sa se inregistreze in ROI ?

Apreciez raspuns documentat .



#127 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 17 April 2015 - 03:59 PM

Problema cu obligatiile de inregistrare a doua persoane impozabile neinregistrate in scopuri de TVA ce schimba servicii intre ele(cea cu avocatura si mai e una mai sus) e interesanta si nu as oferi un raspuns ferm fara o discutie prealabila.
Astfel legislativ vorbind stam cam asa:
Persoana impozabila este(art. 127 alin. 1 Cod Fiscal) orice persoană care desfășoară, de o manieră independentă și indiferent de loc, activități economic(fara a se face referire la inregistrarea sau nu in scopuri de TVA).
Deci in concordanta cu premisa initiala avem doua persoana impozabile in state membre diferite ce aplica regimul special de scutire pentru intreprinderi mici, ce presteaza servicii intre ele. Pentru stabilirea locului acestor servicii se aplica daca nu sunt exceptii regula generala de la art. 132 alin. 2 Cod Fiscal(sediul activității economice al primitorului).
In conformitate cu prevederile ART. 153^1 alin. 1 lit. b are obligația să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol: persoana impozabilă care are sediul activității economice în România,............., dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislația altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului.
Persoana obligata la plata taxei este conform art. 150 alin. 2 de orice persoană impozabilă .... care este beneficiar al serviciilor care au locul prestării în România conform art. 133 alin. (2) și care sunt furnizate de către o persoană impozabilă care nu este stabilită pe teritoriul României....
Dar cu toate acestea beneficiarul fiind intreprindere mica beneficiaza de scutirea specifica art. 152 alin. 1"poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operațiunile prevăzute la art. 126 alin.(1)" la art. 126 alin. 1 intrand si prestarile de servicii ce au locul RO.
Sintetizand avem o prestare de servicii pentru care persoana obligata la plata taxei este persoana impozabila ce primeste serviciul, dar acea persoana beneficiaza de scutire.
Prin urmare problema este daca in concordanta cu prevederile actuale(si as inclina sa cred ca trebuie) este necesar ca doua persoane impozabile neniregistrate pe 153 trebuie sa se inregistreze pe 153^1, ROI si 390 VIES pentru a declara serviciile prestate intracomunitar.

Evident la avocatura s-ar putea sa se refere la bun imobil si scapam de tot chinul, dar premisa e ca nu se aplica exceptii.



#128 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 April 2015 - 08:10 PM

Referitor la inregistrarea in Registrul operatorilor intracomunitari*

Persoanele inregistrate in scopuri de TVA potrivit art. 153 si 153^1 din Codul fiscal vor solicita inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari daca intentioneaza sa efectueze una sau mai multe operatiuni intracomunitare.

Termen: inainte de efectuarea respectivelor operatiuni.

Constituie contraventie efectuarea de operatiuni intracomunitare de catre persoanele care au obligatia inscrierii in Registrul operatorilor intracomunitari fara a fi inscrise, conform legii, in acest registru.

Contraventia pentru fapta reprezentand neinscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 5.000 lei.

* Temei legal:

- art. 156^4 din Codul fiscal si art. 219^1 din Codul de procedura fiscala
- art. 158^2 din Codul fiscal si art. 219^2 din Codul de procedura fiscala

http://www.finantear...A%2015%2004.pdf



#129 marcelabogatean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 04 May 2015 - 06:41 PM

Va multumesc pentru raspuns, chiar este vorba despre un bun imobil pe care firma din Austria l-a dobandit in Romania , cabinetul de avocatura realizeaza intabularea . Deci cabinetul de avocatura trebuie sa se inregistreze in ROI ?



#130 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 04 May 2015 - 06:48 PM

Daca e bun imobil nu exista obligatii referitoare la inscriere in ROI dar firma de avocatura va factura serviciile cu TVA.



#131 inimoara25

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 13 August 2015 - 01:53 PM


2.Ca neplatitor de tva pot sa trec pe firma o factura de la un furnizor
din Dublin? Factura este abonamentul la Adobe, pe care il platesc lunar,
si care reprezinta practic licenta la programele pe care le folosesc sa
imi desfasor activitatea. No Adobe, no work.:)) Momentan contractul
pentru Adobe e pe numele meu si e trecut la personal (au mai multe
planuri tarifare ei, asta e unul dintre ele), o sa trebuiasca sa il trec
pe small business daca e, dar diferenta nu e foarte mare.

Multumesc



#132 mirela_hd

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 31 August 2015 - 02:57 PM

Buna ziua.
Firma X din Romania, infiintata in aug.2015, neplatitoare de TVA, neinregistrata in ROI, vrea sa cumpere din Italia pietre pretiose si semipretioase pentru prelucrare. Firma din Italia are cod valid de TVA (asa spune). Factura din Italia va fi cu TVA sau fara? Dupa prelucrare (nu va fi produs finit), bijuteriile se vor vinde in Italia. Cum va factura firma X din Romania?
O zi frumoasa!



#133 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 22 January 2017 - 08:13 PM

Buna ziua,

Am urmarit in ultimele saptamani discutiile pe subiectul acesta prin diverse locuri, unii spun ca va trebui sa incepem sa depunem declaratii specifice TVA, altii ca nu se schimba nimic.

As dori, daca se poate, un raspuns documentat, cu referiri la texte de lege, in special la ce schimbari apar in practica datorita acestor abrogari.

Ca sa simplific un pic lucrurile, in cazul in care discutia ar fi prea stufoasa la modul general, putem analiza cazul meu :)
PFA, sistem real, neplatitor de TVA, inregistrat in scopuri de TVA, si in ROI, depunand lunar, cand era cazul, 390 VIES.

Citisem azi un topic (si) pe acest subiect aici http://www.conta.ro/...acturare-in-ue/
Desi ce spune omul in primul paragraf mi se pare absurd, nefiind primul, m-a pus pe ganduri. (N-ar fi prima oara cand s-ar intampla lucruri absurde cu schimbarile legislative.)

Multumesc.



#134 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1280 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2017 - 10:56 AM

Nu se schimba regulile de facturare/inregistrare ... doar obligatia de inscriere in ROI dispare (pentru ca oricum era o aberatie, nu era normal sa te inregistrezi in 2 locuri ca fiind platitor de TVA!)



#135 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 23 January 2017 - 02:57 PM

Bun asa, merci de confirmare.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL