Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul operatorilor intracomunitari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


- - - - -

Registrul operatorilor intracomunitari

contabilitate roi tva
134 replies to this topic

#101 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 06 December 2011 - 06:08 PM

Am inregistrat recent o societate noua cu acelasi caen ca platitoare de tva si in ROI. La registrul comertului trebuie sa apara pe constatator ca desfasori activitati de birou la sediu si de transport In afara lui. Te inregistreaza ca platitor de tva fara probleme. Ai incercat macar sa completezi anexa respectiva?



#102 Mastara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 December 2011 - 06:58 PM

Multumesc!
Trebuie sa ma inregistrez daca lucrez cu clienti din UE, indiferent unde prestez serviciile (aici sau acolo), bine am inteles?




#103 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2011 - 03:05 PM

@elena666 :

te-ai intrebat de ce nu-ti apar unele mesaje acolo unde le scrii ?? sau ai intrebat vreun moderator de ce ti se intampla asta ?? ca poate ne pricepeam sa te ajutam ... iar daca "apesi" pe casuta numita "Reclamatie" in loc de "Raspuns", atunci cu siguranta mesajul tau va deveni (exclusiv) o reclamatie pe care o vor primi doar moderatorii !

:sad:



#104 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 15 December 2011 - 11:35 PM

Problema este un pic mai complicata decat pare la prima vedere.
In general institutiile publice nu sunt persoane impozabile pentru operatiunile desfasurate in calitate de autoritati publice, capatand calitatea de persoana impozabila pentru alte operatiuni.
Inteleg din intrebarea initiala ca ati lucrat cu o primarie din Franta. In conditiile in care primaria respectiva este inregistrata in scopuri de TVA pentru operatiuni intracomunitare atunci procedati cum v-a indrumat teofilia mai sus(ei va pot spune acest lucru si sunt obligati sa va comunice si codul de TVA). Cu observatia ca daca prestati servicii intracomunitare nu aveti obligatia depunerii decontului special.
In cazul in care primaria respectiva este o persoana juridica neimpozabila (adica nu are cod de TVA intracomunitar), atunci nu aveti niciun fel de alte obligatii declarative sau de inregistrare(cu exceptia urmaririi plafonului de inregistrare normala de 119.000 lei).
Evident cele de mai sus sunt valabile plecand de la premisa ca cea descrisa este singura operatiune intracomunitara efectuata.
Ca regula generala da, aveti dreptate, daca lucrati cu clienti UE, pentru majoritatea serviciilor prestate(dar nu toate) aveti obligatia sa urmati procedura descrisa de teofilia.



#105 iancud

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 April 2012 - 08:30 AM

Buna ziua. Mi-am deschis un market de curand. M-am inregistrat in ROI si vreau sa merg in germania sa cumpar diverse produse din supermarketurile lor pe care sa le vand apoi in marketul meu. Intrebarea mea este daca pot cumpara produsele de acolo fara TVA? Daca da,cum fac acest lucru,pentru ca eu o sa merg in magazin,o sa platesc produsele la casa si apoi o sa fac factura? Sau daca fac factura acolo cu tot cu TVA, cat mai platesc in tara TVA-ul 24% la toata suma sau doar diferenta de 5%? In caz ca s-a mai lovit cineva de problema asta si poate sa ma lamureasca as fi recunoscator.



#106 gabriella 23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 April 2012 - 09:37 AM

buna tuturor,
fac operatiuni intracomunitare
sunt inscris in roi
acum intrebarea:
se poate in vre-un fel sa platesc tva-ul pe marfa direct in strainatate adica direct pe factura
nu mai doresc nici o facilitate din partea statului roman
daca se poate ce acte trebuie sa intocmec
care ar fi legea care sta la baza

va multumesc



#107 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 April 2012 - 11:50 AM

Vezi postareagabriella 23, la 13 April 2012 - 09:37 AM, a spus:

fac operatiuni intracomunitare
sunt inscris in roi
acum intrebarea:
se poate in vre-un fel sa platesc tva-ul pe marfa direct in strainatate adica direct pe factura
nu mai doresc nici o facilitate din partea statului roman
daca se poate ce acte trebuie sa intocmec
care ar fi legea care sta la baza
Masurile de simplificare ale TVA-ului intracomunitar-respectiv taxarea inversa atunci cand este cazul, nu reprezinta o facilitate acordata de statul roman comerciantilor, sunt niste masuri impuse de Directivele europene obligatorii transpuse in legislatia noastra in Codul fiscal .



#108 defcon

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 July 2012 - 05:56 PM

Rog ajutor la problema de mai jos:

Facem achizitii intracomunitare cu cod valid de TVA din 2008, completam INTRASTAT si tot ce mai trebuie.

Suntem inregistrati in ROI, ca toata lumea, din 2010.

Am primit acum o solicitare din partea unui partener italian de la care achizitionam marfa (fara TVA) din 2008. Acesta ne spune ca au control de la finantele din Italia si codul nostru de TVA apare cu valabilitate doar din 2010 (de cand cu ROI), insa ar trebui sa apara ca fiind valabil din 2008, de cand facem operatiuni intracomunitare.
Cei de la finante din Cluj nu stiu ce sa imi raspunda decat ca sunt ok din punctul lor de vedere, insa din Italia li se spune ca daca noi nu cerem ca valabilitatea codului fiscal sa fie din 2008, ei trebuie sa plateasca TVA retroactiv.
???

Ati mai auzit de astfel de problema?

Care ar putea fi solutia.

Multumesc pentru ajutor, idei, sugestii.



#109 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 August 2012 - 10:36 PM

trimiteti-le legea tradusa, codul fiscal platitor tva din 2008, si inscrierea in ROI din 2010. Mai mult sa ceara intre state info oficiale



#110 tase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 August 2012 - 09:01 AM

Aveti idee de ce se insista la ANAF asupra faptului ca pe certificatele de cazier judiciar ale noilor membri(noi numiti) sa fie scris CLAR ca "este eliberat pt ai servi la R.O.I? Ma refer la schimbarile ce intervin in componenta Consiliului de Administratie.
Nu le primesc altfel,in Ord.201/2010 nu specifica clar(zic eu)ca la cererea de modificare acomponentei C.A.-pe caziere sa scrie clar ca sunt pt R.O.I.




#111 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 August 2012 - 07:40 PM

cf. modificarilor facute de Ordinul ANAF 1180/08.08.2012 pentru modificarea si completarea Ordinului presedintelui ANAF nr. 2.101/2010 privind aprobarea Procedurii de organizare si functionare a Registrului operatorilor intracomunitari, precum si pentru aprobarea modelului si continutului unor formulare, publicat in MO 587/17.08.2012, pentru inregistrarea unei societati in ROI se depun urmatoarele acte:
1. Cerere de inscriere in ROI- Formular 095;
2. Certificate de cazier judiciar pentru administratori, in cazul societatilor pe actiuni si a celor in comandita pe actiuni ;
Caziere judiciare pentru administratori si pentru asociatii ce detin mai mult de 5% din capitalul social, pentru celelalte forme de organizare avute de societate (SRL, SNC, SCS etc);
Daca in caziere sunt inregistrate infractiuni este necesara justificarea faptului ca nu sunt infractiuni economice;
3. Certificat constator emis de Registrul Comertului din care sa rezulte modului de repartizare a capitalului social intre asociati.



#112 moniceli

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 June 2013 - 04:49 PM

Buna ziua!
O firma platitoare de TVA in RO din 1994 , acum presteaza servicii in Spania si Danemarca ambele firme din U.E platitoare de TVA, firma din Ro emite fact fara TVA (este export) , este obligata sa se inscrie in R.O.I. si sa declare si D390?
conform circularei cu privire la ROI nu vad obligativitatea , se poate considera <intre 2 firme platitoare de TVA se aplica masuri simplificate>???



#113 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 June 2013 - 10:44 AM

Nu este export, este livrare intracomunitara si se factureaza fara TVA, sunt scutite de tva livrarile catre platitori din UE.



#114 monicaVna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 September 2013 - 06:52 PM

Buna seara
Va rog, am nevoie de ajutor.
Un SRL neplatitor de TVA vrea sa achizitioneze marfuri din Olanda,fara a se depasi plafonul de 10000 euro. Este necesar sa ne inscriem in ROI pt aceasta achizitie?
Si de asemenea avem un site inchiriat si am avut surpriza sa aflam ca furnizorul este din Cehia. Achizitia de servicii este inclusa in acest plafon sau trebuie sa ne inscriem in ROI pt achizitii de servicii intracomunitare?



#115 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 October 2013 - 10:02 PM

Societatea trebuie sa se inregistreze in ROI cf. art 158^2 din Codul fiscal, deoarece achizitioneaza servicii pe cale electronica de la persoane impozabile din UE. Totodata trebuie sa se inregistreze si in scop de TVA, sunt doua optiuni:
- va inregistrati special in scop de TVA cf. art 153^1 alin (1) litera c) din Codul fiscal, ceea ce presupune ca veti deveni platior de TVA numai in relatiile intracomunitare, nu si pentru tranzactiile efectuate cu parteneri din Romania. Aceasta inregistrare este valabila pana la atingerea plafonului de tva de 220.000 lei intrun an fiscal, deoarece daca depasiti plafonul de TVA de 220.000 lei intrun an fiscal, va trebui sa va declarati platitor de tva normal- cf. art 153 si pentru operatiuni derulate cu parteneri din Romania.
- va inregistrati normal in scopuri de TVA, cf. art 153 din Codul fiscal , dar in acest caz veti deveni platitor de TVA pentru toate operatiunile derulate, inclusiv pentru cele cu parteneri romani, urmand sa depuneti Decont de TVA lunar/trimestrial.

http://www.mfinante....detalii&id=9572



#116 mariusro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 May 2014 - 08:29 PM

Am inscris o firma in ROI, am depus documentele necesare printre care si declaratia 095, am asteptat cred ca vreo 10 zile si gata am primit raspuns favorabil de la ANAF,urmand inregistrarea firmei in ROI.

P.S. La mine inregistrarea a decurs normal si zic eu intr-un timp destul de scurt



#117 Predescu Alin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 October 2014 - 08:32 AM

Buna ziua,

Va rog respectuos sa ma sprijiniti cu un sfat de speclialitate la speta de mai jos.

Sunt unic actionar intr-o societatea comerciala ce produce programe de calculator ce ulterior sunt vandute pe internet. Codul CAEN al firmei este"Activitati de realizare a software-ului la comanda (software orientat client) 6201". Software-ul este realizat 100% pe teritoriul Romaniei.

Facturile sunt emise preponderent catre entitati din Uniunea Europeana, beneficiarii fiind uneori platitori de TVA, alteori nu. De asemenea, firma mai emite facturi si catre tari din afara spatiunui european (ex. Chile, Brazilia, Turcia).

Luand in considerare faptul ca totalul veniturilor intr-un an nu depaseste 12.000 - 15.000 EUR, am declarat firma neplatitoare de TVA si nu am considerat necesar sa ma inscriu in Registrul operatorilor intracomunitari (ROI).

Tinand cont de cele prezentate, intrebarile mele sunt:
1. Avand in vedere expunerea de mai sus, este obligatoriu sa ma declar platitor de TVA?
2. Este obligatoriu sa ma inscriu in Registrul operatorilor intracomunitari (ROI)?
3. Pot sa ma inscriu in Registrul operatorilor intracomunitari (ROI) fara sa fiu platitor de TVA?
Apreciez intr-un mod deosebit indrumarile Dumneavastra.

Cu multumiri,
Predescu Alin



#118 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 October 2014 - 02:13 PM

1. firma din Romania este obligata sa se inregistreze in scopuri tva intracomunitar cf art. 153^1 cod fiscal, pentru a presta aceste servicii (nu devine platitor de tva in Romania)
2.-3. firma este obligata sa se inscrie in registrul operatorilor intracomunitari, cf art. 158^2 cod fiscal; dupa obtinerea codului de tva intracomunitar, va factura fara tva catre firma din uniunea europeana, operatiunea nefiind impozabila in romania cf. art. 133, alin 2 cod fiscal si va mentiona acest lucru pe factura



#119 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2014 - 04:26 PM

Vezi postareaPredescu Alin, la 17 October 2014 - 08:32 AM, a spus:

Apreciez intr-un mod deosebit indrumarile Dumneavastra.

Cu multumiri,
Predescu Alin

poti s-o faci cu toata siguranta fiindca Lexiroxi e "mamica" noastra, de departe, la TVA (si nu numai) !
este experta, crede-ma ca stiu ce-ti spun ... :smile:



#120 simona_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 07 January 2015 - 05:38 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:

- o intreprindere individuala (pensiune agroturistica) platitoare de TVA (inregistrata in scop de TVA din anul 2010 conform art. 153 din Codul Fiscal) si neinregistrata in ROI, isi deschide cont pe site-ul booking.com fara a sti ca firma care detine site-ul are sediul in Olanda;
- in luna decembrie I.I.-ul primeste o factura de prestari servicii (rezervari) emisa de firma din Olanda pe care exista mentiunea "TVA-ul este supus regimului de taxare inversa", desi, repet, I.I.-ul nu este inscris in ROI;
- va rog sa-mi spuneti cum trebuie de procedat in acest caz, avand in vedere faptul ca locul prestarii serviciului este Romania (cabana a fost inchiriata unor clienti din Romania).

Multumesc mult!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL