Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
clienti intrati in faliment - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


clienti intrati in faliment


6 replies to this topic

#1 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 07 June 2010 - 09:29 PM

salutare,

am o problema legata de incasarea creantelor.
dupa o verificare atenta a clientilor am constatat ca foarte multi dintre ei sunt in faliment, iar o alta parte au intrat in insolventa.
cum pot scapa de soldul din balanta daca nu am constituit provizioane.
suma este foarte mare. in jur de cateva miliarde.

pentru cei carora li s-a pronuntat falimentul, pot sa-i scad din contabilitate ca si cheltuiala deductibila?
stiu ca se face ajustarea bazei de tva factura in rosu, dar nu stiu care ar fi inregistrarile corecte, in situatia in care nu am constituit provizioane.

Multumesc anticipat.



#2 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 07 June 2010 - 10:24 PM

Intocmesti un dosar pentru cei la care li s-a pronuntat falimentul in care sa ai facturile, hotararea judecatoreasca si inregistrezi trecerea pe cheltuieli a sumei neincasate ajustand si TVA 117, 654 = 411cu suma fara TVA si 411 = 4427 in rosu, urmand sa corectezi declaratia 101 pentru cei din anii precedenti pentru ca atat TVA cat si cheltuiala sunt deductibile cf. art 21 (2) lit. n.
Pentru cei intrati in insolventa costitui provizioane in limita prevazuta de art. 22 litera c si j 681x = 491 cu suma fara TVA (si la acestia constitui un dosar.




#3 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 08 June 2010 - 10:32 AM

provizioanele le pot constitui in orice luna? sau doar la sfarsitul anului?



#4 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 08 June 2010 - 12:47 PM

Vezi postareaniki, la Jun 8 2010, 11:32 AM, a spus:

provizioanele le pot constitui in orice luna? sau doar la sfarsitul anului?
In orice luna pentru anii precedenti iar pentru anul acesta la fiecare trimestru odata cu calculul impozitului pe profit.



#5 Okosodo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 June 2010 - 12:36 PM

Buna,

am preluat contabilitatea la o firma unde am o serie de intrebari dintre care se pare ca nu gasesc raspunsul la urmatoarea..daca puteti sa ma ajutati?-Sunt cheltuieli deductibile fiscal creantele neincasate din perioada 2002-2005 daca exista dovada radierii societatii de la Oficiul Registrul Comertului din motive : inchiderea procedurii falimentului . -Cod Fiscalul prevede cheltuiala deductibile pentru cele dupa data de 01.01.2007- cum as putea proceda cu aceste creante...nu exista inregistrate nici ajustari de tva nici provizioane.

Va multumesc anticipat
Magi



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2010 - 03:35 PM

pai, daca faci operatiunea acum, normal ar fi sa se alinieze reglementarilor actuale indiferent ca sunt mai vechi de 2007... parerea mea :frusty:

vezi si aici : http://conta.money.r...showtopic=31208
si mai sunt topice vechi, cauta dupa cuvantul prescrisi / incerti / prescrise sau mai simplu prescris* / incert* (steluta e pt orice alt caracter urmator)



#7 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 02 November 2010 - 08:31 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jun 15 2010, 03:35 PM, a spus:

pai, daca faci operatiunea acum, normal ar fi sa se alinieze reglementarilor actuale indiferent ca sunt mai vechi de 2007... parerea mea :thumbup:

vezi si aici : http://conta.money.r...showtopic=31208
si mai sunt topice vechi, cauta dupa cuvantul prescrisi / incerti / prescrise sau mai simplu prescris* / incert* (steluta e pt orice alt caracter urmator)



trimiterea duce la discutii vis-a-vis de carnete de munca?????

Aceasta postare a fost editata de christa_anda: 02 November 2010 - 08:32 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL