Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Eliberarea din magazie a obiectelor de inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Eliberarea din magazie a obiectelor de inventar

1 reply to this topic

#1 bia_cris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 June 2010 - 09:57 PM

Am scris in proiect urmatorul exemplu:
Firma realizează în regie proprie cofraje din lemn ce vor fi folosite la turnarea fundațiilor, înregistrate la costul de producție de 620 lei. Ulterior se dau în consum cofraje în valoare de 480 lei. Au loc urmatoarele contări:
- Obținerea produselor (cofrajelor) din producția proprie conform bonului de predare:
345 = 711 620 = 620
- Transferarea produselor la materiale de natura obiectelor de inventar:
303 = 345 620 = 620
- Eliberarea din magazie a obiectelor de inventar pentru consum:
711 = 303 480 = 480
Profesorul zice sa justific folosirea lui 711 si nu a lui 603.
Am preluat inregistrarile dint-o monografie si nu stiu sa justific.

Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti care sunt diferentele dintre folosirea lui 711 si a lui 603.

Multumesc anticipat



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2010 - 05:26 PM

711 se inchide prin 121
711=121
si darea in folosinta a obiectelor de inventar
603=303







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL