Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul jurnal de incasari si plati pt. I.I. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


registrul jurnal de incasari si plati pt. I.I.


30 replies to this topic

#1 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 17 June 2010 - 09:14 PM

Ce fac daca de la inceputul anului am numai plati, nu multe, dar sunt, iar incasari deloc? Cum inregistrez in registrul de casa, tin sa mentionez ca profilul de activitate este comert cu amanuntul, un magazin la tara. Sunt cu registrul de casa pe minus. Pot sa creditez societatea, sa vin cu bani de acasa? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!!!



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 June 2010 - 12:29 AM

Nu vreau sa induc in eroare, nu sunt specializata in dom. contabilitatii in partida simpla, va vor raspunde probabil colegii care sunt specializati in acest domeniu, dar din cate stiu eu, cnf. Ordinului 1040/2004 care se aplica contabilitatii in partida simpla, intrep. individuale nu sunt obligate sa completeze Reg. de casa. Creditarea in sine nu vad de ce sa nu fie legala, dar nu vad rostul Reg. de casa si chiar daca creditati II, doc. justificativ nu se trece nici in Reg. jurnal de incasari si plati din cate stiu eu. Asteptam si alte pareri.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 18 June 2010 - 12:30 AM

Dana




#3 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 18 June 2010 - 07:41 AM

Nu e obligatoriu, dar am o prietena care are II si la un magazin alimentar face si registrul de casa si raport de gestiune iar cand a avut control i-a verificat si aceste acte.



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 June 2010 - 10:24 AM

In acest caz puteti sa faceti o dispozitie de incasare pentru suma imprumutata II, avand la baza un ct. de imprumut intre Dvs., ca reprezentant legal si II, dar eu nu as accepta controale fara baza legala : se doreste Reg. de casa, bun, unde scrie ca este obligatoriu ? Cam asa as pune problema.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 18 June 2010 - 10:29 AM

Dana




#5 emiliacrstn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 26 June 2010 - 08:31 AM

Bineinteles ca trebuie registru de casa ( aici se evidentiaza platile catre furnizori si z de la casa de marcat) raportul de gestiune zilnica, nir, registru de incasari si plati, registru unic de control, registru inventar cam astea sunt documentele contabile la o intreprindere individuala. Si creditarea se face pe baza de dispozitie de plata ca si aport al intreprinzatorului.



#6 maria1409

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 October 2010 - 04:19 PM

Buna ziua tuturor,
Am citit in mesajele primite pe forum ceea ce ma interesa, creditez sau nu casa daca am de facut plati si nu am incasari, pana aici totul ok; dar eu am o I.I. care mai nou incaseaza si prin banca si am primit extrasele unde apari ridicari de numerar din banca. Intrebarea este : mai aduc acei bani in casa ( pentru ca in jurn.de inc.si plati ce trec, vorbesc de jurn tipizat unde am trei coloane inc , plati si alte sume, pe cand in program de contab in partida simpla apare inc banca/numerar si plati banca/numerar).

O zi buna tuturor !
multumesc anticipat pentru raspuns.



#7 maria1409

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 October 2010 - 07:06 PM

buna,
Am o I I si va cer un sfat si eu ; in cazul creditarii I I m-am lamurit din comentariile de pe forum, dar cand incaseaza prin banca si ridica numerar aceste sume la mai duc in jurn de inc si plati? ( cine lucreaza cu programul SAGA PS stie ca in momentul listarii jurn inc si plati am 4 coloane ( inc banca/numerar; plati banca/numerar) pe cand jurn tipizat are 3 col. ( inc, plati, alte sume; iar acesta trebuie completat obligatoriu de mana)
multumesc anticipat pentru raspuns



#8 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 29 October 2010 - 09:27 AM

Vezi postareamaria1409, la Oct 28 2010, 08:06 PM, a spus:

dar cand incaseaza prin banca si ridica numerar aceste sume la mai duc in jurn de inc si plati?
se inregistreaza doar incasarea prin banca

Vezi postareamaria1409, la Oct 28 2010, 08:06 PM, a spus:

( cine lucreaza cu programul SAGA PS stie ca in momentul listarii jurn inc si plati am 4 coloane ( inc banca/numerar; plati banca/numerar) pe cand jurn tipizat are 3 col. ( inc, plati, alte sume; iar acesta trebuie completat obligatoriu de mana)
Nu stiu ce tipizat ati cumparat , dar formularul din Saga PS este corect, cf Ordin 1044/2004. Cititi ordinul respectiv si va lamuriti in multe privinte, atat in conducerea contabilitatii in partida simpla cat si a formularelor folosite.

p.s: nu e nevoie sa deschideti n topicuri cu aceeasi intrebare (exista topic deschis pt II), aglomerati forumul si riscati sanctiune.



#9 maria1409

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 November 2010 - 05:31 PM

Buna ziua tuturor,
Am si eu o nelamurire referitoare la RJIP la II : daca nu am ce sa mai restitui titularului II ce fac cu soldul casei : in las cat este el ? ?(ex.42000 lei sf an)
si o alta : ridicarile din banca de numerar le mai aduc in casa , asa cum se procedeaza la SC sau nu ?
multumesc anticipat pt raspuns!
o zi buna tuturor! maria



#10 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 02 September 2011 - 12:36 PM

Salutare tuturor!

As avea o mica nelamurire. De la 1 septembrie 2011 am trecut de la neplatitor de TVA la platitor. Daca pana acum treceam sumele cu tot cu TVA in RJIP, acum le voi trece fara TVA, asta o stiu.

Nelamurirea mea este urmatoarea: stiind ca in RJIP se face referire la chitante si aceastea avand trecuta pe ele cu TVA cu tot, ramane ca eu sa completez in RJIP suma fara TVA? Sau fac referire la factura? (desi ma indoiesc de ultima varianta).



#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 September 2011 - 01:13 PM

Ordin 1040/2004 si Ordin 3512/2008

"REGISTRUL-JURNAL DE ÎNCASĂRI ŞI PLĂŢI (cod 14-1-1/b)

1. Serveşte ca:
- document de înregistrare a încasărilor şi plăţilor;
- document de stabilire a situaţiei financiare a contribuabilului care conduce evidenţa contabilă în partidă simplă;
- probă în litigii.
2. Se întocmeşte într-un singur exemplar de către contribuabili, făcându-se înregistrarea operaţiunilor efectuate pe baza documentelor justificative, distinct, pe fiecare operaţiune, fără a se lăsa rânduri libere, după ce a fost numerotat, şnuruit, parafat şi înregistrat la organul fiscal teritorial.
Pentru fiecare asociaţie fără personalitate juridică se va întocmi câte un registru-jurnal de încasări şi plăţi.
În Registrul-jurnal de încasări şi plăţi se înregistrează nu numai operaţiunile în numerar, ci şi cele efectuate prin contul curent de la bancă.
Contribuabilii plătitori de taxă pe valoarea adăugată vor înregistra sumele încasate sau plătite, exclusiv taxa pe valoarea adăugată.
Operaţiunile înregistrate în Registrul-jurnal de încasări şi plăţi se totalizează anual.
............."

Dana




#12 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 02 September 2011 - 02:18 PM

Se pare ca nu am fost destul de clar.
Stiu ca trec fara TVA, dar chitanta are suma cu TVA, ceea ce ar face sa nu mai "bata" cu inscrierea din RJIP.

Tind sa cred ca tot la chitante voi face referire in continuare chiar si in situatia descrisa mai sus, dar vreau sa fiu sigur.

Multumesc.



#13 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 07 September 2011 - 03:15 PM

Altcineva?



#14 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 September 2011 - 03:47 PM

se face referire la sumele incasate sau platite , care se consemneaza pe chitante , bonuri fiscale sau dispozitii de plata/incasare. De asemenea in registrul de incasari si plati se inregistreaza si platile sau incasarile facute prin banca . ( nu se face referire la facturi).



#15 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 10 September 2011 - 05:26 PM

Mai oameni buni, chiar nu se intelege ce intreb eu? E cat se poate de simpla intrebarea:

Avem textul din lege, dat de Dana42 si pe care-l stiam si eu:
..."Contribuabilii plătitori de taxă pe valoarea adăugată vor înregistra sumele încasate sau plătite, exclusiv taxa pe valoarea adăugată." De aici se intelege ca in RJIP sumele se trec fara TVA.

In RJIP se trec numai chitantele, bonurile fiscale sau incasarile prin banca (niciodata facturile). TOATE acestea au in ele (daca pot sa spun asa) TVA. Singurele care au rubrica de valoare fara TVA sunt tocmai facturile, care nu se trec in RJIP.

Concluzia?!

Lao Mayer



#16 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 September 2011 - 07:08 PM

Concluzia?

Scoti TVA-ul din valoarea chitantelor , bonurilor si aia o treci in RJIP .



#17 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 12 September 2011 - 09:35 AM

Am inteles, sa traiti! ;)



#18 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 12 September 2011 - 12:13 PM

Vezi postareaZzuper, la 12 September 2011 - 09:35 AM, a spus:

Am inteles, sa traiti! ;)
Cel mai bine ar fi ca pentru orice plata efectuata sa ai si document justificativ ,adica factura .Toata lumea este obligata sa elibereze factura daca este solicitata .Eu asa procedez . Obligatoriu va trebui sa ai si factura pentru ca in registrul de TVA ahizitii si vanzari o sa ai nevoie de ea .
Daca mai ai nelamuriri sunt pe aici .

Vezi postareaZzuper, la 10 September 2011 - 05:26 PM, a spus:

Mai oameni buni, chiar nu se intelege ce intreb eu? E cat se poate de simpla intrebarea:

Avem textul din lege, dat de Dana42 si pe care-l stiam si eu:
..."Contribuabilii plătitori de taxă pe valoarea adăugată vor înregistra sumele încasate sau plătite, exclusiv taxa pe valoarea adăugată." De aici se intelege ca in RJIP sumele se trec fara TVA.

In RJIP se trec numai chitantele, bonurile fiscale sau incasarile prin banca (niciodata facturile). TOATE acestea au in ele (daca pot sa spun asa) TVA. Singurele care au rubrica de valoare fara TVA sunt tocmai facturile, care nu se trec in RJIP.

Concluzia?!

Lao Mayer
Daca nu soliciti factura si primesti numai chitanta de unde esti sigur ca firma respectiva este sau nu platitoare de TVA ?



#19 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 15 September 2011 - 10:53 AM

SIncer, eu ma refeream la cele eliberate de mine, dar intrebarea e buna si pentru achizitii. ;)



#20 adrianw140

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 12 October 2011 - 09:51 AM

Este vreo problema daca soldul din registrul de casa este mai mare decat soldul din raportul de gestiune? Am un ii, neplatitor de tva, partida simpla






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL