Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ce intelegeti din "răspundere în solidar cu firmele cu care lucrează" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Ce intelegeti din "răspundere în solidar cu firmele cu care lucrează"


28 replies to this topic

#21 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 01 July 2010 - 11:14 PM

@Vital multumesc pentru raspuns!
Noi ca PFA suntem platitori de taxe si impozite in ochii fiscului, cand se face referinta acolo la platitorul de venit se face referinta la firma care plateste venitul beneficiarului de venit
Legat de pensionarii care cotizeaza la casa de pensii eu asa am inteles ca se recalculeaza pensia.
Pe site-ul casei de pensii brasov
http://www.casadepen..._pensionari.php
gasesti asta:

Recalcularea pensiei
A. Pensia poate fi recalculata prin adaugarea stagiilor de cotizare nevalorificate la stabilirea acesteia.
Beneficiarii pensiei pentru limita de varsta pot solicita recalcularea pensiei dupa realizarea fiecarui stagiu de cotizare de minimum 12 luni.
Cererea de recalculare a pensiei urmeaza aceleasi reguli procedurale privind solutionarea si contestarea, prevazute pentru cererea de pensionare.
Pensia recalculata se acorda cu data de întâi a lunii urmatoare celei in care s-a depus cererea de recalculare.

Eu din asta inteleg ca la interval de 1 an de cotizare puteti cere recalcularea



#22 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 02 July 2010 - 12:42 PM

Cum considerati activitatile acelor persoane (fizice, PFA, Intrep indiv, Asoc fam) care au achizitionat francize in anumite domenii, de pe urma carora ei castiga comisioane (pot sau nu folosi baza lor materiala, promoveaza produsele lor, SE SUPUN POLITICILOR COMPANIEI RESPECTIVE etc.) Sunt persoane dependente sau independente ? Companiile le retin si vireaza 16% impozit.

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 02 July 2010 - 12:44 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#23 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 July 2010 - 03:37 PM

Eu consider ca isi desfasoara activitatea in mod independent (pana la proba contrara, sa vedem ce spun Normele sau cotroalele) doar ca li se vor plati de catre platitorii de venituri, companii din Romania, pe langa impozitul de 16% si celelalte contributii individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si somaj. Pana la 1 iulie o activitate era considerata dependenta daca intrunea cumulativ prevederile art. 46 pct. 19 si art. 55 pct. 67 din Norme, iar dupa 1 iulie o activitate este considerata dependenta daca indeplineste doar una din conditiile enumerate in OUG 58/2010
Cred ca trebuie analizat fiecare caz in parte (fara acel pct.f)) iar platitorii veniturilor de natura profesionala vor lua decizia de a continua colaborarile sub forma actuala sau vor face incadrarea cu CIM .
Neclaritatile sunt semnalate si vor fi rezolvate odata cu aparitia Normelor
Ce neclaritati aduce impozitarea PFA-urilor si a drepturilor de autor?



#24 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 06 July 2010 - 02:35 PM

HOTĂRÂRE
pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.44/2004
......................
C. Titlul III œImpozitul pe venitœ.......
..........................
14. După punctul 211 se introduc două noi puncte, punctele 212 și 213, cu următorul cuprins:

œCodul fiscal:
Art. 94 -Dispoziții tranzitorii
[…]
(4) Prevederile art. 49, alin. (21), art. 50, alin. (1), lit.a) și alin. (2) lit.a) se vor aplica corespunzător începând cu 1 iulie 2010.
[…]

Norme metodologice:
212. Pentru anul 2010, în situația în care venitul net din activități independente stabilit pe baza normei de venit este inferior salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată înmulțit cu 12, direcțiile generale ale finanțelor publice teritoriale au obligația recalculării normelor de venit, astfel:
a) Pentru perioada 1 ianuarie 2010 – 31 iunie 2010, venitul net determinat pe baza normei de venit este egal cu norma de venit anuală stabilită în anul 2009 pentru anul 2010 împărțită la 2;
b) Pentru perioada 1 iulie 2010 – 31 decembrie 2010, venitul net aferent perioadei reprezintă jumătate din norma anuală de venit, normă anuală determinată prin înmulțirea nivelului salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată înmulțit cu 12.œ
În acest caz, organul fiscal competent are obligația recalculării plăților anticipate.
213. Pentru anul 2010 venitul net anual pentru veniturile din drepturile de proprietate intelectuală se determină astfel:
La stabilirea venitul net/pierdere aferent fiecărei perioade 1 ianuarie - 30 iunie, respectiv 1 iulie – 31 decembrie 2010 se va lua în calcul venitul brut, cota de cheltuaială forfetară și contribuțiile sociale obligatorii plătite, aferente fiecărei perioade.
Venitului net anual aferent anului 2010 se determină prin însumarea veniturilor nete stabilite pentru fiecare dintre cele două perioade
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#25 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 06 July 2010 - 04:51 PM

Vezi postareamihaela_lica, la Jul 6 2010, 03:35 PM, a spus:

HOTĂRÂRE
pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.44/2004

unde ai gasit hotararea privind modificarea normelor? S-a publicat in Monitor?



#26 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2010 - 11:34 PM

Vezi postareaDoina P, la Jul 1 2010, 11:12 PM, a spus:

Eu sper sa nu intru la categoria activitatilor dependente. Chiar ma intereseaza ,daca sunt pensionara ,de ce sa platesc si somaj si CAS . Daca platesc CAS ,atunci vor trebui sa-mi recalculeze pensia , nu?

Doina, daca guvernantii vor reusi sa coreleze legile, nu ar trebui sa platesti somaj.

In momentul de fata, Art.19 din legea 76/2002 art.19 zice asa:

In sistemul asigurărilor pentru șomaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
a) persoanele care desfășoară activități pe bază de contract individual de muncă sau pe bază de contract de muncă temporară, în condițiile legii, cu excepția persoanelor care au calitatea de pensionari;

Corect ar fi ca la aceasta litera a) sa fie completata. Nu vad logica si nu cred ca exista vreo logica ca pe un pensionar care isi continua activitatea cu CIM sa nu fie impozitat iar un pensionar care si-a facut PFA, da.

Nu stiu sa-ti dau trimitere la un articol din lege si nici nu am timp acum sa caut dar eu stiam la un moment dat ca un pensionar nu poate beneficia de indemnizatie de somaj, aceasta fiind si motivatia si logica exceptarii.

In ceea ce priveste plata CAS, asa cum ti-a raspuns cineva pe aici, poti beneficia de recalcularea pensiei, anual.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#27 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2010 - 09:34 AM

Multumesc de raspuns Beatrice , ai dreptate si e logic ce spui ,dar am invatat ca la noi nu trebuie sa pui baza pe logica ,.. asa ca asteptam. Am intrebat la MF si nici ei nu spun nimic ,pana nu apar Normele. Primele plati se vor face in sept.



#28 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 13 July 2010 - 02:17 PM

Concluzia de pana acum cam asta e:

În lipsa unor norme clare de aplicare ale acestui articol (din Codul fiscal n.r.), se poate doar specula asupra intenției legiuitorului.
Roxana Arghiroiu, avocat Boștină&Asociații

Detalii in Capital.



#29 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 October 2010 - 09:22 PM

Lucratorii independenti, la mana sefului Fiscului

Presedintele Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF) va emite un ordin prin care va stabili procedura prin care activitatile independente pot fi recalificate drept dependente, conform unui proiect de modificare a Codului fiscal.
Procedurile stabilite de guvern pentru reconsiderarea unei activitati din independenta in dependenta nu sunt suficiente. Conform unui nou proiect de modificare a Codului fiscal , seful Fiscului va emite un ordin prin care va elabora procedura de aplicare a prevederilor in cazul reconsiderarii, din punct de vedere fiscal, a oricarei activitati ca activitate dependenta.

Sursa: EvenimentulZilei.ro / 18.10.2010
http://www.evz.ro/detalii/stiri/castiguril...-10-909423.html






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL