Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare tichete de masa? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Impozitare tichete de masa?


174 replies to this topic

#81 chepito

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 August 2010 - 06:40 AM

View Postcitrom05, on Aug 4 2010, 02:33 PM, said:

La o firma mare nu se pot da tichetele de masa confom legii, in avans. Ca apoi prinde orbu si scoate-i ochii!

Concluzia mea e urmatoare:
- sau dai tichetele la oameni in ultima zi din iulie de ex si le impozitezi pe statul de salarii pe iulie
-sau le dai tichetele in august pentru iulie si le impozitezi pe statul de pe august.

Cat de gresit ar fi sa le dai in august pentru iulie si sa le impozitezi in iulie? Pentru ca mergand pe a doua varianta, daca cineva se lichideaza, el mai e dator cu impozitul pe tichetele ridicate. Ma intreb ce sanse mai ai sa recuperezi impozitul de la el?

Perfect de acord cu cele de mai sus cu mentiunea ca la o firma mare nu se pot da nici in ultima zi. Pana aflu cate imi trebuie, pana le comand, pana le distribui imi trebuie mai multe zile. Daca imi trebuie mai multe zile insemna ca nu stiu in ultimele zile care oameni vor fi prezenti sau in CM sau diverse. Problema devine recursiva.
Cat de gresit e sa le impozitez la luna pentru care se acorda? Aritmetic nu este nici o greseala atata timp impozitul este tot 16%.
Si daca tot ne agatam de luna in care se impoziteaza va prezint o situatie distractiva in cazul respectarii literei legii:
Am un salariat angajat pe 1 iulie si lichidat pe 31 iulie. Bonurile pentru luna iulie se primesc de catre salariati in luna august.
Conform legii la calculul lunii iulie pentru respectivul nu am impozit la tichete pentru ca nu primeste tichete in iulie.
Pentru calculul lunii august il includ pe statul de plata desi el este lichidat, ca sa-i impozitez tichetele primite in august. Dar SURPRIZA impozitul va fi zero pentru ca neavand alte drepturi salariale in august, deducerea personala este mai mare decat valoarea tichetelor. Deci am acordat 22 tichete dar statul a incasat impozit(aferent) zero.



#82 chilom

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:slatina

Postat 05 August 2010 - 08:16 AM

cum facem cu tichetele acordate in iulie aferente luni iunie, le impozitam sau nu , daca le acordam cu o luna in urma in iulie trebuie sa impozitam tichetele aferente luni iulie pe care le acordam in august, si pe acestea sa le impozitam , de ce oare nu ne consulta nimeni si pe noi atunci cind dau aceste norme




#83 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 August 2010 - 08:20 AM

dar dacă le-am dat în iunie pentru iulie!? NU LE IMPOZITĂM!? :lnr (1): sau în decembrie pentru ianuarie???!!! :laugh:
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#84 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 05 August 2010 - 09:13 AM

@chepito, daca omul se angajeaza in alta parte si are acolo functia de baza si deducerea?

Dar daca ai angajata o persoana cu handicap e scutita de impozitul pe tichete sau nu?

@chilom eu zis ca se impoziteaza, clar si tichetele data in iulie pentru iunie. Cam aceeasi idee cu TVA 24% platit pentru serviciile din iunie, cum ar fi telefonul si altele :)



#85 chepito

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 August 2010 - 11:16 AM

@citrom05 Daca nu se angajaza situatia prezentata de mine e reala. Oricum va trebui sa fac stat de plata pentru salariatii lichidati in cursul lunii precedente carorar sa le cer impozitul din buzunar, sa vina cu bani de acasa sau daca nu au consumat bonurile sa le tai cate un colt din ele in valoare de 16% din supratafa :lnr (1):

La handicapati nu iau nici un impozit pe bonuri, sunt scutiti de impozitul pe veniturile de natura salariala la functia de baza, eu asa stiu

Eu o sa impozitez bonurile aferente lunii iulie la calculul lunii iulie indiferent daca se distribuie efectiv in august. Nu mi se pare normal sa amestec drepturile(banesti) aferente unei luni cu drepturile de tichete aferente altei luni si sa calculez un impozit la gramada. Formularea din proiectul de norme asa era si era corecta, a venit un .... si a facut o mare .... De fapt si drepturile banesti se socotesc la luna iulie si se platesc efectiv in august, nu vad de ce bonurile ar fi ceva mai cu mot. Si in definitiv impozitul e acelasi si spiritul legii se pastreaza.



#86 chepito

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 August 2010 - 11:26 AM

Si asteptati-va acum la multe surprize la declaratia CAS. Sper ca nu credeti cumva ca bonurile vor fi luate in seama ca venit atata timp cat la ele nu se retine CAS. In schimb in fisa fiscala da, ca doar s-a retinut impozit. Asa ca trebuie brut cu bonuri, brut fara bonuri, multe campuri si marunte in structura fisierului. De ce sa fie simplu cand poate sa fie complicat.



#87 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 05 August 2010 - 01:35 PM

@chepito Te cred ca situatia prezentata de tine e reala. Si eu ma confrunt cu problema asta a tichetelor. Si intr-adevar de ce sa lasam ceva simplu daca poate sa fie complicat :cool:
Si in cazul nostru e fizic imposibil sa calculam si sa dam tichetele in ultima zi a lunii. Probabil ca desi dam tichetele in august pentru iulie, o sa le impozitam pe statul din iulie. Cred ca fiscul n-are sa se supere ca ii platim in avans. Am hotarat sa impozitam si tichetele din iulie pentru iunie, ghinionul nostru. Fiind venituri salariale, valoarea nominala a tichetelor le vom considera la calculul deducerilor. Zic asa am hotarat, inchid ochii si zic " Doamne ajuta sa fie bine asa" :lnr (1):



#88 chepito

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 August 2010 - 03:26 PM

Si eu am pus in calcul pentru stabilirea deduderii, venitul impozabil adica cu tot cu valoarea tichetelor.

Si adica luati in calcul pentru luna iulie 2 randuri de tichete? Asa ceva nu fac decat daca imi da cineva scris.



#89 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2010 - 04:33 PM

View Postchepito, on Aug 5 2010, 01:26 PM, said:

Si eu am pus in calcul pentru stabilirea deduderii, venitul impozabil adica cu tot cu valoarea tichetelor.

Si adica luati in calcul pentru luna iulie 2 randuri de tichete? Asa ceva nu fac decat daca imi da cineva scris.
Care ar fi alea 2 randuri de tichete?
Si cum adica ai luat in calcul venitul impozabil la stabilirea deducerii :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de fboji: 05 August 2010 - 04:35 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#90 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2010 - 05:19 PM

View Postchepito, on Aug 5 2010, 12:26 PM, said:

Si asteptati-va acum la multe surprize la declaratia CAS. Sper ca nu credeti cumva ca bonurile vor fi luate in seama ca venit atata timp cat la ele nu se retine CAS. In schimb in fisa fiscala da, ca doar s-a retinut impozit. Asa ca trebuie brut cu bonuri, brut fara bonuri, multe campuri si marunte in structura fisierului. De ce sa fie simplu cand poate sa fie complicat.


Nu este (si nici nu a fost) chiar identica baza da calcul a CAS cu venitul care intra in calculul impozitului.

Nu stiu de ce va tot vaitati atata, ca exista de vre-o 7 ani in CF notiunea de "avantaje in bani sau in natura" .... unde intrau vestitele telefoane, reduceri de preturi, masini pentru uz personal etc. Acum mai adaugam si tichetele astea nenorocite tot acolo.
Iar avantajele acestea nu intra in baza de calcul a contributiilor.

Desi eu personal, le-as pune pe cota cheltuieli sociale .... si bineinteles as plati impozit le ele ... ca sigur depasesc cei 2% si devin cheltuiala nedeductibila
:lnr (1):
Adica suporta societatea impozitul, nu angajatul. Oare cat i-ar deranja pe cei de la fisc asta ??? :laugh:



#91 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2010 - 05:24 PM

PS: Orice sume platite DUPA incetarea contractului, se inregistreaza ca FF2.
Deci nici vorba de deduceri pentru sume platite dupa ce pleaca.



#92 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 August 2010 - 05:58 PM

View Postfboji, on Aug 4 2010, 02:21 PM, said:

@Lexiroxi
Problema este= daca valoarea nominala a tichetelor afecteaza suma deducerii personale. Daca ea trebuie inclusa in venitul lunar brut din salarii, afecteaza cert si contributiile. Daca trebuie luata in calcul doar la baza de impozitare NU influenteaza suma deducerii personale.
Valoarea tichetelor de masa este inclusa in venitul brut lunar in functie de care se calculeaza deducerile personale la functia de baza prevazute la art. 56 CF. Fiind venituri de natura salariala majoreaza venitul brut lunar dar numai pentru a determina deducerile personale si pentru calculul impozitulului de 16%; nu se calculeaza contributiile sociale obligatorii:
OUG 58/26.06.2010
Art. IV. — La data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta:
b) se abroga prevederile privind scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii stabilite potrivit art. 8 din Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa,
publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 260 din 13 iulie 1998, cu modificarile si completarile ulterioare.
Prevederile privind scutirea de la plata contributiilor sociale obligatorii stabilite potrivit art 8 din legea 142/1998 raman in vigoare.



#93 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2010 - 06:11 PM

Va anunt ca Saga ne-a trimis modificari care include si coloana pt tichete , valoarea lor se aduna la venitul net impozabil si astfel se mareste impozitul si se diinueaza restul de plata.
Contarea ramane 642=5328



#94 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2010 - 06:37 PM

View PostLexiroxi, on Aug 5 2010, 04:58 PM, said:

Valoarea tichetelor de masa este inclusa in venitul brut lunar in functie de care se calculeaza deducerile personale la functia de baza prevazute la art. 56 CF. Fiind venituri de natura salariala majoreaza venitul brut lunar dar numai pentru a determina deducerile personale si pentru calculul impozitulului de 16%;

Cum adica :lnr (1):
Asa trebuia facut si pana acum?
In Saga se iau in calcul la Deducerea personala?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#95 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2010 - 07:10 PM

Nu mai pot edita mesajul, asa ca revin:
Am citit prepozitie cu prepozitie Codul fiscal si Normele la sectiunea Deducere personala
Art. 56...
Norme
88. Deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală se acordă pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcția de bază, în limita venitului realizat.

Deducerea personală este stabilită în funcție de venitul brut lunar din salarii realizat la funcția de bază de către contribuabil și numărul de persoane aflate în întreținerea acestuia.


Deci scrie negru pe alb: VENITUL LUNAR BRUT DIN SALARII . Care poate include diverse sporuri, ore suplimentare etc. dar in nici un caz contravaloarea tichetelor de masa (n-am gasit nicaieri asta si oricum nu erau incluse in cheltuieli cu salariile personalului, cont 641). Cel putin asa era pana acum :cool: , ca de maine pot apare alte norme de aplicare.

Aceasta postare a fost editata de fboji: 05 August 2010 - 07:11 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#96 Black_cat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 August 2010 - 09:51 PM

Tichetele de masa se vor impozita cu impozit pe venit de 16%.
Nu se impoziteaza si cu cotizatii.
Impozitul va fi retinut de angajator si suportat de angajat.


View Postadyd, on Jun 4 2010, 01:26 PM, said:

Buna, ati aflat daca intre timp a aparut Ordonanta de Urgenta cu impozitarea tichetelor de masa? Vreau sa achizitionez astazi tichetele pe luna mai si nu stiu daca ma mai incadrez la scutite de impozitare sau nu. Doresc tuturor un week-end placut.




#97 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 06 August 2010 - 06:19 AM

La art 55 din CF Definirea veniturilor din salarii, la punctul 68 din norme, venituri din salarii sau asimilate salariilor cuprinde si valoarea nominala a tichetelor de masa.
Veniturile respective ( val nominala a tichetelor de masa) se impoziteaza ca venituri din salarii in luna in care acestea sunt primite. Care parte din se impoziteaza ca venituri din salarii nu e clara?
De aici rezulta ca aceste venituri intra la calculul deducerii personale. Nu scrie tichetele de masa se impoziteaza cu 16%. Spune ca tichetele de masa sunt venituri salariale si se impoziteaza ca atare.



#98 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2010 - 08:45 AM

As vrea sa stiu daca, de cand este legea tichetelor de masa, ati luat in calcul valoarea lor la determinarea Deducerii personale.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#99 danciu1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 August 2010 - 09:01 AM

View Postfboji, on Aug 6 2010, 09:45 AM, said:

As vrea sa stiu daca, de cand este legea tichetelor de masa, ati luat in calcul valoarea lor la determinarea Deducerii personale.


Pana acum nu erau venituri asimilate salariilor - citeste pct.68 din Norme: "Veniturile din salarii sau considerate asimilate salariilor cuprind totalitatea sumelor încasate ca urmare a unei relații contractuale de muncă, precum și orice sume de natură salarială primite în baza unor legi speciale, indiferent de perioada la care se referă, și care sunt realizate din:....' si unde sunt incluse tichetele de masa.



#100 BOBY77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:Sport, muzica.

Postat 06 August 2010 - 09:07 AM

Nu am luat in considerare valoarea tichetelor la stabilirea deducerii personale, pentru ca, dupa parerea mea, daca se dorea ca valoarea tichetelor sa influenteze valoarea deducerii de baza era exprimat explicit de catre legiutori.Valoarea tichetelor intra la venituri de natura salariala(alaturi de telefon,masina,etc) si acestea nu influenteaza deducerea personala.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL