Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare tichete de masa? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozitare tichete de masa?


174 replies to this topic

#1 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 May 2010 - 08:49 AM

Buna ziua,

In conditiile impozitarii tichetelor de masa, ce intelegeti? Se vor considera ca un venit al angajatului si astfel vor fi impozitate? Daca da, atunci ele se vor trece in statul de salarii, cumulandu-se cu venitul brut? Eu nu cred asta, deoarece s-ar calcula automat si asigurarile sociale, ceea ce nu este corect. Atunci, se vor impozita separat? Care ar fi inregistrarile in contabilitate?

Cred ca ar fi de folos pentru multi aceste raspunsuri.

Multumesc.



#2 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2010 - 10:22 AM

F. interesant ... Poate ne raspunde cineva chiar de la producatorii de tichete. Ei trebuie sa stie ,pt. ca daca se va cumula cu salarii ,banuiesc ca ei vor da faliment ...
Eu am sfatuit deja patronii ,sa nu mai cumpere tichete, pana nu se clarifica situatia.
Asa ca asteptam..




#3 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 02 June 2010 - 12:44 PM

buna,

stie cineva cum se vor calcula tichetele de masa de la 1 iunie 2010?
adica se vor trece ca valoare pe statul de plata si se vor calcula toate acareturile de plata sau numai impozit pe venit?
si care vor fi inregistrarile contabile?

multumesc



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2010 - 09:45 PM

Daca s-a aprobat deja devenirea lor ca fiind venituri salariale , se retin toate taxele aferente salariilor.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 02 June 2010 - 09:46 PM




#5 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 June 2010 - 01:41 PM

Si daca in luna iunie se vor acorda tichete aferente lunii mai, atunci tot se vor impozita?



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 June 2010 - 07:17 PM

De la data intrarii in vigoare - 1.06.2010 conform Proiectului de modificare Cod fiscal:
Tichetele cadou sunt avantaje de natura salariala obtinute de angajati, se impoziteaza din punct de vedere al impozitului pe veniturile din salarii, cheltuiala pentru societate este deductibila limitat- 2%-cheltuieli sociale.
Tichetele de masa, tichetele de cresa, tichetele de vacanta sunt incluse in categoria veniturilor salariale. Fiind venituri salariale intra in fondul de salarii lunare, contravaloarea tichetelor se aduna la salariul lunar realizat si se supun impozitarilor.
Tichetele de masa sunt deductibile in limita legii acordarii acestora.
Tichetele de cresa si tichetele de vacanta - cheltuieli sociale 2% din fd. de salarii.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2010 - 08:10 AM

deocamdata e doar PROIECT !!

STATI SA VEDEM CUM RAMANE, DACA RAMANE ...



#8 adyd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 04 June 2010 - 12:26 PM

Buna, ati aflat daca intre timp a aparut Ordonanta de Urgenta cu impozitarea tichetelor de masa? Vreau sa achizitionez astazi tichetele pe luna mai si nu stiu daca ma mai incadrez la scutite de impozitare sau nu. Doresc tuturor un week-end placut.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 08 June 2010 - 10:22 AM




#9 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 June 2010 - 08:55 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Jun 3 2010, 08:17 PM, a spus:

Tichetele de masa, tichetele de cresa, tichetele de vacanta sunt incluse in categoria veniturilor salariale. Fiind venituri salariale intra in fondul de salarii lunare, contravaloarea tichetelor se aduna la salariul lunar realizat si se supun impozitarilor.

Deci pentru aceste tichete se vor calcula contributii: cas, cass, somaj, itm, cambp.



#10 willa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 June 2010 - 11:12 AM

In cazul acesta, cel mai probabil nu se vor mai acorda....



#11 L 79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 10 June 2010 - 05:36 PM

Ticehetele comandate in luna iunie pentru luna mai se vor impozita?
Stie cineva?
Am tot cautat pe internet vreo informatie clara, dar nu am gasit.



#12 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 11 June 2010 - 11:56 AM

Vezi postareaL 79, la Jun 10 2010, 06:36 PM, a spus:

Ticehetele comandate in luna iunie pentru luna mai se vor impozita?
Stie cineva?
Am tot cautat pe internet vreo informatie clara, dar nu am gasit.


tichetele pe luna Mai nu se impoziteaza, chiar daca sunt comandate in luna Iunie.
Intrebarea este ce va fi cu cele pe iunie, .... samd.
o zi buna



#13 anisoaratunaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 11 June 2010 - 12:15 PM

Deocamdata in codul fiscal 2010 de pe site anaf nu apare nici o modificare privind incadrarea tichetelor de masa in veniturile salariale art 55 4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
a1) tichetele de creșă acordate potrivit legii;

a2) tichetele de vacanță, acordate potrivit legii;

b) tichetele de masă și drepturile de hrană acordate de angajatori angajaților, în conformitate cu legislația în vigoare;

Doar sa mai asteptam :frusty:



#14 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2010 - 07:31 PM

Vezi postareaanisoaratunaru, la Jun 11 2010, 01:15 PM, a spus:

Deocamdata in codul fiscal 2010 de pe site anaf nu apare nici o modificare privind incadrarea tichetelor de masa in veniturile salariale art 55 4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
a1) tichetele de creșă acordate potrivit legii;

a2) tichetele de vacanță, acordate potrivit legii;

b) tichetele de masă și drepturile de hrană acordate de angajatori angajaților, în conformitate cu legislația în vigoare;

Doar sa mai asteptam :frusty:\

Deoarece legea care permite acordarea tichetelor de masa prevede
acordarea acestora inainte de inceperea lunii pentru care sunt destinate, respectiv iunie 2010, cred ca se pot
acorda fara probleme si fara teama de a fi impozitate, avand in vedere si perioada in care ne
aflam: motiune de cenzura, curte constitutionala. asa ca daca totul iese perfect pentru guvernanti,
se va putea aplica cel mai devreme de la 1.07.2010.



#15 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 21 June 2010 - 08:13 AM

S-a tot vorbit in presa de impozitarea tichetelor de masa. Impozitare, impozitare, dar cum? 16% ? Se va modifica valoarea nominala a tichetelor cu impozitul? Va calcula angajatorul 16% si se va retine din netul salariatlui pastrandu-se valoarea nominala a tichetului de masa? Fiind brusc venit de natura salariala, ce alte contributii se datoreaza? Sanatate, pensii, somaj?
Astept opinii :frusty:



#16 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 21 June 2010 - 09:48 AM

In Noutati legislative a aparut proiectul de ordonanta ce va modifica codul fiscal.

"14. La articolul 55, alineatul (4), literele a1), a2), j) și k) se abrogă."
15. La articolul 55 alineatul (4), litera b) se modifică și va avea următorul cuprins:
œb) drepturile de hrană acordate de angajatori angajaților, în conformitate cu legislația în vigoare;œ

In Codul fiscal actual avem ca articolul existent:
"Nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevăzute mai sus, realizate de persoane fizice, dacă aceste venituri sunt primite în baza unor legi speciale și finanțate din buget;
a1) tichetele de creșă acordate potrivit legii;

a2) tichetele de vacanță, acordate potrivit legii;

b) tichetele de masă și drepturile de hrană acordate de angajatori angajaților, în conformitate cu legislația în vigoare"

Norme metodologice:

Art. 55 al.4 b)

82. În această categorie se cuprind:

- alocația individuală de hrană acordată sub forma tichetelor de masă, primită de angajați și suportată integral de angajator, potrivit legii;

- alocațiile zilnice de hrană pentru activitatea sportivă de performanță, internă și internațională, diferențiată pe categorii de acțiuni;

- contravaloarea hranei, alimentelor sau numerarul acordat sportivilor pentru asigurarea alimentației de efort necesare în perioada de pregătire;

- drepturile de hrană în timp de pace, primite de personalul din sectorul de apărare națională, ordine publică și siguranță națională;

- alte drepturi de această natură primite potrivit actelor normative specifice, cum ar fi: alocația de hrană zilnică pentru personalul navigant și auxiliar îmbarcat pe nave; alocația zilnică de hrană pentru consumurile colective din unitățile bugetare și din regiile autonome/societățile comerciale cu specific deosebit; alocația de hrană acordată donatorilor onorifici de sânge; alocația de hrană pentru consumurile colective din unitățile sanitare publice și altele asemenea."



#17 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 21 June 2010 - 12:01 PM

Da, eu am postat proiectul de modificare la Codul Fiscal :)

Intrebam practic cum se procedeaza cu impozitarea:
- valoarea nominala a tichetelor ramane aceeasi, impozitul se retine din net
- scade valoarea nominala a tichetelor si angajatorul vireaza diferenta la stat ca impozit pe veniturile salariilor?
-se va retine si sanatate?
- se vor declara acest impozit in fisa fiscala a omului?
- impozitul la tichetele de masa, va intra in baza de calcul a 2% ce se poate vira prin declaratia 230 la ONG-uri sau nu?

Presupun ca vor aparea norme de aplicare a Codului Fiscal in care o sa se explice si aceste amanunte, eventual sa schimbe si legea cu tichetele de masa si celelalte tipuri de tichete unde se specifica neimpozitarea lor.



#18 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 21 June 2010 - 05:51 PM

In forma actuala a legii se intelege ca se vor adauga la salariul brut lunar fiind alte venituri materiale. Conform legislatiei tichetele de masa se acorda la inceputul lunii, deci la intocmirea statelor de salarii se va stii exact numarul de tichete consumate. Din pacate vom avea toti de suferit pentru ca putin sau mult, se va lua de la toti...



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2010 - 04:55 PM

Vezi postareamonellu, la Jun 21 2010, 10:48 AM, a spus:

In Noutati legislative a aparut proiectul de ordonanta ce va modifica codul fiscal.

"14. La articolul 55, alineatul (4), literele a1), a2), j) și k) se abrogă."
adica astea :
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
a1) tichetele de creșă acordate potrivit legii;@
a2) tichetele de vacanță, acordate potrivit legii;
j) sumele reprezentând plățile compensatorii, calculate pe baza salariilor medii nete pe unitate, primite de persoanele ale căror contracte individuale de muncă au fost desfăcute ca urmare a concedierilor colective, conform legii, precum și sumele reprezentând plățile compensatorii, calculate pe baza salariului mediu net pe economie, primite de personalul civil din sectorul de apărare națională, ordine publică și siguranță națională la încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu, ca urmare a nevoilor de reducere și de restructurare, acordate potrivit legii;
k) sumele reprezentând plățile compensatorii, calculate pe baza soldelor lunare nete, acordate personalului militar trecut în rezervă sau al cărui contract încetează ca urmare a nevoilor de reducere și de restructurare, precum și ajutoarele stabilite în raport cu solda lunară netă, acordate acestuia la trecerea în rezervă sau direct în retragere cu drept de pensie sau celor care nu îndeplinesc condițiile de pensie, precum și ajutoare sau plăți compensatorii primite de polițiști aflați în situații similare, al căror cuantum se determină în raport cu salariul de bază lunar net, acordate potrivit legislației în materie;

Vezi postareamonellu, la Jun 21 2010, 10:48 AM, a spus:

15. La articolul 55 alineatul (4), litera b) se modifică și va avea următorul cuprins:
œb) drepturile de hrană acordate de angajatori angajaților, în conformitate cu legislația în vigoare;œ

in forma actuala, lit. b) este:
"b) tichetele de masă și drepturile de hrană acordate de angajatori angajaților, în conformitate cu legislația în vigoare", adica s-au eliminat tichetele de masa !

multumesc, monellu, :lnr (1): doar am grupat altfel textul tau, diferentele la textul de lege mi s-au parut mai usor de vazut in acest format :laugh: , parerea mea...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 June 2010 - 04:58 PM




#20 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2010 - 07:06 PM

Citez din mesajul anterior:
""in forma actuala, lit. b) este:
"b) tichetele de masă și drepturile de hrană acordate de angajatori angajaților, în conformitate cu legislația în vigoare", adica s-au eliminat tichetele de masa !""
Opinia mea:
Codul Fiscal reglementeaza impozitul pe venit.
Legile de aprobare a tuturor categoriilor de tichete nu sunt abrobate prin C.F.
Nu se elimina nimic, ci se impoziteaza !.
Avand in vedere ca numai in Baza de calcul a CASS sunt incluse toate drepturile salariale, exista riscul
ca asupra valorii brute a acestora sa se calculeze fondul de sanatate !.
Pana la aparitia normelor, cred ca este inca prematur sa ne dam cu parerea, sau sa o facem, desi exista riscul sa comentam
fara a avea toate informatiile necesare !

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 22 June 2010 - 07:16 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL