Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
modificari legislatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


modificari legislatie


23 replies to this topic

#1 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2010 - 05:00 PM

Buna ziua,

Sunt destul de confuza in privinta modificarilor ce vor interveni de la 1 iulie 2010.....sunt expert contabil - cabinet individual si nu stiu daca se vor aplica la veniturile realizate toate contributiile salariale. In acest moment platesc 16 % plus sanataea 5.5%.
Astept si alte pareri,

Multumesc,
Delia



#2 evvy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 June 2010 - 05:20 PM

Vezi postareatiniu, la Jun 28 2010, 06:00 PM, a spus:

Buna ziua,

Sunt destul de confuza in privinta modificarilor ce vor interveni de la 1 iulie 2010.....sunt expert contabil - cabinet individual si nu stiu daca se vor aplica la veniturile realizate toate contributiile salariale. In acest moment platesc 16 % plus sanataea 5.5%.
Astept si alte pareri,

Multumesc,
Delia
Parea mea este ,ca suntem independenti,desi la un criteriu (lit.c) s-ar putea sa ne incadram,daca am cunoaste definitia exacta a prestatiei fizice s i a capacitatii intelectuale.Nu inteleg definitia activitatii dependente,Asa toata profesiile liberale si toti PFA ,Intrep Indiv.pot fi considerate dependente!
Apropo de sanatate,pe 2009 ,cota a fost 6,5%!!!!!!(Vezi legea bugetului pe 2009).Si eu de cateva zile am aflat,si Cjas Mures a calculat diferenta odata cu depunerea declaratiei pentru regularizarea venitului pe 2009 ,dar fara majorari.Nici cei de la CNAS nu au fost atenti anul trecut si au luat 5,5% la stabilirea bugetului pe 2009!




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 June 2010 - 05:30 PM

asa da experti, nu stiu cotele la contributii pentru ei dar calculeaza pentru altii :lnr (1):



#4 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2010 - 08:53 PM

daca gasiti ceva de ras in situatia de fata este chiar problema dvs....
cred ca era mai bine sa va abtineti decat sa faceti astfel de comentarii. Bine ca sunt unii atat de bine informati incat dau pe afara de atata fericire.


o seara buna!



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 June 2010 - 09:08 PM

daca tot suntem pe un forum de contabilitate sa ne spuneti si noua ce tarife practicati pentru servicii contabile in situatia in care nu stiti cotele contributiilor sociale



#6 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2010 - 09:51 PM

ce bine ca sunteti atat de destept ............ Din pacate am mai vazut "destepti" din astia.



#7 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 29 June 2010 - 07:46 AM

Eu cred ca faza de activitate dependenta se refera la firmele care si-au pus angajatii sa-si faca pfa-uri de pe care sa-si factureze salariul angajatorului. Astfel se sustrageau de la plata ontributiilor salariale. Nu este vorba de pfa-uri in general. Problema este cum au sa dovedeasca ei aceasta dependenta ori eu cred ca au dat articolul doar ca sperietoare :biggrin:

@septimiu, chiar nu cred ca e momentul sa radem de altii. In conditiile actuale si in ritmul in care se schimba legile, cateodata stai si te gandesti oare cat e procentul de impozit unic? Vorba aia, si tva-ul a fost odata 19%....si-l credeam atat de batut in cuie....



#8 Marcela Cret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 June 2010 - 12:43 PM

Atentie la art III.

Art. III. - (1) Orice venituri de natură profesională, altele decât cele salariale, se impozitează cu cota
de impozit pe venit.
(2) Asupra veniturilor prevăzute la alineatul precedent se datorează contribuțiile individuale de
asigurări sociale, asigurări sociale de sănătate și asigurări de șomaj.
(3) Baza de calcul la care se aplică aceste contribuții este limitată la 5 salarii medii brute pe
economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale.
(4) Obligația declarării, calculului, reținerii și plății contribuțiilor prevăzute la alineatul precedent
revine plătitorului de venit, în conformitate cu prevederile legale în vigoare.



#9 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 29 June 2010 - 12:48 PM

si vare sunt veniturile de natura profesionala?



#10 c_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 29 June 2010 - 12:50 PM

Vezi postareacitrom05, la Jun 29 2010, 07:46 AM, a spus:

Eu cred ca faza de activitate dependenta se refera la firmele care si-au pus angajatii sa-si faca pfa-uri de pe care sa-si factureze salariul angajatorului. Astfel se sustrageau de la plata ontributiilor salariale. Nu este vorba de pfa-uri in general. Problema este cum au sa dovedeasca ei aceasta dependenta ori eu cred ca au dat articolul doar ca sperietoare :biggrin:

@septimiu, chiar nu cred ca e momentul sa radem de altii. In conditiile actuale si in ritmul in care se schimba legile, cateodata stai si te gandesti oare cat e procentul de impozit unic? Vorba aia, si tva-ul a fost odata 19%....si-l credeam atat de batut in cuie....


Parerea mea ca au vrut sa loveasca in jurnalistii si in mogulii, care au deranjat-o pe Maria Sa.
Din pacate, introducerea literei F orice alte elemente care reflecta natura dependenta a activitatii, ofera o marja de manevra extrem de larga inspectorilor fiscali. Daca celelalte criteria pot fi rezolvate, acesta insa va genera probleme mari.



#11 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 29 June 2010 - 12:59 PM

nu comentez cota de 6.5%...
nu completati nici macar declaratia 100, unde sunt trecute si cotele, de ceva timp?



#12 c_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 29 June 2010 - 01:00 PM

Vezi postareaMarcela Cret, la Jun 29 2010, 12:43 PM, a spus:

Atentie la art III.

Art. III. - (1) Orice venituri de natură profesională, altele decât cele salariale, se impozitează cu cota
de impozit pe venit.
(2) Asupra veniturilor prevăzute la alineatul precedent se datorează contribuțiile individuale de
asigurări sociale, asigurări sociale de sănătate și asigurări de șomaj.
(3) Baza de calcul la care se aplică aceste contribuții este limitată la 5 salarii medii brute pe
economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale.
(4) Obligația declarării, calculului, reținerii și plății contribuțiilor prevăzute la alineatul precedent
revine plătitorului de venit, în conformitate cu prevederile legale în vigoare.


Este discutabil, inca (pana apar normele), cu privire la art 4. Exista persoane care castiga ca PFA-uri, sau pe drepturi de autor de la mai multe persoane juridice, sume de pana la 10.000 ron sau mai mult. In acest caz, fiecare platitor de venituri plateste dari pana la limita celor 10.000 ron?



#13 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 29 June 2010 - 01:03 PM

Vezi postarealaguna, la Jun 29 2010, 01:48 PM, a spus:

si vare sunt veniturile de natura profesionala?


astept si eu un raspuns concret, bazat pe text de lege

parerea mea este ca e vorba ne veniturile din profesii libere, dar atunci cum raman venitruile comerciale si cele din drepturi de proprietate intelectuala?



#14 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 29 June 2010 - 01:14 PM

Art. III. — (1) Orice venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, se impoziteaza cu cota de impozit pe venit.
(2) Asupra veniturilor prevazute la alineatul precedent se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale,(10,5% asigurari sociale de sanatate (5,5%)si asigurari de somaj.(0,5%) ( total = 16.5% )
(3) Baza de calcul la care se aplica aceste contributii este limitata la 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale.(1836 x 5 salarii= 9180 ron)( total de plata 1515 ron )
(4) Obligatia declararii, calculului, retinerii si platii contributiilor prevazute la alineatul precedent revine platitorului de venit, in conformitate cu prevederile legale in vigoare.( trimestrial 15.09=15.12)?

In paranteze sunt completari facute de mine.

16 % impozit si 5.5% sanatate , cele care se achita la venit ,raman in continuare in vigoare.Nu s-au abrogat.

Aceasta postare a fost editata de gasil: 29 June 2010 - 01:18 PM




#15 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2010 - 01:33 PM

sa inteleg ca platitorul de venit nu plateste nimic? Singurele contributii sunt retinute si virate de la beneficiarul venitului?
In cazul asta tot e mai avantajos pentru companie sa pastreze plata pe baza contratelor de drepturi de autor decat prin contract de munca, chiar daca convine cu beneficiarul sa mareasca "brutul" pentru a obtine acelasi net.
Corect?



#16 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 29 June 2010 - 08:31 PM

da, corect.

deci, veniturile profesionale sunt toate veniturile din activitati independente?
pana acum cota era de 10% si doar pe baza de optiune 16%.
acum retinem (in calitate de platitori de venit) impozit de 16 si contributiile de 16.5%?

trebuie sa apara normele cu explicatii, ma gandesc.



#17 ionelac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 30 June 2010 - 07:14 PM

Cum se procedeaza daca o persoana fizica primeste bonuri valorice ?Persoana respectiva trebuie sa platesca impozit ?



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2010 - 10:36 PM

Vezi postarealaguna, la Jun 29 2010, 01:48 PM, a spus:

si care sunt veniturile de natura profesionala?
aceasta-i intrebarea !!! :ok:

daca te gandesti ca a fi jurnalist e o profesie, atunci zici ca si drepturile de autor aferente sunt venituri profesionale ...

iar cei 16,5 % asigurari sociale vor fi calculati si virati de PLATITORUL DE VENIT , nu de beneficiar, parerea mea e ca se vor face plati lunare, ca la salarii.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 01 July 2010 - 10:38 PM




#19 cvmi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 01 July 2010 - 10:50 PM

Cum se va proceda pentru medici? Ei achita din venitul incasat salariile angajatilor si cheltuielile cabinetelor. Actualmente au contract cu Casa de Pensii si platesc 31,3 % din suma declarata acolo + 5,5% la sanatate. Majoritatea nu au contracte la somaj. Cat vor plati in continuare?



#20 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2010 - 08:07 PM

Colegu Toreflo, ai mai postat acest lucru si in alt topic, oare de ce ?
Ai vreun interes cu cei care fac acel curs ?
Rog interventia unui moderator si verificarea linkului daca se incadreaza in regulament, privitor la reclama, dupa verificare rog sa se stearga postarea mea deoarece nu isi are rostu in subiectul acestui topic.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL