Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
coduri valide de tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


coduri valide de tva


11 replies to this topic

#1 ovidiuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2010 - 08:36 AM

Se da urmatoarea situatie :se fac livrari de marfa catre un beneficiar dintr-un stat membru UE(sa zicem Luxemburg) care are un cod valabil de tva.Pana acum problema era simpla,livrare intracomunitara.
Acum povestea se complica:de la 01.06.2010 beneficiarul ne-a comunicat coduri de tva valabile in mai multe state ue(Austria,Belgia,etc) unde noi ii livram marfa,dar sediul companiei ramane acelasi(Luxemburg).Practic noi ii livram marfa intr-un stat de unde el ne-a comunicat un cod valabil de tva dar el are sediu central in alt stat.Probleme:
1)ce stat si cod de tva declar in D390 la beneficiar : codul si tara unde are sediul central sau codul si tara unde se face efectiv livrarea?
2)s-ar putea incadra la operatiuni triunghulare tinad cont ca eu ii livrez marfa in statul respectiv iar el o revinde mai departe in acel stat(transportul este in sema lui,conditia de livrare fiind FCA)?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 25 September 2010 - 06:04 PM
editare titlu topic (urmare a unirii)




#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2010 - 11:23 PM

Cui facturati de fapt?
Firmei din luxemburg ( unde are sediul central ), sau filialelor lui ?




#3 ovidiuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2010 - 08:52 AM

Se factureaza catre partenerul alpha cu sediul central in Luxemburg.
O varianata ar fi sa declar in 390 lic catre alpha,la tara sa trec tara in care are loc efectiv livrarea cu codul de tva comunicat din acel stat.



#4 Cimpean Claudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 14 July 2010 - 07:53 AM

Am urmatorul caz. Va rog sa ma lamuriti daca este sau nu necesara trecerea firmei la platitor TVA sau nu.
O societate inregistrata anul acesta care a fost inregistratata ca neplatitor TVA(in Romania) vrea sa emita o factura catre o societate din EU care este platitoare TVA, deci VAT valid, pentru prestari de servicii in Romania, catre o firma la care societatea din EU este actionar.
Firma romaneasca nu a depasit plafonul pentru a devenii platitor de TVA. Trebuie sa se inregistreze ca platitor de TVA sau nu?
Astept parerile voastre cat mai urgent!
Ms!
__________________________________________________________________
Sper ca v-am fost de ajutor!
Best wishes!
Claudiu



#5 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 July 2010 - 08:04 AM

Nu este obligata sa se inregistreze ca platitor normal de tva.
Dar ... trebuie sa se inregistreze doar pentru aceasta operatiune,
conform art. 153'1 Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziții intracomunitare sau pentru servicii,
lit. b)

Aceasta postare a fost editata de marian.apetre: 14 July 2010 - 08:06 AM




#6 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 August 2010 - 12:31 PM

Buna ziua!

O firma cu, cod vaild de TVA in UE nu mai apare, atunci cand se verifica acest lucru, ca ar avea acest cod valid. Stiti cumva care este cauza ce genereaza aceasta situatie? Ce ar trebui sa fac?



#7 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 20 August 2010 - 02:14 PM

Ca sa aiba cod valid de TVA pentru operatiuni intracomunitare, firmele romanesti trebuie sa se inscrie, de la 1 august, in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
Vezi ca este topic deschis pe tema asta.



#8 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 August 2010 - 02:24 PM

Vezi postareaBrigante, la Aug 20 2010, 03:14 PM, a spus:

Ca sa aiba cod valid de TVA pentru operatiuni intracomunitare, firmele romanesti trebuie sa se inscrie, de la 1 august, in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
Vezi ca este topic deschis pe tema asta.

Firma este inscrisa in ROI.



#9 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 August 2010 - 10:16 AM

Inseamna ca au "uitat" sa-ti activeze codul de platitor, desi te-ai inscris in ROI. Trebuie sa verifici.
Mie, pe masura ce am inscris firmele in ROI, imi apar si pe VIES.


Incearca aici:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/...ctedLanguage=RO

Aceasta postare a fost editata de Brigante: 21 August 2010 - 10:18 AM




#10 laura.laura

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 September 2010 - 10:49 PM

buna,

sunt in aceeasi situatie...ai reusit sa rezolvi problema? daca da, pls zi-mi si mie ce trebuie facut.

mercic.







Vezi postareaavdia, la Aug 20 2010, 03:24 PM, a spus:

Vezi postareaBrigante, la Aug 20 2010, 03:14 PM, a spus:

Ca sa aiba cod valid de TVA pentru operatiuni intracomunitare, firmele romanesti trebuie sa se inscrie, de la 1 august, in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
Vezi ca este topic deschis pe tema asta.

Firma este inscrisa in ROI.




#11 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 10 September 2010 - 08:32 AM

Apar si pe VIES, dar cu o intarziere de 2-3 zile. Daca, totusi, nu apar trebuie verificat la cei la care ati depus cererea.



#12 stematud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 23 September 2010 - 01:11 PM

Buna ziua,

As dori sa aflu ce obligatii are privitor la tva o societate care desi nu s-a inregistrat inca in Registrul Operatorilor intracomunitari inca a primit o facura de achizitii intracomunitare. Factura nu are TVA pentru ca probabil Furnizorul (colaboram de multi ani) nu a mai verificat valabilitatea codul . Daca Furnizorul s-ar fi prins ca nu am cod valid de TVA ar fi trebuit sa-mi factureze cu TVA-ul din tara lui.

a) depun decont special tva (301) pentru achiz.intracom dar si decont normal (300)pentru operatiunile din Romania si import? Nu depun decl. 390 pt ca nu am cod valid de TVA. Tva-ul aferent achizitiilor intracomunitare este nedeductibil? adica 635=4426 Platesc TVA la bugetul de stat dar si la furnizor.

sau

b)nu depun decont special de tva , depun decont normal (300) trec achizitia intracom in rd 5.5.1 sau 7.7.1 dar in rd 26-subtotal taxa preiau suma din rd.25 mai putin tva aferent acestor operatiuni, in felul acesta ramanand numai partea de livrari ca tva colectata. 635=4427 .Tvau-este nedeductibil? Nu depun decl.390. Platesc tva-ul aferent achizitiilor la buget dar si la Furnizor si cer factura cu tva

Va multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL