Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
avalizare cec-uri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

avalizare cec-uri

4 replies to this topic

#1 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 08 July 2010 - 02:30 PM

buna ziua,

imi poate spune cineva ce inseamna avalizarea cec-urilor, cum se face si daca orice fel de fila cec se poate avaliza.

multumesc foarte mult de ajutor.

:lnr (1):



#2 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 08 July 2010 - 03:23 PM

Vezi postareagabriela berciu, la Jul 8 2010, 03:30 PM, a spus:

buna ziua,

imi poate spune cineva ce inseamna avalizarea cec-urilor, cum se face si daca orice fel de fila cec se poate avaliza.

multumesc foarte mult de ajutor.

:lnr (1):

Din cate stiu eu, avalizarea cec-urilor si a biletelor la ordin reprezinta garantarea efectuarii platii de catre o terta persoana, fie ea fizica sau juridica. Avalistul isi asuma debitul independent ca si cum ar fi al sau si raspunde solidar pentru plata acestuia, el putand fi urmarit penal in caz de refuz. In cazul CEC-urilor nu stiu exact cum se completeaza, dar BO are sigur trecut in partea stanga, deasupra spatiului destinat girantilor si locul de mentionare a avalistului.
Sper ca ti-au fost de ajutor informatiile.




#3 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 08 July 2010 - 06:02 PM

Din cate stiu eu, avalizarea cec-urilor si a biletelor la ordin reprezinta garantarea efectuarii platii de catre o terta persoana, fie ea fizica sau juridica. Avalistul isi asuma debitul independent ca si cum ar fi al sau si raspunde solidar pentru plata acestuia, el putand fi urmarit penal in caz de refuz. In cazul CEC-urilor nu stiu exact cum se completeaza, dar BO are sigur trecut in partea stanga, deasupra spatiului destinat girantilor si locul de mentionare a avalistului.
Sper ca ti-au fost de ajutor informatiile.
[/quote]

multumesc mult pt informatii
cec-urile au 2 spatii destinate girantilor.
girant 1 si girant 2

oare sa fie acestea?
multumesc inca o data.
:lnr (1):



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2010 - 12:02 AM

nu, giranti sunt cu totu altceva
Girantu e cel care plateste un furnizor cu un cec primit de la client.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 12 July 2010 - 12:02 AM




#5 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 July 2010 - 02:39 PM

De ce nu intrebati la banca? Ei stiu cel mai bine.

Aceasta postare a fost editata de HANDA76: 12 July 2010 - 02:39 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL