Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Profesiile liberale si OG nr 58/2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Profesiile liberale si OG nr 58/2010


39 replies to this topic

#1 hopsieu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 July 2010 - 08:02 PM

Scuze daca am postat gresit, dar sincer aici am crezut ca trebuie!
Un avocat sau un medic, neangajati cu contract de munca, ci avand cabinet individual de avocatura, respectiv cabinet medical cu contract servicii medicalle cu casa judeteana de asigurari de sanatate, este ales intr-o functie de conducere la o asociatie profesionala. Functia o desfasoara la sediul asociatiei folosind baza materiala a acesteia, iar asociatia ii acorda lunar o indemnizatie pt functie si ii suporta cheltuielile cu deplasarile efectuate in interesul asociatiei.
In aceasta situatie, avand in vedere prevederile OG nr 58/2010, activitatea desfasurata la asociatie este dependenta? Care sunt obligatiile persoanei in cauza, cat si ale asociatiei, privind impozitul pe venit si ccntributiile ce trebuie virate (cas, cass, somaj, concedii si indemnizatii, risc si boli profesionale, fond garantare)?
Multumesc!



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 July 2010 - 09:46 PM

ma tem ca da, este depenedenta. Contributiile sunt cele ale unui salariat normal:
-pentru PF cas 10.5%, sanatate 5.5%, somaj 0.05% impozit 16%
-pentru asociatie: cas 20.8%, Fd risc si accid in functie de caen, sanatate 5.2%, contrib concedii indemniz 0.85%, somaj 0.5%, fond garantare creante 0.75%

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 14 July 2010 - 09:47 PM




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 July 2010 - 02:55 PM

Potrivit Proiectului de Hotarare de modificare a Normelor Codului fiscal pentru profesiile libere (medici, avocati, notari, experti contabili, auditori, consultanti fiscali,etc) desfasurate in mod independent nu se aplica aceste prevederi

„Nu intra sub incidenta prevederilor pct.2.1 si pct.2.2 ale alin.(1) al art.7 veniturile din profesii libere, desfasurate in mod independent, in conditiile legii „



#4 hopsieu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 July 2010 - 08:21 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Jul 15 2010, 03:55 PM, a spus:

Potrivit Proiectului de Hotarare de modificare a Normelor Codului fiscal pentru profesiile libere (medici, avocati, notari, experti contabili, auditori, consultanti fiscali,etc) desfasurate in mod independent nu se aplica aceste prevederi

„Nu intra sub incidenta prevederilor pct.2.1 si pct.2.2 ale alin.(1) al art.7 veniturile din profesii libere, desfasurate in mod independent, in conditiile legii „




Multumesc pentru raspunsuri!
Nu este in discutie activitatea desfasurata la cabinetele individuale. Acolo este clar. Problema este cum se considera activitatea desfasurata in functia aleasa la asociatia profesionala, pentru care primeste indemnizatie, i se deconteaza cheltuielile de deplasare, cel in cauza folosind sediul si dotarile asociatiei, etc, situatii care potrivit OG 58 pot face ca activitatea sa fie dependenta.
Multumesc pt raspunsurile viitoare!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2010 - 08:38 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Jul 15 2010, 03:55 PM, a spus:

Potrivit Proiectului de Hotarare de modificare a Normelor Codului fiscal
il poti posta ? te rog frumos :lnr (1):
sau spune-mi unde il pot gasi, l-am cautat cu google si am gasit ceva mai vechi de ord 58/2010, eu pe acele norme le-as vrea, daca exista

cu multumiri :laugh:



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 July 2010 - 10:51 AM

Sigur nu ramane aceasta varianta, il publicau pana acum, este „subtire” in explicatii. Se poate descarca de la adresa http://www.leadermark.eu/index.php?option=...forms&id=29



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 July 2010 - 05:53 PM

Comunicat de presa /16.07.2010
Pe site-ul www.mfinante.ro la sectiunea Transparenta decizionala a fost publicat proiectul de Hotarare pentru modificarea si completarea normelor metodologice de aplicare a Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr.44/2004
Si link-ul:
http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/...fisc15iulie.pdf



#8 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 17 July 2010 - 12:41 AM

Vezi postareahopsieu, la Jul 15 2010, 09:21 PM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la Jul 15 2010, 03:55 PM, a spus:

Potrivit Proiectului de Hotarare de modificare a Normelor Codului fiscal pentru profesiile libere (medici, avocati, notari, experti contabili, auditori, consultanti fiscali,etc) desfasurate in mod independent nu se aplica aceste prevederi

„Nu intra sub incidenta prevederilor pct.2.1 si pct.2.2 ale alin.(1) al art.7 veniturile din profesii libere, desfasurate in mod independent, in conditiile legii „




Multumesc pentru raspunsuri!
Nu este in discutie activitatea desfasurata la cabinetele individuale. Acolo este clar. Problema este cum se considera activitatea desfasurata in functia aleasa la asociatia profesionala, pentru care primeste indemnizatie, i se deconteaza cheltuielile de deplasare, cel in cauza folosind sediul si dotarile asociatiei, etc, situatii care potrivit OG 58 pot face ca activitatea sa fie dependenta.
Multumesc pt raspunsurile viitoare!
„Nu intra sub incidenta prevederilor pct.2.1 si pct.2.2 ale alin.(1) al art.7 veniturile din profesii libere, desfasurate in mod independent, in conditiile legii „

Din textul asta se poate deduce clar (dupa mine) ca un doctor / avocat nu va intra sub incidenta prevederilor atata timp cat isi desfasoara activitatea independent. Daca in text se spunea „Nu intra sub incidenta prevederilor pct.2.1 si pct.2.2 ale alin.(1) al art.7 veniturile din profesii libere , desfasurate in mod independent, in conditiile legii" atunci cred ca toti doctorii de prin spitale deveneau "independenti" doar mergand pe idea ca desfasoara o profesie libera.

Functia de conducere nu cred ca e considerata o profesie liberala, esti pe post de administrator / director sau stiu eu ce la respectiva asociatie. Daca erai consilierul juridic / avocatul asociatiei / doctorul asociatiei?! atunci mai aveai sanse sa fi independent in masura in care facturai servicii medicale / servicii asistenta juridica asociatiei.



#9 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 17 July 2010 - 05:48 PM

am si eu o nelamurire, in caz ca ati inteles ceva mai mult din normele de aplicare decat am inteles eu.

in cazul pfa cu norma de venit, contributiile impuse de OUG se aplica la norma de venit (cea recalculata pe jumate de an cu norma veche si cealalta jumate de an cu salariul minim brut) sau la intregul venit (adica sumele adunate din contracte si facturate) ?
in ultimul caz trebuie sa depun o lista a facturilor emise sau cum sunt controlat si cum mi se va face impunerea ?

multumesc

Aceasta postare a fost editata de egroeg: 17 July 2010 - 05:49 PM

george, cel scris invers



#10 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 19 July 2010 - 11:04 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Jul 16 2010, 06:53 PM, a spus:

Comunicat de presa /16.07.2010
Pe site-ul www.mfinante.ro la sectiunea Transparenta decizionala a fost publicat proiectul de Hotarare pentru modificarea si completarea normelor metodologice de aplicare a Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr.44/2004
Si link-ul:
http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/...fisc15iulie.pdf


Totusi daca studiati proiectul postat pe mfinante se pare ca nu apare nicaieri nici macar acea exceptie de la regula pentru profesii libere.
Acest proiect de norme nu contine nimic referitor la reclasificarea activitatilor ca dependente.... bataie de joc...



#11 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 20 July 2010 - 08:26 AM

Sa asteptam normele de aplicare, sa vedem care pe care...



#12 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 25 July 2010 - 10:26 AM

Am vorbit cu cineva de curand care doreste sa isi faca PFA si m-a intrebat daca de la 1 iulie s-a schimbat ceva pentru cei care au PFA.

Din ce stiu eu pentru cei cu norma de venit nu s-a intamplat nimic.

Eu sunt momentan cu norma de venit si neplatitor de tva.
Codul CAEN 7222 - Consultanta si furnizare de alte produse software.

Mersi.



#13 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 28 July 2010 - 05:11 PM

http://www.money.ro/fiscalitate/profesiile...or-sociale.html
exista atasate si normele

inteleg deci ca la pfa se aplica doar daca te "prind" inspectorii cu activitatea dependenta ?
george, cel scris invers



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2010 - 09:15 PM

ca tot spui ca au atasate normele ?? e vb doar de acel PROIECT, nu de normele care cica se vor aproba luni, mamitica lor ...

eu, vineri, pe 30.07 am de platit drepturi de autor si inca nu stiu sigur daca trebuie sa opresc contrib. sociale in limita a 5 salarii medii LUNARE sau se calc. totusi de catre AF , ANUAL, IN LIMITA A 5 SAL. MEDII !!!
Vladescu ba zice ca se retine la sursa , dar sunt dari ANUALE, ba zice sa sunt LUNARE ... dracu' sa-l priceapa !! :ohmy:

ce, naibii, le trebuie o luna si ceva ca sa dea o baza legala coerenta si clara pt o chestiune atat de simpla, oameni buni ?? ca ma apuca ... de niste treburi ... de niste chestii ... :lnr (1):

ce bucurosi vor fi oamenii cand le voi spune ca nu ii pot plati in ultima zi lucratoare din luna fiindca efectiv nu sunt sigura cum sa le calculez banii ... :laugh:



#15 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 29 July 2010 - 10:33 AM

era in articol si linkul asta http://media.realitatea.ro/multimedia/othe...re_23409300.pdf in care apar si normele metodologice

bine, pana luni se pot intampla multe si ne putem trezi cu cine stie ce alte enormitati
george, cel scris invers



#16 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 07 August 2010 - 08:56 AM

am si eu o intrebare...expertii contabili unde se incadreaza din pct de vedere al ord58 si al normelor? caci nu suntem asigurati la alt sistem de pensii decat cel de stat....si chair ar tb sa stiu ce declaratii sunt de depus si de catre cine....heeeeelp...pt ca daca semnezi un bilant la care nu ii tii evidenta nu vad cum ar fi asta o activitate repetitiva....adik poate mai vine sa ii semnez bilantul si la anul...sau poate nu.... :lnr (1): :laugh: :ohmy:

Aceasta postare a fost editata de alinaig: 07 August 2010 - 09:01 AM




#17 bccami

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:bacau

Postat 09 August 2010 - 02:36 PM

Am citit atat de multe ca sunt mai bulversata ca la inceput.
Vreau sa stiu exact....un avocat, un arhitect (profesii libere) plateste sau nu contributiile stipulate de OUG 58/2010 (CAS; somaj) incepand cu 1 iulie 2010?
venit de natura profesionala = venit din profesii libere?

Va multumesc anticipat si sper sa ma luminati :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de bccami: 09 August 2010 - 02:37 PM




#18 paulapopescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 August 2010 - 08:45 AM

Buna ziua. Poate ca intrebarea mea va suna prosteste, dar chiar nu mai inteleg nimic din toata legislatia asta incalcita. Am intrebat si la finante, dar nici aia nu m-au lamurit. Sunt traducator autorizat PFA si in acelasi timp sunt profesor, deci angajat. Ce contributii obligatorii am de platit pana la urma?



#19 mihai_2010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 10 August 2010 - 09:36 AM

5.5% la CASS din venitul net castigat ca traducator + 16% din acelasi venit cu titlul de impozit ( la fisc )



#20 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 10 August 2010 - 09:40 AM

In cazul unei activitati independente cotele de contributii individuale datorate se aplica la venitul net realizat sau norma de venit, respectiv, CAS-10,5%; CASS-5,5%; Contrib somaj-0,5%.
In cazul unei activitati independente, art 3 din anexa nr.2 Normel Metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal și alte măsuri financiar-fiscale la HG nr 791/2010 prevede:
(2) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și venituri de natură profesională cu caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau semestrial - datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.
(3) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și venituri de natură profesională în mod ocazional nu datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituri de natură profesională






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL