Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Solicitare scutire TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Solicitare scutire TVA


61 replies to this topic

#21 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 January 2011 - 04:09 PM

010 pentru 2011

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formu...cl_010_2011.pdf



#22 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 10 January 2011 - 04:20 PM

S-a modificat 010,

Are cineva in format Word D 010 ?




#23 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 January 2011 - 06:57 PM

Vezi postareaAOPRIS, la Jan 10 2011, 04:02 PM, a spus:

Oare este suficient formularul 096 sau asteptam si modificarea formularului 010?
Formularul 096- “Declaratie de mentiuni privind anularea inregistrarii in scopuri de TVA in cazul persoanelor impozabile, inregistrate in scopuri de TVA conform art.153 din Codul fiscal, care in cursul unui an calendaristic nu depasesc plafonul de scutire prevazut la art.152 din Codul fiscal” se depune pana la 20 ianuarie 2011, iar Formularul 010- „Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica” se depune pana la 31 ianuarie 2011, dar termenul pentru acesta modificare pt. TVA este 20 ianuarie- oricum trebuie depusa.

Formularului 010:
-Scoaterea din evidenta ca persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA:
Randurile 1.12 si 1.13 se completeaza numai in cazul in care s-a bifat casuta 2 de la litera A.
Se marcheaza cu “X” in functie de tipul scoaterii din evidenta ca persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA.
Data scoaterii din evidenta se stabileste conform prevederilor titlului VI “Taxa pe valoarea adaugata” din Codul fiscal.



#24 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 January 2011 - 11:19 PM

Ma poate ajuta cineva cu ....ajustarile astea ca nu ma descurc . :thumbup:

Am un SRL care are cifra de afaceri echivalent a 12000 eur la 31.12.2010 . Vreau sa devin neplatitor de TVA cf OG117/2010.
Am insa in balanta lunii dec 2010 , un imobil achizitionat prin taxare inversa de 150.000 lei , amortizat 12000 lei , un autoturism de 35.000 lei amortizat 30.000 lei si stoc de marfa de 31.000 lei. ( valoare de achizitie) , si obiecte de inventar de 15000 lei date in consum .

Ce ajustari trebuie sa fac la TVA , pe care sa le prind in decontul lunii ianuarie ?

Va multumesc anticipat .



#25 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 11 January 2011 - 11:48 AM

Pentru trecerea la neplatitor de tva este necesara ajustarea tva.
In urmatoarele cazuri se face ajustarea?
1.Mijloc fix (calculator) achizitionat in anul 2008 si neamortizat integral( se va amortiza integral in anul 2011).Se face ajustarea pentru pentru 1 an sau nu?
2.Un autoturism achizitionat in leasing (s-a dedus tva la factura de avans in anul 2005) iar apoi s-a dedus tva la facturile cu ratele facturate.Leasingul se va incheia in anul 2011 in luna august.
Pt.aceasta situatie se mai face ajustarea tva?

Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu aceasta speta si va multumesc anticipat!



#26 Sephora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 January 2011 - 02:09 PM

[quote name='gramaco' date='Jan 11 2011, 12:19 AM' post='235099']
Ma poate ajuta cineva cu ....ajustarile astea ca nu ma descurc . :thumbup:

In circulara scrie "În ultimul decont depus, persoanele impozabile au obligația
să evidențieze valoarea rezultată ca urmare a efectuării tuturor
ajustărilor de taxă, conform Titlului VI al Codului fiscal." Probabil se refera la art. 138 din CF "Ajustarea bazei de impozitare". (avand in vedere ca singura conditie este pragul de 35.000 de euro).



#27 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 11 January 2011 - 02:12 PM

Noi precizari referitoare la privind anularea inregistrarii ca platitor de TVA - pe site Finante Valcea:

" Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Vâlcea informează contribuabilii că, pentru scoaterea din evidență a persoanelor impozabile înregistrate în scopuri de TVA care, în cursul anului 2010, nu au depășit plafonul de scutire de 35.000 euro, potrivit art. I pct. 75 alin. (7) din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 117/2010 pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal și reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, vor completa și depune la organele fiscale competente „Declarația de mențiuni privind anularea înregistrării în scopuri de TVA în cazul persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul Fiscal, care în cursul unui an calendaristic nu depășesc plafonul de scutire prevăzut la art. 152 din Codul Fiscal (formular 096)”, cod M.F.P. 14.13.01.10.12, aprobată prin Ordinul președintelui ANAF nr. 13/10.01.2011.

Plafonul de scutire se calculează la cursul de schimb valutar comunicat de BNR la data aderării României la UE, respectiv 3,3817 lei/euro (119.000 lei).

Declarația de mențiuni se depune până la 20 ianuarie 2011 și va fi însoțită de balanța de verificare la 31.12.2010, jurnalul de vânzări, după caz, și certificatul de înregistrare în scopuri de TVA, în original. "

www.finantevalcea.ro



#28 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 January 2011 - 02:39 PM

Poti sa-mi spui mai concret ce ajustari trebuie sa fac ?

cu datele de mai sus ....imobil , auto si stoc de marfa?

Mersi



#29 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 January 2011 - 03:12 PM

Ajustarea TVA la mijloace fixe este o problema greu de inteles, greu de aplicat si greu de explicat (cel putin pentru mine). Cred ca de asta nu ai primit pana acum un raspuns. Pentru lamurire trebuie citit cu atentie paragrafele respective din lege si exemplele concrete privind ajustarea date in Normele de aplicare ale Codului fiscal.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#30 adavid

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 January 2011 - 04:10 PM

Vezi postareaAOPRIS, la Jan 11 2011, 03:12 PM, a spus:

Noi precizari referitoare la privind anularea inregistrarii ca platitor de TVA - pe site Finante Valcea:

" Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Vâlcea informează contribuabilii că, pentru scoaterea din evidență a persoanelor impozabile înregistrate în scopuri de TVA care, în cursul anului 2010, nu au depășit plafonul de scutire de 35.000 euro, potrivit art. I pct. 75 alin. (7) din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 117/2010 pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal și reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, vor completa și depune la organele fiscale competente „Declarația de mențiuni privind anularea înregistrării în scopuri de TVA în cazul persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul Fiscal, care în cursul unui an calendaristic nu depășesc plafonul de scutire prevăzut la art. 152 din Codul Fiscal (formular 096)”, cod M.F.P. 14.13.01.10.12, aprobată prin Ordinul președintelui ANAF nr. 13/10.01.2011.

Plafonul de scutire se calculează la cursul de schimb valutar comunicat de BNR la data aderării României la UE, respectiv 3,3817 lei/euro (119.000 lei).

Declarația de mențiuni se depune până la 20 ianuarie 2011 și va fi însoțită de balanța de verificare la 31.12.2010, jurnalul de vânzări, după caz, și certificatul de înregistrare în scopuri de TVA, în original. "

www.finantevalcea.ro

Mai exista vreo conditie suplimentara pentru scoaterea din evidenta ca platitor de TVA, de exemplu sa fi fost platitor de TVA minim3 ani ?

Multumesc.



#31 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 January 2011 - 04:34 PM

Nu exista decat restrictia privind cifra de afaceri (sa nu depasesti in 2010 plafonul) si cea de termen de depunere a actelor (20.01.2011).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#32 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 11 January 2011 - 08:03 PM

Va scriu mai jos ce am inteles eu din Codul fiscal si norme, referitor la ajustarea TVA.

Exemplu ajustare TVA imobile

Presupunem ca imobilul este la 31.08.2007, deci dupa data aderarii.
In acest caz, perioada de ajustare va fi de 20 de ani, de la 01 ianuarie 2007 pana in anul 2026 inclusiv.
Deci se va ajusta TVA-ul dedus (chiar daca a fost taxare inversa se considera ca s-a dedus TVA-ul) pe perioada 2011-2026, deci pentru 16 ani.

TVA dedus initial : 200.000 X 19% = 38.000 lei

TVA de ajustat = 38.000 /20 ani x 16 ani = 30.400 lei

635 “Chelt cu alte impozite, taxe”= 4426 “TVA deductibil” 30.400 lei

Suma de 30.400 lei se inscrie in decontul de TVA la randul 29, cu semnul minus.

Cheltuiala de 30.400 lei din contul 635 este deductibila la calculul impozitului pe profit cf pct 23, lit b) din Normele de aplicare ale Codului fiscal.


In cazul in care imobilul este achizitionat inainte de data aderarii, perioada de ajustare este de numai de 5 ani.

Se mai au in vedere si modernizarile facute cladirilor, daca au valori ce depasesc 20% din valoare cladirii.

La celelalte categorii de active, gen autoturisme perioada de ajustare este de 5 ani. Se procedeaza la fel, cred.

Astept si parerea voastra despre acest subiect.



#33 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 January 2011 - 08:29 PM

Ajustarile de taxa se fac conform art. 148 CF -pentru bunurile mobile aflate in stoc/serviciile neutilizate la 31 ianuarie 2011 si conform art. 149 CF – pentru bunurile imobile

Art. 148
Ajustarea taxei deductibile in cazul achizitiilor de servicii si bunuri, altele decat bunurile de capital
c) persoana impozabila isi pierde dreptul de deducere a taxei pentru bunurile mobile nelivrate si serviciile neutilizate la momentul pierderii dreptului de deducere.
Art. 149
Ajustarea taxei deductibile in cazul bunurilor de capital
(4) Ajustarea taxei deductibile prevazute la alin. (1) lit. d) se efectueaza:
a) in situatia in care bunul de capital este folosit de persoana impozabila:
2. pentru realizarea de operatiuni care nu dau drept de deducere a taxei;



#34 marta.i

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 January 2011 - 08:33 PM

am inteles ca trebuie sa facem ajustare de tva.
Adica din registrul bunurilor de capital ar trebui sa iau tva-ul dedus pentru masina (cazul meu) sa impart la 5 ani sa inmultesc cu lunile ramase pana la 5 ani si sa pun in decont.
Intrebarea mea este in cazul unui leasing, ce ar trebui sa am in registrul bunurilor de capital?
toate facturile de leasing, inclusiv comision, diferenta de curs? sau numai rata principala si tva-ul aferent, completat lunar?
ca pe valoarea masinii 2133 pun exact ce am in registrul bunurilor de capital ma gandesc



#35 adavid

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 January 2011 - 11:04 AM

Vezi postareaAOPRIS, la Jan 11 2011, 03:12 PM, a spus:

Noi precizari referitoare la privind anularea inregistrarii ca platitor de TVA - pe site Finante Valcea:

" Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Vâlcea informează contribuabilii că, pentru scoaterea din evidență a persoanelor impozabile înregistrate în scopuri de TVA care, în cursul anului 2010, nu au depășit plafonul de scutire de 35.000 euro, potrivit art. I pct. 75 alin. (7) din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 117/2010 pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal și reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, vor completa și depune la organele fiscale competente „Declarația de mențiuni privind anularea înregistrării în scopuri de TVA în cazul persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul Fiscal, care în cursul unui an calendaristic nu depășesc plafonul de scutire prevăzut la art. 152 din Codul Fiscal (formular 096)”, cod M.F.P. 14.13.01.10.12, aprobată prin Ordinul președintelui ANAF nr. 13/10.01.2011.

Plafonul de scutire se calculează la cursul de schimb valutar comunicat de BNR la data aderării României la UE, respectiv 3,3817 lei/euro (119.000 lei).

Declarația de mențiuni se depune până la 20 ianuarie 2011 și va fi însoțită de balanța de verificare la 31.12.2010, jurnalul de vânzări, după caz, și certificatul de înregistrare în scopuri de TVA, în original. "

www.finantevalcea.ro


O data cu depunerea decl.096 se mai depune si decl.010 respectiv decl 070 (pt.PFA) pana pe 20 Ian. 2011 ?

Multumesc.



#36 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 12 January 2011 - 11:34 AM

Nu mai este nevoie de D 010

D 096 + Certificatul in scopuri de Tva in original



#37 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 January 2011 - 09:46 PM

Persoanele impozabile care solicita scoaterea din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA nu mai au obligatia depunerii, pana la 25 ianuarie, inclusiv, a declaratiei de mentiuni in care sa inscrie cifra de afaceri din anul precedent, cod 094 –cf. art. 156.1 alin. (6) al OUG 117/2010.



#38 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 13 January 2011 - 08:35 PM

La Sect 2 a trebuit balanta sau jurnalul de vanzari,( referitor la cifra de afaceri)
certificatul in oroginal si D 096.



#39 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 13 January 2011 - 09:34 PM

Pt comert, ajustarea de tva, reprezinta tva de plata pt stocul de marfuri.



#40 alina79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 14 January 2011 - 10:14 AM

Referiror la ajustare conform art. 148 lit. c) din Codul Fiscal, (ajustarea cf 149 imi e clara), se spune in norme "Ajustarea dreptului de deducere se efectuează și pentru bunurile mobile aflate în stoc"., intrebarea mea e se aplica si pt obiectele de inventar date in consum, aflate in gestiune. Adica daca am achizitionat in ianuarie 2011 un calculator (dat in consum) , trebuie sa ajustez TVA?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL