Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cont 609 si 709 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cont 609 si 709


2 replies to this topic

#1 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 20 July 2010 - 04:34 PM

Buna ziua,

Am o mare neclaritate. De fapt, pe multe site-uri vad inregistrari cu conturile 609 si 709 dar nu mi se par corecte, si anume inregistrarea acestora invers de cum ar trebui. Din punctul meu de vedere, atat timp cat contul 709 e de activ si 609 de pasiv inseamna ca ele nu au ce cauta intr-o monografie de genul:

411=709 -100

sau

609=401 -100

Sunteti de acord?

E adevarat ca daca inregistrarile se fac corect, adica: 709=411 si 401=609 cu sumele pozitive, nu va mai exista egalitate intre diferenta clasa 7- clasa 6 si soldul ct 121, insa eu consider ca un cont de activ nu are ce cauta pe credit, asa cum un cont de pasiv nu are ce cauta pe debit, indiferent daca rulajul este pozitiv sau negativ. Poate cineva sa-mi spuna o parere?

Este ca si cum s-ar face o inregistrare de genul 401=601 -100,
ca sa nu mai zic ca eu in program ca sa-mi iasa rulajele si soldul 121 ok, in situatia in care folosesc sumele cu minus (ca in primele inregistrari), trebuie sa-mi setez conturile 609 si 709 ca fiind de activ, respectiv de pasiv, ceea ce e cu siguranta gresit. Nu stiu daca am fost clara, insa cine a lucrat pana acum cu aceste conturi, probabil ca intelege exact ce vreau sa zic.

P.S. Am postat aici pentru ca m-am gandit ca aceasta monografie influienteaza calculul impozitului pe profit. Daca moderatorii doresc s-o mute la monografii, imi cer scuze ca am postat unde nu trebuia. Multumesc frumos oricui ma poate ajuta cu o parere. Multumesc.



#2 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 July 2010 - 07:03 PM

Inregistrarea corecta este asa cum ai spus , 709 = 411 si 401 = 609 dar tocmai pentru ca marea majoritate a programelor informatice nu fac difereta ca cele doua conturi au functie inversa clasei lor si atunci cand fac inchiderea automata vor storna inregistrarea adica vor inchide 709 = 121 cu suma in rosu in final nu va mai fi in balanta rulaj pe aceste conturi, multi vor adopta inregistrarea 411 = 709 in rosu, si 609 = 401 in rosu cum de altfel sunt intocmite si documentele ( facturile sunt de stornare).
Pentru a respecta functia conturilor inregistrarile contabile sunt in negru, dar si un rulaj creditor sau debitor in rosu nu modifica realitatea economica reflectata in contabilitate.
Ramane la latitudinea noastra daca vom folosi un mod sau altul de reflectare in contabilitatea a acestei operatiuni.




#3 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 21 July 2010 - 02:33 PM

Vezi postarealeu50, la Jul 20 2010, 08:03 PM, a spus:

Inregistrarea corecta este asa cum ai spus , 709 = 411 si 401 = 609 dar tocmai pentru ca marea majoritate a programelor informatice nu fac difereta ca cele doua conturi au functie inversa clasei lor si atunci cand fac inchiderea automata vor storna inregistrarea adica vor inchide 709 = 121 cu suma in rosu in final nu va mai fi in balanta rulaj pe aceste conturi, multi vor adopta inregistrarea 411 = 709 in rosu, si 609 = 401 in rosu cum de altfel sunt intocmite si documentele ( facturile sunt de stornare).
Pentru a respecta functia conturilor inregistrarile contabile sunt in negru, dar si un rulaj creditor sau debitor in rosu nu modifica realitatea economica reflectata in contabilitate.
Ramane la latitudinea noastra daca vom folosi un mod sau altul de reflectare in contabilitatea a acestei operatiuni.


Multumesc mult. Programul meu inchide corect sumele pentru ca am setat conturile ca fiind 709 de activ si 609 de pasiv, in schimb, diferenta dintre clasa 7 si clasa 6 nu mai este egala cu soldul 121. Probabil ca pana la urma voi folosi si eu acest artificiu cu suma in rosu. Multumesc frumos inca odata.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL