Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal


167 replies to this topic

#161 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 08 September 2010 - 05:10 PM

Vezi postareaLyvyoo, la Sep 8 2010, 05:23 PM, a spus:

Din pacate nicio schimbare!
PFA-urilor care nu obtin venituri din drepturi de autor li se aplica prevederile anterioare OUG 58/2010

Pentru PFA-uri OG58 ramane in vigoare! Parte buna este ca nu se dubleaza contributiile. Partea proasta este ca ne imping spre haos!
Lyvyoo e vorba de ce era inainte de OUG 58!
Adica PFA-urile aveau contract pe legea 19 la pensii (fie printr-un contract pe cartea de munca fie contract facut personal).
Probabil o sa urmeze o vanatoare de PFA-uri care nu au nici un contract cu casa de pensii (fara contract de munca si fara contract pe PFA).



#162 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 08 September 2010 - 08:27 PM

Scuze...m-am precipitat si eu in harababura asta!

Cu alte cuvinte, daca se publica in monitorul oficial ce au discutat ei azi, am scapat!
Inteleg ca daca nu avem drepturi de autor nu se schimba nimic! Nu vom mai plati somaj iar pensia va fi calculata dupa legea veche, fara a mai depune lunar declaratii suplimentare!

Ar fi dovada clara ca s-a dorit doar lovirea ziaristilor din ce in ce mai mogulizati (care sunt maxim 50.000) si glontul voluntar/involuntar a ricosat si in restul de 500.000 de PFA-ui, II sau IF!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 September 2010 - 03:29 PM




#163 andreea_mm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 September 2010 - 09:08 PM

Buna.
Vreau sa va intreb totusi, pentru ca nu m-am lamurit, si noile reglementari mai mult ma incurca, veniturile ocazional care sunt? Eu de exemplu am contract de munca la o firma, iar cu alta firma am contract de colaborare pentru prestari de servicii, la care ii facturez lunar pe PFA, in cazul in care am prestat servicii luna respectiva. Asta ar insemna ca nu am ocazionale, nu? In fiecare luna poate fi alt venit, sau chiar deloc. Asta inseamna ca nu voi mai trebui sa achit contributia la CAS si Somaj, conform celor spuse de ministru: în cazul angajațiilor care primesc salariul în mod constant și realizează venituri ocazionale din drepturi de autor nu se vor plăti contribuții de asigurări sociale? la CASS am facut contract la inceputul anului, asa cum stiu ca era obligatoriu.
Multumesc



#164 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 19 September 2010 - 08:53 AM

Caracterul ocazional al veniturilor are importanță doar în contextul obținerii veniturilor din drepturi de autor sau convenții civile. Iar implicația directă este că în acest caz persoana nu este obligată să plătească contribuțiile la pensii și șomaj.

Cazul tău concret. Ești angajată, deci ești deja asigurată la sistemul de pensii. Prin urmare nu mai obligația plății CAS-ului și din venitul obținut din PFA. Nici contribuția la șomaj nu este obligatorie pentru veniturile din PFA. Rămân doar două impozite pe care trebuie să le achiți: imozitul de 16% și CASS 5.5%.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 September 2010 - 03:30 PM




#165 cristeae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 29 September 2010 - 08:19 PM

buna seara, am nevoie de ajutor in completarea declaratiilor pt.pfa activitate dependenta: declaratia de somaj pct.6 calitatea in care asiguratul a realizat venitul ? si sursa de venit ?
multumesc anticipat

inca o intrebare daca in luna august chelt.sunt mai mari decat veniturile mai depun declaratii cu O ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 September 2010 - 03:30 PM




#166 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 30 September 2010 - 09:53 AM

Vezi postareacristeae, la Sep 29 2010, 09:19 PM, a spus:

inca o intrebare daca chelt.sunt mai mari decat veniturile in august se mai depun declaratii cu O ?
da, in special daca ati declarat venit la iulie



#167 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 05 October 2010 - 08:30 AM

Am un PFA, reparatii aparate de uz casnic, infiintata in 15 august 2010, cota unica de impozitare, as dori parerea cui a inteles mai bine ca mine, daca trebuie sa platesc sau sa depun declaratii la CAS, CASS si SOMAJ pe septembrie 2010 si in ce procente.
Multumesc. Astept pareri.



#168 Ina2010

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 October 2010 - 12:31 AM

Vezi postareaPopu, la Sep 8 2010, 05:10 PM, a spus:

Vezi postareaLyvyoo, la Sep 8 2010, 05:23 PM, a spus:

Din pacate nicio schimbare!
PFA-urilor care nu obtin venituri din drepturi de autor li se aplica prevederile anterioare OUG 58/2010

Pentru PFA-uri OG58 ramane in vigoare! Parte buna este ca nu se dubleaza contributiile. Partea proasta este ca ne imping spre haos!
Lyvyoo e vorba de ce era inainte de OUG 58!
Adica PFA-urile aveau contract pe legea 19 la pensii (fie printr-un contract pe cartea de munca fie contract facut personal).
Probabil o sa urmeze o vanatoare de PFA-uri care nu au nici un contract cu casa de pensii (fara contract de munca si fara contract pe PFA).


Deci daca sunt PFA, ce am contract de prestari servicii, nu drepturi de autor, ce declaratie trebuie sa fac obligatoriu? La pensii? Anual cand primesc decizia de impunere? Si platesc 10.5% trimestrial?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL