Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA vanzare extracomunitara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA vanzare extracomunitara

livrare in afara ue completare declaratii
9 replies to this topic

#1 belvedere

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 30 July 2010 - 09:38 AM

Buna ziua.
Daca o I.I neplatitoare de TVA vinde marfa unei firme non-UE, se factureaza TVA ?



#2 belvedere

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 30 July 2010 - 09:51 AM

Rectific findca nu pot edita -

Buna ziua.
Daca o I.I neplatitoare de TVA vinde marfa din UE prin internet unei firme non-UE care este scutita TVA - se factureaza TVA ?




#3 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 20 February 2012 - 10:15 AM

Am o factura cu o livrare extracomunitara, ati putea va rog sa-mi spune-ti ce trebuie sa fac, cum sa procedez sau unde sa caut ce trebuie sa fac.
Multumesc.



#4 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 20 February 2012 - 11:25 AM

Nestiind daca motocicleta era bicicleta si daca a fost data sau a fost luata, putem citi urmatoarele (selectiv):
art. 128 alin.9, art. 132 si 133 (dupa caz, ..B2B B2C etc.), art. 158 indice 2 (inregistrare in ROI).Sunt interesante si art.141 la 144.

Aceasta postare a fost editata de Tzica: 20 February 2012 - 11:25 AM




#5 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 20 February 2012 - 12:10 PM

Esti simpatic ce sa zic, insa pe mine ma interesa cu totul altceva decit ai inteles tu, spre exemplu:
LIVRAREA EXTRACOMUNITARA (export) daca ai auzit de asa ceva.



#6 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 20 February 2012 - 01:26 PM

:blush2: :blush2: :blush2: :blush: :blush: :blush:

Mea culpa . "Traim in miezul unui ev aprins...etc...." nu am citit cu atentie.Sincer imi cer scuze. :rolleyes:



#7 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2012 - 08:41 AM

Ati facut deja exportul ? ce ati exportat si unde ? ...dati-ne mai multe detalii ca sa va putem ajuta !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 February 2012 - 10:14 PM

Operatiunea de livrare a bunurilor expediate sau transportate in afara UE de catre furnizor sau de alta persoana in contul sau, este o operatiune scutita de TVA-cf. art. 143 alin. (1) lit. a) CF
Incadrarea corecta la operatiuni scutite se efectueaza in baza documentelor justificative reglementate prin OMFP. 2222/22.12.2006 privind aprobarea Instructiunilor de aplicare a scutirii de taxa pe valoarea adaugata pentru operatiunile prevazute la art. 143 alin. (1) lit. a) - i), art. 143 alin. (2) si art. 144^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, ultima modificare fiind Ordinul 2230/ 29.06.2011 privind modificarea si completarea Instructiunilor de aplicare a scutirii de taxa pe valoarea adaugata pentru operatiunile prevazute la art. 143 alin. (1) lit. a)-i), art. 143 alin. (2) si art. 1441 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 2.222/2006-publicat in MO 498/13.07.2011
Pentru a fi considerata un export, operatiunea trebuie justificata cu documentele enumerate -Factura –cf. Art. 155 lin. (5), declarata vamala..., documentul de transport, documente de asigurare, etc.



#9 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 27 February 2012 - 06:59 PM

Exportul s-a efectuat deja cu o valoare mica(de proba)in Elvetia.S-a facut factura in euro si s-a trimis la Sibiu la o firma care s-a ocupat de livrare pina in Elvetia.
Eu am facut factura in lei, insa fara tva, dupa cit am citit asa am inteles si am atasat factura in euro.
As vrea daca puteti sa ma lamuriti, pentru ca deja am incasat banii si o sa mai am de livrat cit de curind.
Cu mii de multumiri.

Am uitat sa va spun ca export piese metalice confectionate manual.
Multumesc.



#10 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 February 2013 - 01:05 PM

o firma cu sediul in portul Constanta ( cu RO), ne solicita sa facturam fara TVA niste produse, pentru ca vor fi exportate de catre ei, si sa scriu pe factura "conform art. 143 cod fiscal , lit. h)" (Probabil produsele raman pe vapor). Este corect, daca noi nu vom aparea pe declaratia vamala de export ,sa emit o factura fara TVA catre o firma cu RO?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL