Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie societate de asigurari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie societate de asigurari


5 replies to this topic

#1 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 30 July 2010 - 10:51 AM

Am mare nevoie de o monografie contabila pentru o firma de asigurari.Am cautat la 3 librarii din oras -si n-am gasit , am dat serch pe google si-am gasit 5 inregistrari, respectiv:

1. Incasarea banilor de la persoanele care se asigura : 5311=462 analitic
2. Retinerea comisionului propriu conform contractului: 462 analitic = 472
3. Predarea banilor catre brokerul de asigurari(diferenta dintre suma incasata si comisionul retinut...pt ca in contract se stipuleaza retinerea imediata a comisionului): 462 = 5311 (pe baza chitantei primite de la broker)
4. Inregistrarea facturii proprii cu comisionul cuvenit: 472 = 704 (asta o fac de regula in luna urmatoare, dupa ce calculez comisionul lunii precedente)


Ma poate ajuta cineva?



#2 violeta68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 August 2013 - 11:09 AM

am o societate de asigurari, care are datorie fata de societatea de brokera.
Societatea de brokeraj a emis proces verbal de compensare. Cum il inregistrez in contabilitate?




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2013 - 04:15 PM

pt. cei interesati :

aveti aici o monografie asigurari : http://contabilul.ma...igurarilor.html , am voie sa dau link-ul acesta, de la ei :biggrin:

uitati-va si aici : http://www.csa-isc.r...mid=143&lang=ro

exista si o carte : CONTABILITATEA SOCIETĂTIILOR DE ASIGURĂRI

autor : MARINICĂ DOBRIN
EDITURA FUNDAŢIEI ROMÂNIA DE MÂINE
Bucureşti, 2007
Universitatea SPIRU HARET



#4 ALERIM_

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 August 2013 - 09:16 AM

Vezi postareavioleta68, la 28 August 2013 - 11:09 AM, a spus:

am o societate de asigurari, care are datorie fata de societatea de brokera.
Societatea de brokeraj a emis proces verbal de compensare. Cum il inregistrez in contabilitate?

Compensarea presupun ca se face intre comisionul datorat societatii de brokeraj de catre societatea de asigurari si sumele provenind de la asiguratii brokerului care ar trebui predate la societatea de asigurari.
65622.analitic tip polita non-viata=4042.analitic broker

In cazul asigurarilor generale, eu as proceda asa:



#5 ICOSAN

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 December 2013 - 10:31 PM

Vezi postareaALERIM_, la 29 August 2013 - 09:16 AM, a spus:

Vezi postareavioleta68, la 28 August 2013 - 11:09 AM, a spus:

am o societate de asigurari, care are datorie fata de societatea de brokera.
Societatea de brokeraj a emis proces verbal de compensare. Cum il inregistrez in contabilitate?

Compensarea presupun ca se face intre comisionul datorat societatii de brokeraj de catre societatea de asigurari si sumele provenind de la asiguratii brokerului care ar trebui predate la societatea de asigurari.
65622.analitic tip polita non-viata=4042.analitic broker

In cazul asigurarilor generale, eu as proceda asa:
In cazul in care tema mai este de interes, as dori sa fac o adaugare la nota contabila de mai sus:
4042_BK = 4012,
cu aceeasi suma, dar in acest caz trebuiesc stabilite documentele ce vor fi anexate procesului verbal de compensare: factura de comision emisa de broker pe de o parte si borderoul emis de acelasi broker cu valoarea primelor de asigurare incasate si nevirate.
In cazul in care aceasta nota contabila a fost inregistrata initial si inca mai aveti de incasat prime de asigurare de la broker, va trebui sa inregistrati:
4612 = 4042_BK.
In orice caz, contul 65622 intra in corespondenta doar cu contul 4222.
In general si mai ales in cazul proceselor verbale de compensare se folosesc conturile de decontari (4042, 4222, 4612), conturile corespondente de venituri si cheltuieli fiind in general conturi tehnice, avand corelatii aferente.
Numai bine!

Vezi postareaela d, la 30 July 2010 - 10:51 AM, a spus:

Am mare nevoie de o monografie contabila pentru o firma de asigurari.Am cautat la 3 librarii din oras -si n-am gasit , am dat serch pe google si-am gasit 5 inregistrari, respectiv:

1. Incasarea banilor de la persoanele care se asigura : 5311=462 analitic
2. Retinerea comisionului propriu conform contractului: 462 analitic = 472
3. Predarea banilor catre brokerul de asigurari(diferenta dintre suma incasata si comisionul retinut...pt ca in contract se stipuleaza retinerea imediata a comisionului): 462 = 5311 (pe baza chitantei primite de la broker)
4. Inregistrarea facturii proprii cu comisionul cuvenit: 472 = 704 (asta o fac de regula in luna urmatoare, dupa ce calculez comisionul lunii precedente)


Ma poate ajuta cineva?
As dori sa stiu daca mai aveti nevoie de ajutor?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2013 - 04:07 PM

Vezi postareaICOSAN, la 29 December 2013 - 10:31 PM, a spus:

Vezi postareaela d, la 30 July 2010 - 10:51 AM, a spus:

Am mare nevoie de o monografie contabila pentru o firma de asigurari.
Ma poate ajuta cineva?
As dori sa stiu daca mai aveti nevoie de ajutor?
in ceea ce o priveste pe @ela_d ... nu prea cred ca mai are nevoie de acel ajutor fiindca din iulie 2010, mai draga ..... eheeee.... :biggrin2: multa apa a curs pe Dambovita !!
... dar daca ai amabilitatea sa ne oferi o monografie pt asigurari - bine ai face, iar noi ti-am fi recunoscatori !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL