Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie registre - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie registre

5 replies to this topic

#1 dianabp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 August 2010 - 09:09 PM

buna seara,

imi zice cineva, va rog, pe ce cont inregistrez Reg unic de control, reg de evid fiscala si reg inventar?

multumesc



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 August 2010 - 10:17 PM

303




#3 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 August 2010 - 04:22 PM

Eu folosesc pentru registr si documente 3028. O fi chiar gresit?



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 August 2010 - 10:14 PM

De ce sa fie gresit ?
Si eu le inregistrez tot in 3028 mai ales ca au durata de viata lungaaaa :biggrin: !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 05 August 2010 - 10:14 PM

Dana




#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 August 2010 - 11:59 PM

Tocmai pentru ca au durata mare nu sunt materiale consumabile.
Materialele consumabile sunt (chiar dupa semnificatia numelui) materiale care se consuma in timpul procesului de productie, ajutand productia, dar fara a se regasi in produsul finit.
Exemple: uleiul utilajelor, piesele de schimb, toner, hartie pentru imprimanta sau fax, materiale de curatenie.
Obiectele de inventar tocmai ca nu se consuma, deci trebuie tinute "pe inventar", in general minim un an.
Exemple: sculele, aparatele de masura, imprimantele, telefoanele, mobilele, registrele care se pastreaza mai mult de un an.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 August 2010 - 02:19 AM

Who is me :lnr (1): ! Din postarea mea chiar se intelege ca nu posed cunost. elementare legate de definitia stocurilor, astfel incat Nopris a considerat necesara postarea definitiilor ca la carte, cu exemple chiar ?! :laugh:
Se impun cateva precizari : am subliniat opinia mea si anume, este corecta inreg. Registrelor in ct. 3028, dar fara a fi trecute pe cheltuieli, sunt stocuri dar... trebuie si pastrate in unitate cnf. legislatiei cu privire la obligativitatea pastrarii lor in unitate un anumit nr. de ani, timp prea indelungat , dupa parerea mea, deci au un regim mai aparte.
Teoria nu poate acoperi practica, dupa cum exista situatii in care nu putem lua in considerare ad litteram definitiile sau exista situatii in care nu exista definitii clare si efectuam operat. prin excludere si aici intervine gandirea si analiza proprie.
A propos de definitii, semnificatia numelui de materiale consumabile indica incadrarea stocurilor in momentul achizitiei in clasa de stocuri corespunzatoare in functie de scopul achizitiei de la data respectiva, dar asta nu inseamna ca nu le pot transforma in marfa si sa le dau spre vanzare, de exemplu.
Nu combat inreg. Reg. la materiale de nat. ob. de inventar, raman la parerea ca in aceasta situatie primeaza modul de gandire si perceptie al fiecaruia. Mat. de natura ob. de inv. tot active circulante sunt (a caror caract. principala este posib. lor de rotatie < 1 an) si tot stocuri materiale, deosebite intr-adevar fata de celelalte stocuri, cu insusiri comune atat activelor imob. cat si celor circulante.
Dupa parerea mea sunt 2 posib. de inreg. : ct. 3028 sau ct. 303.
Eu am ales 3028, si chiar nici un control nu a avut obiectii, pt. ca :
- prefer evidentierea lor in balanta si in sit. fin. ale unitatii care le detine, vis a vis de evid. extrabilantiera a ob. de inventar date in folosinta ;
- nu gasesc asemanari cu grupa ob. de inv. : AMC-uri, SDV-uri, scannere, calc., mobilier etc. ; sunt practic hartii legate, tabelate, numerotate, deci tot imprimate si imprimatelor li se potriveste mai mult termenul de consum decat de uzura, folosit la MF si ob. de inventar.
Gata...prea multa vorbarie strica si uneori plictiseste si nici nu este cazul, sunt suficiente spete de rezolvat, complicate si cu valori semnificative pt. unitati.
Numai bine !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 08 August 2010 - 02:28 AM

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL