Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum ramane cu venitul estimat? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cum ramane cu venitul estimat?


11 replies to this topic

#1 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 11 August 2010 - 02:16 PM

Din cate am inteles azi de la ANAF, unde am fost la biroul de consultanta, PFA nu va mai factura pentru activitatile reconsiderate dependente, ci doar pentru cele independente.
Pentru cele dependente, ni se vor opri impozitele si contributiile ca la salariati.
Intrebarea e daca va exista posibilitatea pentru PFA sa depuna o declaratie rectificativa, sau vom plati si la venitul estimat (impozit+contributia la sanatate care e tot la venitul estimat) si ni se vor opri impozit si contributii si pe statul de plata pentru aceleasi servicii? Nu m-am gandit la acest aspect cand am fost la consultanta. Stie cineva raspunsul, exista vreo precizare undeva, in normele metodologice?



#2 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2010 - 03:49 PM

rdfpa: Aceasta stire - daca este adevarata - da totul peste cap. Dupa cite am inteles pina acum, nici ordonanta, nici normele de aplicare nu mentioneaza o astfel de solutie. Inseamna pur si simplu ca-mi incetez activitatea ca pfa (nu facturez, primesc salariu ... carte de munca etc), si devin pur si simplu angajat! Poti sa ne spui mai exact cu cine ai vorbit? Cineva si-a dat cu parerea, sau ti se pare ca se gindesc serious la aceasta solutie? Multumesc.




#3 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 11 August 2010 - 04:43 PM

E serios. Mi s-a spus la biroul de consultanta de la ANAF Iasi, azi 11 08 2010. Daca desfasori activitati dependente, nu le desfasori ca PFA, deci nu le facturezi. Daca desfasori partial dependente, partial independente, mergi pe ambele variante in acelasi timp. Adica duci tu declaratii pt.PFA, duce si firma pentru serviciile tale dependente. Minunat!!

Dint HG 791/2010, despre activitatile dependente: „In acest caz se aplica regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate in afara functiei de baza“. Pentru celelalte contributii, nu se intelege clar - „vor fi recalculate si virate conform legii“. Care lege? Oare e vorba de legea pensiilor, legea sanatatii, legea somajului - pentru persoane asigurate individual ? Adica ar fi ca si pana acum? Cred ca la altceva s-au referit, dar cine stie... Desi asa ar fi normal, ca doar legile alea SUNT IN VIGOARE.
Iar Normele de aplicare a OUG 58/2010 nu se refera la activitati dependente, scrie foarte clar in definitia veniturilor de natura profesionala de la art 1(1): veniturile realizare de o persoana fizica din orice alte activitati decat activitatile definite ca dependente.

Am intrebat daca s-a abrogat articolul din Codul Fiscal care zice ca aceste modificari se aplica dupa 6 luni de la publicare. Doamna a zis ca nu, dar ca modificarile se aplica de la 1 iulie.

Sa radem? Sa plangem? Sa plecam?



#4 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 12 August 2010 - 10:36 AM

Azi am fost la Registrul Comertului sa intreb daca a aparut vreo noua forma de inregistrare pentru cei care erau PFA si acum, dupa ultimele modificari din Codul Fiscal, au devenit prestatori de activitati dependente. NU EXISTA si solutia e contractul de munca, adica angajare.
Altfel in ce baza sa ne opreasca firma/firmele colaboratoare contributii si impozit? Din cate stiu eu ca zice tot Codul Fiscal, e obligatoriu sa existe contract intre cele doua parti. Contract cu firma are/avea doar PFA-ul (care desfasoara activitati independente).



#5 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 12 August 2010 - 10:57 AM

Cei de la Iasi ( Finante )probabil ca sunt influientati de caldura focului de la Moscova ( gluma ).Legea spune clar ca fiecare persoana va declara si achita acele contributii la CAS, CASS,Somaj . Declaratiile trebuiau sa apara ( spune in lege ) la 7 zile de la publicarea ei . 09.08.2010 ceea ce nu s-a intamplat.

Aceasta postare a fost editata de gasil: 12 August 2010 - 10:58 AM




#6 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 August 2010 - 11:10 AM

cea pentru somaj a aparut

Fisiere atasate





#7 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 12 August 2010 - 12:35 PM

Si cei impozitati pe baza normelor fixe de venit depun declaratia lunar (tinand cont ca suma declarata este prestabilita)?



#8 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 12 August 2010 - 12:44 PM

inca nu se stie clar daca platitorii sau beneficiarii de venit vor trebui sa achite contributiile

firma cu care colaborez a sistat platile pentru luna iulie din acest motiv desi am emis factura

termenul de 25 se apropie



#9 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 12 August 2010 - 03:19 PM

Cred ca aici este vorba despre 3 categorii diferite de „oamenii ai muncii“:

1. Care desfasoara activitati independente (PFA) care merg in continuare pe legislatia existenta pentru activitati independente;

2. Care desfasoara activitati dependente ( si activitati independente reconsiderate dependente - dupa definitia data) - pentru ei se aplica ce scrie in OUG58 - Art.I (in alta parte n-am mai gasit precizari pt. activitati dependente). Pentru acestea, veniturile vor fi tratate ca salarii, cred, dar nu inteleg cum se pot varsa contributiile inainte de a face un contract intre platitorul de venit si beneficiarul de venit (fiindca contractul cu PFA e altceva); Probabil ca se va merge pe angajare;

3. Care desfasoara activitati de natura profesionala - Normele metodologice din anexa 2 la HG 791 sunt doar pentru astfel de venituri de natura profesionala, ORICE ALTE ACTIVITATI DECAT ACTIVITATILE DEFINITE CA DEPENDENTE (primul articol din anexa, cu definitia).

Declaratia pt. somaj vad ca este pentru activitati din venituri profesionale (daca am inteles ieri bine de la ANAF, aici intra profesiile libere - actori, contabili, cei care se conduc dupa alta legislatie).



#10 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 August 2010 - 03:33 PM

Cele trei categorii sunt doua: punctul 1 si 3 sunt acelasi tip de venituri.

ART. 1
(1) Prin sintagma venituri de natură profesională, altele decât cele salariale, denumite în continuare venituri de natură profesională, prevăzută la art. III alin. (1) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal și alte măsuri financiar-fiscale, denumită în continuare ordonanță de urgență, se înțelege veniturile realizate de o persoană fizică din orice alte activități decât activitățile definite ca dependente potrivit art. 7 alin. (1) pct. 2 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, activități desfășurate de această persoană în afara unei relații de angajare.




#11 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2010 - 03:55 PM

Vezi postareardpfa, la Aug 12 2010, 01:19 PM, a spus:

Pentru acestea, veniturile vor fi tratate ca salarii, cred, dar nu inteleg cum se pot varsa contributiile inainte de a face un contract intre platitorul de venit si beneficiarul de venit (fiindca contractul cu PFA e altceva); Probabil ca se va merge pe angajare;
Si sa stiti ca un contract de munca trebuie inregistrat in baza de date a ITM (e drept ca se poate on-line) cu o zi inainte sa intre in vigoare. Trebuie precizat in el programul de lucru :lnr (1):
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#12 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 12 August 2010 - 04:28 PM

va dati seama ce cozi imense ar fi pentru depunerea acestor declaratii....
ar fi bine daca s-ar putea depune on line si plati la fel






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL