Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010


360 replies to this topic

#21 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2010 - 02:18 PM

[1] Am fost azi la Casa de pensii Bucuresti sector 2 (si cu alte treburi), cit timp stateam sa-mi rezolv problema venea din 10 in 10 minute cite un pfa si intreba de declaratia pe iule. Raspunsul invariabil acelasi: asteptam ordinul (adica pe Godot). Din cind in cind mai adaugau: saptamina viitoare. Angajatele sunt si ele sictirite/debusolate .. salariul taiat cu 25%, teama de disponibilizare etc. Angajatele + pfa-urile injura la unison pe guvernanti (cred ca o sa ia sub 5% la alegerile viitoare)

[2] Am sunat si la somaj (Bucuresti sector 2), raspunsul similar: asteptam ordinul, urmariti site-ul web.

3. La CASS nu ma-m mai interesat, sa mai intrebe si altii ...



#22 laurance

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 August 2010 - 03:21 PM

Vezi postareamooncitizen, la Aug 17 2010, 03:18 PM, a spus:

[1] Am fost azi la Casa de pensii Bucuresti sector 2 (si cu alte treburi), cit timp stateam sa-mi rezolv problema venea din 10 in 10 minute cite un pfa si intreba de declaratia pe iule. Raspunsul invariabil acelasi: asteptam ordinul (adica pe Godot). Din cind in cind mai adaugau: saptamina viitoare. Angajatele sunt si ele sictirite/debusolate .. salariul taiat cu 25%, teama de disponibilizare etc. Angajatele + pfa-urile injura la unison pe guvernanti (cred ca o sa ia sub 5% la alegerile viitoare)

[2] Am sunat si la somaj (Bucuresti sector 2), raspunsul similar: asteptam ordinul, urmariti site-ul web.

3. La CASS nu ma-m mai interesat, sa mai intrebe si altii ...




La CASS am sunat eu azi si mi-au spus ca ramane ca si pana acum: se depunde declaratie trimestriala.

Aceasta postare a fost editata de laurance: 17 August 2010 - 03:23 PM




#23 killer

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 August 2010 - 03:48 PM

Iata o intrebare referitoare la noile declaratii de la pensii care a primit un raspuns pe site-ul CNPAS:

Citeaza

Intrebare:
As dori sa stiu cum se aplica noile modificari legislative aplicabile de la 1 iulie 2010 pentru o persoana inregistrata ca PFA, servicii IT(informatica). Mai exact , daca pana la 30 iunie 2010 avea un contract cu Casa de Pensii in cadrul caruia platea CAS calculat la salariul minim pe economie, incepand cu 1 iulie la ce suma ar trebui sa calculeze si sa plateasca? Poate in continuare sa opteze pentru ce suma va plati contributia sau devine obligatorie la nivelul veniturilor realizate?

Raspuns:
Potrivit prevederilor art. 6 din Anexa nr. 2 la Hotararea Guvernului nr. 791/2010 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin HG nr. 44/2004, precum si pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. II din OUG nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale, in situatia persoanelor care realizeaza venituri profesionale, altele decat cele salariale, baza de calcul a contributiilor individuale, pentru asigurari sociale si pentru asigurarile de somaj, o constituie venitul net lunar realizat, dar nu mai mult de echivalentul a 5 salarii medii brute pe economie.
Persoanele care realizeaza venituri profesionale, conform prevederilor art. III din OUG nr. 58/2010, au obligatia de a depune cate o declaratie privind asigurarea in sistemul public de pensii, in sistemul asigurarilor pentru somaj, respectiv de a incheia contracte de asigurare in sistemul de asigurari sociale de sanatate.
Asiguratii sistemului public de pensii, care au incheiate contracte de asigurare conform prevederilor legii nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, isi vor modifica forma de asigurare in sistemul public de pensii, prin rezilierea contractului de asigurare si depunerea unei noi declaratii (aceea prevazuta de HG nr. 791/2010). Pe baza acestei declaratii, se va achita contributia individuala de asigurari sociale, calculata asupra venitului net realizat, limitat la echivalentul a 5 salarii medii brute pe economie.
Salariul mediu brut avut in vedere este salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat. In anul 2010, salariul mediu brut este in valoare de 1836 lei.
Venitul net se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile aferente realizarii respectivului venit.




#24 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2010 - 07:03 PM

Vezi postarealaurance, la Aug 17 2010, 03:21 PM, a spus:

La CASS am sunat eu azi si mi-au spus ca ramane ca si pana acum: se depunde declaratie trimestriala.

Asta pt cei fara norma de venit (venit real), am inteles. Daca cei de la CASS spun ca ramina ca si pina acum si pentru cei cu norma de venit, atunci si cei de la CAS is somaj ar trebui sa procedeze la fel, would be my guess, deoarece normele nu fac diferentiere intre modul de calcul CAS-CASS-somaj (cel putin asa cred). Are cineva curajul sa intrebe ? :)



#25 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 17 August 2010 - 07:48 PM

Vezi postareamooncitizen, la Aug 17 2010, 08:03 PM, a spus:

Vezi postarealaurance, la Aug 17 2010, 03:21 PM, a spus:

La CASS am sunat eu azi si mi-au spus ca ramane ca si pana acum: se depunde declaratie trimestriala.

Asta pt cei fara norma de venit (venit real), am inteles. Daca cei de la CASS spun ca ramina ca si pina acum si pentru cei cu norma de venit, atunci si cei de la CAS is somaj ar trebui sa procedeze la fel, would be my guess, deoarece normele nu fac diferentiere intre modul de calcul CAS-CASS-somaj (cel putin asa cred). Are cineva curajul sa intrebe ? :)
Eu am trimis intrebarea urmatoare catre petitii.sesizari@cnpas.org si Asistenta@mfinante.ro. Daca / cand o sa primesc raspuns o sa-l postez aici. Puteti trimite toti cei ce sunt la norma de venit intrebari asemanatoare, altfel astia o sa aiba impresia ca totul e ok ...Declaratiile au aparut pe site-ul casei de pensii / somaj, sa vedem cum sa fie publicate in monitorul oficial, s-ar putea ca acolo sa se mentioneze venitul net realizat = norma de venit / 12 in cazul celor la norma de venit.

Citeaza

Conform noii declaratii de pe site-ul casei nationale de pensii
http://www.cnpas.org/content/cnpas/applica...e_asig/decl.pdf
1. Venitul net se calculeaza ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile. Aceasta se intampla in cazul persoanelor care tin contabilitate / pe baza venitului efectiv realizat. Exista persoane fizice autorizate (venituri profesionale) care nu tin contabilitate - e vorba de PFA-urile la norma de venit. Conform declaratiei avem obligatia acum sa tinem contabilitate pentru a fi in regula / a putea plati contributiile la venitul net realizat ( nu la venitul net din norma de venit)?
Codul fiscal spune ca cei ce sunt la norma de venit nu au obligatia sa tina contabilitate. Prin declaratia de la casa de pensii / somaj ar rezulta ca am fi obligati sa tinem contabilitate pentru a putea plati contributiile la venitul net realizat (venit brut - cheltuieli).
La casa de sanatate este mentionat ca venitul net se calculeaza in 3 moduri:
A. |_| Persoane ale căror venituri sunt impuse pe baza venitului efectiv realizat (contabilitate in partida simpla / dubla, ...)
B. |_| Persoane care realizează venituri din agricultura și silvicultură sub nivelul salariului de bază minim brut pe țară
C. |_| Persoane ale căror venituri sunt impuse pe bază de norme anuale de venit (nu se tine contabilitate, venitul net este norma de venit)
http://www.casmb.ro/...0103_Anexa5.pdf

2. Ar mai fi o intrebare, daca venitul net se calculeaza ca fiind norma de venit, care va fi venitul net lunar? Norma de venit / 12 ?
Va multumesc

Aceasta postare a fost editata de Popu: 17 August 2010 - 07:49 PM




#26 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 18 August 2010 - 08:32 AM

Observatie importanta la povestea asta cu pfa-uri, profesii libere si alte venituri:

VENITUL NET se calculeaza o singura data pe an, respectiv la intocmirea declaratiei 200!

ce e aberatia asta cu declararea lunara a venitului net? venitul net nu e cunoscut decat la inchiderea anului si e aferent unui an intreg!



#27 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 18 August 2010 - 12:48 PM

[quote name='george_v' date='Aug 18 2010, 09:32 AM' post='229966']
Observatie importanta la povestea asta cu pfa-uri, profesii libere si alte venituri:

VENITUL NET se calculeaza o singura data pe an, respectiv la intocmirea declaratiei 200!

ce e aberatia asta cu declararea lunara a venitului net? venitul net nu e cunoscut decat la inchiderea anului si e aferent unui an intreg!

/quote]

Se face in fiecare luna calculul(chelt.deductibile,deductibile limitat)? :lnr (1):



#28 pge71

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2010 - 01:22 PM

Pe site-ul Casei de Pensii Bucuresti la declaratii apare o adevarata nebunie ca sa depui declaratia (http://www.cpmb.rdsnet.ro/)
Actele necesare inregistrarii declaratiei de asigurare sunt :
- 2 exemplare declaratie de asigurare (sunt puse la dispozitie de catre casa de pensii);
- copie act identitate;
- carnet de munca in copie ;
- un dosar incopciat;
- si dupa caz, pentru persoanele se regasesc in situatiile de la punctul 1, 2, 3, 4, 5 se mai depun si urmatoarele documente: ....


La Pfa trebuie si
-copie rezolutie si certificate constatatoare de la oficiul registrului comertului ;
-copie declaratie impunere sau declaratie venituri estimate pentru anul in curs, iar pentru perioada in care nu a fost asigurat in sistemul public de pensii, dar a avut calitatea mai sus mentionata, adeverinte de venituri de la administratia financiara de sector . certificat de inregistrare fiscala.


Adica o stiva de acte, plus ca obinerea adeverintei cu veniturile dureaza cateva zile astfel incat sa nu fie timp sa se depuna declaratia pentru pensii la termen. Sau e site-ul neactualizat?
Inteleg ca si la somaj iti cer contractul cu CASMB si cu Casa de pensii.
pge71



#29 danyda8

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:constanta

Postat 18 August 2010 - 01:28 PM

Eu am depus azi declaratia la somaj, contributia se plateste la venitul net declarat pt luna anterioara sau 5xsal mediu brut( 1836x5), declaratia se depune lunar pana la 25 ale lunii. maine ma duc si la cas sa vad si acolo ce este si va tin la curent



#30 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2010 - 03:30 PM

Vezi postareadanyda8, la Aug 18 2010, 01:28 PM, a spus:

Eu am depus azi declaratia la somaj, contributia se plateste la venitul net declarat pt luna anterioara sau 5xsal mediu brut( 1836x5), declaratia se depune lunar pana la 25 ale lunii. maine ma duc si la cas sa vad si acolo ce este si va tin la curent

Multumim Danyda8 pentru informatiile date, ar fi bine daca am posta cu totii ce mai aflam pe la diverse autoritati.

Intrebarea este daca tu esti la norma de venit? Daca nu, ai aflat totusi cum isi declara acestia venitul: norma/12 sau venitul realizat?

Multumesc in numele tutoror forumistilor!



#31 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2010 - 04:45 PM

aveti idee in ce conturi IBAN se vireaza aceste contributii?
Presupun ca la sanatate si pensii sunt cele in care plateam si pana acum, dar la somaj?
elenacca



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2010 - 06:32 PM

vezi pe site-ul anofm, trebuie sa-l aiba acolo



#33 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 18 August 2010 - 06:43 PM

Nimeni nu stie cum platesc pfa-urile la norma de venit, pt. ca nu se precizeaza nicaieri care-i treaba cu venitul net.Eu tind sa cred ca trebuie sa ne dea o alta decizie.Ideea e ca nu stiu daca se face calculul 600x12=7200 pe an, sau se face 600x6=3600 plus jumatate din norma veche, avand in vedere ca se aplica cu 1 iulie....
Ciudati mai sunt astia si mai au pretentii la noi.Un lucru e clar, au uitat de PFA-urile la norma de venit, care nu au baza legala sa stabileasca venitul net, (pt. ca nu se pot stabili exact cheltuielile, caci nu-s obligata sa-mi tin contabilitatea) decat daca acesta este cel din decizia de impunere, cum ar fi si corect.Cred ca primul pas ar fi la finante, sa vedem ce zic despre eliberarea unei noi decizii de impunere.
"Cum sa le raspunzi, daca nu stiu sa-ti formuleze intrebarea?Mai au pretentii ca fac legi.Sa le fie rusine!!"

Aceasta postare a fost editata de A_taretare: 18 August 2010 - 06:45 PM




#34 cris77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 August 2010 - 07:02 PM

sunt pfa sistem real, plateam si pana acum cas calculat la salariul minim, adica 188 lei lunar, am sunat azi la cas, sa-mi spuna ce si cum am de facut.
Mi-a raspuns o doamna, foarte amabila, si mi-a spus sa nu depun nimic si sa nu platesc nimic in plus numai cat am platit si pana acum. Mi-a zis ca a formulat o adresa catre cnpas cu diverse intrebari si asteapta sa le dea cineva raspuns in scris ce sa faca exact.
Mi-a spus ca nu poate sa ma puna sa platesc acum o anumita suma conform OUG, si apoi eu sa vin sa o dau in judecata pentru ca nu e conforma legii pensiilor.
Habar n-am ce sa fac, daca nu depun, poate ma trezesc cu amenda.



#35 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2010 - 07:55 PM

Ce am aflat:
1 .De la somaj , cei de la compartimentul informatica mi-au spus ca nu au primit decl. spre prelucrare, probabil ca luna aceasta o vom face "cu creionul pe hartie"
2. Raspunsul de la ANAF (asistenta contribuabili ) la intrebarea mea " sunt PFA ,sistem real ,calculez venitul anual ,cum stabilesc baza de calcul pt. Sj & Cas
mi-a raspuns sa calculez lunar venituri - cheltuieli . Eu tot intrebam daca nu e corect sa impart venitul anticipat declarat la 12 luni si sa vad cat e lunar ,dupa care la sfarsit de an sa regularizez . Nu a fost de acord .



#36 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 18 August 2010 - 07:55 PM

Vezi postareadanyda8, la Aug 18 2010, 02:28 PM, a spus:

Eu am depus azi declaratia la somaj, contributia se plateste la venitul net declarat pt luna anterioara sau 5xsal mediu brut( 1836x5), declaratia se depune lunar pana la 25 ale lunii. maine ma duc si la cas sa vad si acolo ce este si va tin la curent

cum ai depus declaratia la somaj daca inca nu se stie clar ce si cum?!?

si eu am fost astazi la casa de sanatate si mi-a zis sa platesc tot la fel ca pana acum
iar la somaj la fel

vor publica in monitorul oficial declaratiile si apoi le vom depune

Vezi postareacris77, la Aug 18 2010, 08:02 PM, a spus:

Habar n-am ce sa fac, daca nu depun, poate ma trezesc cu amenda.
suntem atatia in acesta situatie
fii pe pace



#37 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 18 August 2010 - 07:58 PM

Vezi postareaA_taretare, la Aug 18 2010, 07:43 PM, a spus:

Nimeni nu stie cum platesc pfa-urile la norma de venit, pt. ca nu se precizeaza nicaieri care-i treaba cu venitul net.Eu tind sa cred ca trebuie sa ne dea o alta decizie.Ideea e ca nu stiu daca se face calculul 600x12=7200 pe an, sau se face 600x6=3600 plus jumatate din norma veche, avand in vedere ca se aplica cu 1 iulie....
Ciudati mai sunt astia si mai au pretentii la noi.Un lucru e clar, au uitat de PFA-urile la norma de venit, care nu au baza legala sa stabileasca venitul net, (pt. ca nu se pot stabili exact cheltuielile, caci nu-s obligata sa-mi tin contabilitatea) decat daca acesta este cel din decizia de impunere, cum ar fi si corect.Cred ca primul pas ar fi la finante, sa vedem ce zic despre eliberarea unei noi decizii de impunere.
"Cum sa le raspunzi, daca nu stiu sa-ti formuleze intrebarea?Mai au pretentii ca fac legi.Sa le fie rusine!!"
Scrie parca in norme ca e 600*6 pentru 1 iulie - 31 decembrie 2010, trebuie sa dea o noua decizie celor ce au sub 7200/an norma de venit, pentru jumatatea de an. Daca o sa se plateasca la norma e simplu baza de calcul e 600 ron / luna(in cazul in care n-a reduceri la norma fiind angajat sau alte chestii) - asta in cazul celor ce aveau norma sub 7200.
Sper ca ceilalti cu norme mai mari venitul net realizat lunar (baza de calcul) sa fie de fapt norma / 12. Nu de alta da eu unu nu tin nici o contabilitate si habar n-am ce cheltuieli as putea sa le bag la cheltuieli deductibile(ma gandesc ca internetul, curentul ar putea fi da nu am nici un contract de comodat sau alte prostii)
@criss77, amenda nu au de ce sa-ti dea. Treci eventual pina in 25 pe la ei, asa te vad la fatza si-ti spun face to face sa mai astepti (sa nu-ti fi raspuns la telefon X-ulescu si la primit declaratii sa fie PI-xulescu ...)



#38 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 18 August 2010 - 09:06 PM

Mai e o chestie in toata afacerea asta cu declaratiile. Lumea a platit deja pentru luna iulie, 31.3% din venitul asigurat declarat (cred)! Noi urmeaza sa depunem pina pe 25 august declaratia pentru iulie pe baza careia trebuie sa ne calculeze suma ce ne revine de plata pentru iulie.

Statului ii convine sa calculezi venitul net lunar! Lunile in care esti pe + incaseaza 10.5%. Lunile in care esti pe minus nu incaseaza nimic. Per total insa iese in castig
+1000 Ron sa zicem luna 1, -100 RON urmatoarele luni ar fi -100 RON / an, deci nu ai avea de plata nimic. Cu sistemul asta cu venitul net realizat lunar platesti 10.5% din 1000 RON ...

Aceasta postare a fost editata de Popu: 18 August 2010 - 09:13 PM




#39 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 19 August 2010 - 08:25 AM

Descriere Program:
Potrivit prevederilor art. III alin. (1) din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal si alte masuri financiar fiscale, orice venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, se impoziteaza cu cota de impozit pe venit - 16%. Pentru aceste venituri se datoreaza contributii individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj. 

Venituri de natura profesionala 
Constituie venituri de natura profesionala realizate de o persoana fizica, veniturile realizate din orice alte activitati, altele decat cele definite ca dependente in Codul Fiscal, desfasurate in afara unei relatii de angajare. 
In consecinta se impoziteaza si se datoreaza contributii sociale individuale pentru urmatoarele categorii de venituri:
- din activitati independente:comerciale, profesii libere, drepturi de proprietate intelectuala;
- obtinute de persoanele fizice: din desfasurarea unor activitati desfasurate pe baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial; pe baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit Codului civil; din expertiza contabila si tehnica, judiciara si extrajudiciara, in cazul in care contribuabilul a exercitat optiunea de impozitare a acestor venituri potrivit prevederilor art. 79 din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, in cota de 16%. Optiunea de impunere a venitului brut se exercita in scris, in momentul incheierii fiecarui raport juridic/contract.

Sunt exceptate din categoriile veniturilor de natura profesionala, veniturile realizate din: cedarea folosintei bunurilor; investitii; pensii; activitati agricole; premii si jocuri de noroc; transferul proprietatilor imobiliare; alte surse (prime de asigurari suportate de o persoana fizica independenta sau de orice alta entitate, in cadrul unei activitati pentru o persoana fizica in legatura cu care suportatorul nu are o relatie generatoare de venituri din salarii; castiguri primite de la societatile de asigurari, ca urmare a contractului de asigurare incheiat intre parti cu ocazia tragerilor de amortizare; diferentele de pret pentru anumite bunuri, servicii si alte drepturi, primite de persoanele fizice pensionari, fosti salariati, potrivit clauzelor contractului de munca sau in baza unor legi speciale; primite de persoanele fizice reprezentand onorarii din activitatea de arbitraj comercial); orice venituri identificate ca fiind impozabile, altele decat veniturile neimpozabile prevazute la art. 42 din CF; vanzarea bunurilor in regim de consignatie. 

Platitorii de contributii 
Persoanele care realizeaza exclusiv venituri de natura profesionala cu caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau semestrial - sau ocazional datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, de asigurari pentru somaj si de asigurari sociale pentru sanatate. 
Persoanele care, pe langa veniturile de natura salariala, realizeaza si venituri de natura profesionala cu caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau semestrial - datoreaza contributiile individuale si pentru aceste venituri de natura profesionala, iar daca veniturile sunt realizate in mod ocazional nu datoreaza contributiile individuale si pentru aceste venituri. 
Persoanele fizice care realizeaza venituri de natura profesionala, pentru care se datoreaza contributiile individuale prevazute de lege, sunt considerate asigurate obligatoriu, prin efectul legii, in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, in sistemul asigurarilor pentru somaj, precum si in sistemul de asigurari sociale de sanatate si beneficiaza de prestatiile prevazute de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, de indemnizatie de somaj in conditiile Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si de asigurare sociala de sanatate in conditiile Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare. 
Cotele contributiilor individuale sunt cele prevazute de lege respectiv: pentru contributia individuala de asigurari sociale - 10,5%, pentru contributia individuala de asigurari pentru somaj - 0,5%, si contributia de asigurari sociale de sanatate - 5,5%. 

Baza de calcul a contributiilor individuale pentru veniturile de natura profesionala 
a) Baza de calcul a contributiilor individuale, pentru asigurarile sociale si pentru asigurarile pentru somaj o constituie:
- venitul net lunar realizat, dar nu mai mult de echivalentul a 5 salarii medii brute pe economie, pentru veniturile cu caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau semestrial - realizate exclusiv din venituri de natura profesionala.
- venitul net lunar realizat, dar nu mai mult de echivalentul a 5 salarii medii brute pe economie, realizat de contribuabilii care pe langa veniturile salariale au si astfel de venituri cu caracter repetitiv.
- venitul net anual realizat, dar nu mai mult de echivalentul a 5 salarii medii brute pe economie, pentru veniturile de natura profesionala realizate exclusiv, in mod ocazional.

b) Baza lunara de calcul a contributiei pentru asigurarile sociale de sanatate o constituie cuantumul net al veniturilor de natura profesionala realizate lunar, determinat ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile aferente realizarii venitului, care este limitat la echivalentul a 5 salarii medii brute pe economie si nu poate fi mai mic decat un salariu de baza minim brut pe tara, daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia.


Atentie! Salariu minim brut pe tara ca baza de referinta este de 600 lei/luna iar salariu mediu brut pe economie este de 1.836 lei/luna. 

Pentru veniturile de natura profesionala, contributia de asigurari sociale de sanatate se plateste de persoana care le realizeaza la termenele stabilite in Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare. 
Modalitatea de declarare si plata a contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru veniturile de natura profesionala este reglementata prin Legea nr. 95/2006 si prin Normele metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin ordin al presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate. 

Declararea si termenele de plata a contributiilor 
Contribuabilii au obligatia de a depune cate o declaratie privind asigurarea in sistemul public de pensii, in sistemul asigurarilor pentru somaj, respectiv de a incheia contracte de asigurare in sistemul de asigurari sociale de sanatate. 
Declaratiile de asigurare se depun, o singura data, pana la data de 25 a lunii pentru luna anterioara in care s-au realizat venituri de natura profesionala, la casa teritoriala de pensii si, dupa caz, la agentia pentru ocuparea fortei de munca judeteana sau a municipiului Bucuresti din raza de domiciliu sau de resedinta a persoanelor asigurate. 
Persoanele care realizeaza exclusiv venituri de natura profesionala cu caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau semestrial - sau ocazional si persoanele care, pe langa veniturile de natura salariala, realizeaza si venituri de natura profesionala cu caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau semestrial, au obligatia de a actualiza declaratiile de asigurare in termen de 14 zile lucratoare de la data modificarii cuantumului veniturilor de natura profesionala, prin depunerea unei noi declaratii, care sa ateste cuantumul veniturilor de natura profesionala realizate pe fiecare sursa de venit. In lunile in care nu realizeaza venituri de natura profesionala, aceste persoane au obligatia de a notifica acest fapt casei teritoriale de pensii, precum si agentiei pentru ocuparea fortei de munca judetene din raza de domiciliu sau de resedinta a acestora. 
Persoanele care realizeaza exclusiv venituri de natura profesionala in mod ocazional depun declaratiile de asigurare ori de cate ori realizeaza venituri de natura profesionala, pana la data de 25 a lunii pentru luna anterioara in care au realizat aceste venituri. Aceste declaratii constituie titluri de creanta si devin titluri executorii la data la care creantele bugetare sunt scadente conform legii. 

Alte precizari 
Termenele de declarare prevazute mai sus constituie si termene de plata a contributiilor individuale. 
In situatia in care nu mai realizeaza venituri de natura profesionala, persoanele au obligatia de a notifica acest fapt casei teritoriale de pensii, precum si agentiei pentru ocuparea fortei de munca judetene din raza de domiciliu sau de resedinta a acestora, in termen de 3 zile lucratoare de la data intervenirii acestei situatii. 
Calitatea de asigurat inceteaza cu data de intai a lunii urmatoare celei in care s-a efectuat plata contributiilor individuale, cu exceptia calitatii de asigurat in sistemul de asigurari sociale de sanatate, pentru care persoanele beneficiaza de pachetul minimal de servicii medicale in conditiile Legii nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare. 
Pentru neachitarea contributiilor individuale la termenele de scadenta prevazute mai sus se datoreaza dobanzi si penalitati de intarziere, in conditiile legii. 
Plata contributiilor individuale se efectueaza in contul bugetului asigurarilor sociale de stat, in contul bugetului asigurarilor pentru somaj, precum si in contul bugetului Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate. 

Contraventii si sanctiuni 
Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda urmatoarele fapte:
- necomunicarea datelor si informatiilor solicitate in scris de casele de pensii, precum si de agentiile pentru ocuparea fortei de munca judetene si a municipiului Bucuresti, in vederea indeplinirii atributiilor ce le revin; comunicarea de date si informatii incomplete sau eronate cu amenda de la 300-600 lei;
- nedepunerea la termen de catre persoanele obligate la plata contributiilor a declaratiilor de asigurare si nerespectarea obligatiei de a instiinta institutiile respective de faptul ca nu mai desfasoara activitati profesionale, cu amenda de la 2.500-5.000 lei.

Constatarea contraventiilor si aplicarea amenzilor corespunzatoare se fac de catre personalul imputernicit al Casei Nationale de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale si al caselor teritoriale de pensii, desemnat prin decizie a presedintelui Casei Nationale de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale, de catre organele de control masuri active ale Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca si ale structurilor sale teritoriale si de personalul Inspectiei Muncii si al structurilor sale teritoriale, dupa caz. 

* Baza legala: Hotararea Guvernului nr. 791/2010 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, aprobate prin HG nr. 44/2004, precum si pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. III din OUG nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal si alte masuri financiar fiscale, Anexa 2




#40 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2010 - 08:59 AM

Sper ca am inteles bine, din postarea anterioara, pers.fizice care realizeaza venituri de natura profesionala si care datoreaza sj.+ cas .,sunt asigurate obigatoriu prin EFECTUL LEGII . Deduc ca nu trebuie sa indeplinim cerintele casei de pensii expuse in postarea facuta de pge71.
Ce credeti??






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL