Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 14

Salt la continut


declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010


360 replies to this topic

#261 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 27 August 2010 - 05:46 PM

Există cineva pe aici care are o întreprindere individuală impozitată la norma de venit? Îmi este pur și simplu interesant să aflu acest lucru.

Aceasta postare a fost editata de Vital: 27 August 2010 - 05:47 PM




#262 pfaderomania

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 August 2010 - 05:57 PM

Vezi postareaVital, la Aug 27 2010, 06:46 PM, a spus:

Există cineva pe aici care are o întreprindere individuală impozitată la norma de venit? Îmi este pur și simplu interesant să aflu acest lucru.

Eu am I.I. pe venit real cu activ de comert si am facut exact cum ai scris mai sus:
venituri totale lunare - cheltuiele totale lunare (deductibile) = venitul net
venitul net * 10,5% = contribuția la CAS

Cand am depus declaratia la pensii (luni pe 23 aug, la primele ore, in Bucuresti) in fata mea era cineva cu I.I. pe norma de venit si din cate am inteles a facut tot cum banuiesti si tu, prin împărțirea normei de venit anuale la 12 luni. De fapt incepand cu persoana cu norma de venit le-a picat fisa sa ceara si o copie a deciziei de impunere estimativa pe anul asta. Pe urma n-a mai contat ce fel de venit e, real sau nominal, au cerut la toti copie dupa decizie....cu toate ca la venitul real nu are nici o importanta estimativa. Repet, asta s-a intamplat luni, adica la primii "declaranti"...poate pe urma s-au mai destupat. Deja ma gandesc cu groaza la luna urmatoare :lnr (1):




#263 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 27 August 2010 - 07:24 PM

Eu cred ca in cele din urma o sa se ajunga si la somaj / pensii precum la sistemul din sanatate. Plata la estimare cu rectificare. Altfel deciziile ce le iau acum nu-si au nici un rost ...



#264 Sorinhg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 August 2010 - 09:15 PM

Vezi postareaVital, la Aug 27 2010, 01:43 PM, a spus:

Vezi postareaSorinhg, la Aug 27 2010, 01:22 PM, a spus:

daca sunt pfa in sistem real voi putea deduce platile astea pentru sanatate, pensii si somaj?

Bunul simț spune că da. Uite și ce spune codul fiscal la art. 46 - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat pe baza contabilității în partidă simplă:
(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
j) cheltuielile reprezentând contribuții sociale obligatorii pentru salariați și contribuabili, inclusiv cele pentru asigurarea de accidente de muncă și boli profesionale, potrivit legii;

Ma gandeam ca ar putea fi o problema faptul ca declaratiile pentru contributiile la pensii, somaj si sanatate sunt pe persoana fizica (identificata cu CNP) dar deducerile le fac pe PFA (identificata cu CUI).
Multumesc pentru raspuns. Daca e in lege sa speram ca suntem acoperiti.

Am studiat si eu art.48 din codul fiscal si am vazut ca alineatul (1) a fost modificat (prin OUG 109/2009) din
"Venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile aferente realizarii venitului"
in
"Venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri"

Alineatul (5), litera j) care prevede ca sunt cheltuieli deductibile limitat "cheltuielile reprezentand contributii sociale obligatorii pentru salariati si contribuabili" a ramas neschimbat. Totusi, desi contributiile se incadreaza in varianta initiala a alin. (1) "cheltuieli aferente realizarii venitului", nu stiu daca se pot incadra in varianta actuala "cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri".

Nu am inteles ce inseamna "cheltuieli deductibile limitat, potrivit legii"? Care ar fi limita?

Ar mai fi o problema de principiu: daca venitul net lunar este venitul brut lunar minus cheltuielile efectuate in scopul realizarii venitului respectiv (presupunand ca se incadreaza aici si contributiile), atunci pentru a calcula venitul net ar trebui sa cunoastem valoarea contributiilor, dar pentru a calcula valoarea contributiilor trebuie sa cunoastem valoarea venitului net.
Totusi, in conditiile in care inregistram cheltuielile in momentul platii, nu avem problema asta pentru ca venitul net lunar il calculam scazand platile lunare din incasarile lunare, deci vom lua in calcul valoarea contributiilor platite in luna respectiva (dar aferente venitului net din luna anterioara).



#265 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 27 August 2010 - 09:17 PM

Dar nu exista o plafonare la contributia pt pensie?
Adica orice sume ai incasa lunar, indiferent cat (zeci, sute de milioane), dai 10.5% in luna urmatoare la pensie si nici macar nu ti se recunoaste stagiul intreg?



#266 Sorinhg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 August 2010 - 09:24 PM

Vezi postareaLyvyoo, la Aug 27 2010, 10:17 PM, a spus:

Dar nu exista o plafonare la contributia pt pensie?
Adica orice sume ai incasa lunar, indiferent cat (zeci, sute de milioane), dai 10.5% in luna urmatoare la pensie si nici macar nu ti se recunoaste stagiul intreg?

Cred ca este. La 5 salarii medii brute, parca.



#267 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 27 August 2010 - 09:34 PM

Vezi postareaVital, la Aug 27 2010, 06:35 PM, a spus:

Vezi postareaZzuper, la Aug 27 2010, 05:28 PM, a spus:

As avea si eu o nelamurire cu pensiile: daca am o I.I., activitatea este comert, cum se calculeaza CAS-ul?

venituri totale lunare - cheltuiele totale lunare (deductibile) = venitul net
venitul net * 10,5% = contribuția la CAS

Trebuie precizat dacă contribuția se rotunjește la leu întreg - în cazul firmelor aceasta este regulă și cred că și în acest caz se aplică (în orice caz eu am rotunjit).

Teoretic, o Î.I. ar putea să fie impusă și la norma de venit (cu trei condiții: 1. dacă nu are angajați; 2. se încadrează în nomenclatorul de activități pentru care este prevăzută impozitarea la norma de venit; 3. a optat pentru acest regim de impozitare). Caz în care venitul net lunar se determină prin împărțirea normei de venit anuale la 12 luni.

Luni am sa ma duc la Casa de Pensii si am sa ma informez personal, apoi revin cu informatia aici. Daca e asa cum spuneti, inseamna sa-i imbogatesc pe astia. :(



#268 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 27 August 2010 - 09:58 PM

Constat ca suntem suficienti de multi pe acest forum, unii cu o vechime de cativa ani, dar numai cu cateva mesaje.Haideti sa ne "rupem" de munca de zi cu zi si sa ne facem timp si de net, respectiv de acest site.Eu asa procedez, sunt hair-stylist si credeti-ma nu-mi este deloc usor avand in vedere ca toata ziua stau in picioare.Indiferent de domeniul de activitate, suntem cu totii importanti.
Haideti sa nu ne lasam calcati in picioare, sa fim uniti...Sa ne spunem oful aici, altfel intr-o zi s-ar putea sa nu ne mai putem desfasura activitatea pentru care suntem autorizati de institutiile statului.
Revenind la topic, din ce am inteles .....si Legea 19 este in vigoare, ba mai mult, unii au platit pe baza acestei legi pe luna iulie, desi era in vigoare oug58.Legea 19 este o lege organica cu putere mare de decizie.Oare "bate" OUG 58/2010....?....E un mare conflict.Cui sa ne adresam?

Aceasta postare a fost editata de A_taretare: 27 August 2010 - 10:03 PM




#269 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 29 August 2010 - 09:34 AM

Codul fiscal
ART. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activitati independente, determinat pe baza contabilitatii in partida simpla
(1) Venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, cu exceptia prevederilor art. 49 si 50.

Deci pentru ca o cheltuială să fie luată în calcul la determinarea venitului net aceasta trebuie să îndeplinească două condiții mari și late: 1) să fie efectuată în scopul realizăii venitului; 2) să fie deductibilă (potrivit codului fiscal sau a altor legi speciale).

Citeaza

Nu am inteles ce inseamna "cheltuieli deductibile limitat, potrivit legii"? Care ar fi limita?
De exemplu, tu ai putea să-ți cheltui tot venitul tău pe protocol, însă codul fiscal (art. 48 alin. (4) litera b)) îți permite deducerea a doar 2% din baza de calcul determintată potrivit alin. (6) a aceluiași articol.

Citeaza

(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
j) cheltuielile reprezentând contribuții sociale obligatorii pentru salariați și contribuabili, inclusiv cele pentru asigurarea de accidente de muncă și boli profesionale, potrivit legii;

Codul fiscal nu are în acest caz prevăzută o limită clară pentru limitarea deductibilității, trebuie studiate legile speciale (pensii, șomaj, sănătate) pentru a vedea în ce condiții nu ți s-ar permite deductibilitatea integrală.

Citeaza

Ar mai fi o problema de principiu: daca venitul net lunar este venitul brut lunar minus cheltuielile efectuate in scopul realizarii venitului respectiv (presupunand ca se incadreaza aici si contributiile), atunci pentru a calcula venitul net ar trebui sa cunoastem valoarea contributiilor, dar pentru a calcula valoarea contributiilor trebuie sa cunoastem valoarea venitului net.
Totusi, in conditiile in care inregistram cheltuielile in momentul platii, nu avem problema asta pentru ca venitul net lunar il calculam scazand platile lunare din incasarile lunare, deci vom lua in calcul valoarea contributiilor platite in luna respectiva (dar aferente venitului net din luna anterioara).

Ți-ai dat singur răspunsul în partea a doua!

Aceasta postare a fost editata de Vital: 29 August 2010 - 09:35 AM




#270 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 29 August 2010 - 03:51 PM

Unde ati citit voi prostia ca sunt deductibile limitat cheltuielile cu contributiile sociale obligatorii?

Consultati http://codfiscal.money.ro care e actualizat.

NU EXISTA nici o prevedere ca sunt limitate(la deducere) contributiile sociale obligatorii.



#271 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 29 August 2010 - 04:15 PM

Vezi postareaVoicu Rogojan, la Aug 29 2010, 04:51 PM, a spus:

Unde ati citit voi prostia ca sunt deductibile limitat cheltuielile cu contributiile sociale obligatorii?

Consultati http://codfiscal.money.ro care e actualizat.

NU EXISTA nici o prevedere ca sunt limitate(la deducere) contributiile sociale obligatorii.

Dar tu l-ai consultat înainte de a te pronunța într-o maneră atât de categorică?

Întâmplare - fericită cumva?! - face că mi-am bazat concluziile pe varianta codului fiscal găsit la http://codfiscal.money.ro.
Reproduc aici, integral, art. 48 din codul fiscal (așa cum l-am găsit - actualizat - la adresa amintită mai sus):

AC15-2 (1) Venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile aferente realizarii venitului, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, cu exceptia prevederilor art. 49 si 50. AC15-2
(2) Venitul brut cuprinde:
a) sumele incasate si echivalentul in lei al veniturilor in natura din desfasurarea activitatii;
b) veniturile sub forma de dobanzi din creante comerciale sau din alte creante utilizate in legatura cu o activitate independenta;
AC15-2 c) castigurile din transferul activelor din patrimoniul afacerii, utilizate intr-o activitate independenta, inclusiv contravaloarea bunurilor ramase dupa incetarea definitiva a activitatii, cu exceptia reorganizarilor, cand se pastreaza destinatia bunurilor; AC15-2
AC15-2 c) castigurile din transferul activelor din patrimoniul afacerii, utilizate intr-o activitate independenta, inclusiv contravaloarea bunurilor ramase dupa incetarea definitiva a activitatii; AC15-2
d) veniturile din angajamentul de a nu desfasura o activitate independenta sau de a nu concura cu o alta persoana;
e) veniturile din anularea sau scutirea unor datorii de plata aparute in legatura cu o activitate independenta;
AC22 f) veniturile inregistrate de casele de marcat cu memorie fiscala, instalate ca aparate de taxat pe autovehiculele de transport persoane sau bunuri in regim de taxi. AC22
(3) Nu sunt considerate venituri brute:
a) aporturile in numerar sau echivalentul in lei al aporturilor in natura facute la inceperea unei activitati sau in cursul desfasurarii acesteia;
b) sumele primite sub forma de credite bancare sau de imprumuturi de la persoane fizice sau juridice;
c) sumele primite ca despagubiri;
d) sumele sau bunurile primite sub forma de sponsorizari, mecenat sau donatii.
(4) Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului, justificate prin documente;
b) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;
c) sa respecte regulile privind amortizarea, prevazute in titlul II, dupa caz;
d) cheltuielile cu primele de asigurare sa fie efectuate pentru:
1. active corporale sau necorporale din patrimoniul afacerii;
2. activele ce servesc ca garantie bancara pentru creditele utilizate in desfasurarea activitatii pentru care este autorizat contribuabilul;
3. prime de asigurare pentru asigurarea de risc profesional;
4. persoane care obtin venituri din salarii, potrivit prevederilor capitolului III din prezentul titlu, cu conditia impozitarii sumei reprezentand prima de asigurare, la beneficiarul acesteia, la momentul platii de catre suportator.
(5) Urmatoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
a) cheltuielile de sponsorizare, mecenat, precum si pentru acordarea de burse private, efectuate conform legii, in limita unei cote de 5% din baza de calcul determinata conform alin. (6);
b) cheltuielile de protocol, in limita unei cote de 2% din baza de calcul determinata conform alin. (6);
c) suma cheltuielilor cu indemnizatia platita pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice;
d) cheltuielile sociale, in limita sumei obtinute prin aplicarea unei cote de pana la 2% la fondul de salarii realizat anual;
e) pierderile privind bunurile perisabile, in limitele prevazute de actele normative in materie;
f) cheltuielile reprezentand tichetele de masa acordate de angajatori, potrivit legii;
AC15-2 f^1) cheltuielile reprezentand tichetele de vacanta acordate de angajatori, potrivit legii; AC15-2
AC8-2 g) contributiile efectuate in numele angajatilor la fonduri de pensii facultative, in conformitate cu legislatia in vigoare, in limita echivalentului in lei a 400 euro anual pentru o persoana; AC8-2
AC8-2 g) contributiile efectuate in numele angajatilor la fonduri de pensii facultative, in conformitate cu legislatia in vigoare, in limita echivalentului in lei a 200 euro anual pentru o persoana; AC8-2
AC8-2 h) prima de asigurare voluntara de sanatate, conform legii, in limita echivalentului in lei a 250 euro anual pentru o persoana; AC8-2
AC8-2 h) prima de asigurare voluntara de sanatate, conform legii, in limita echivalentului in lei a 200 euro anual pentru o persoana; AC8-2
i) cheltuielile efectuate pentru activitatea independenta, cat si in scopul personal al contribuabilului sau asociatilor sunt deductibile numai pentru partea de cheltuiala care este aferenta activitatii independente;
j) cheltuielile reprezentand contributii sociale obligatorii pentru salariati si contribuabili, inclusiv cele pentru asigurarea de accidente de munca si boli profesionale, potrivit legii;
AC15-2 k) dobanzi aferente imprumuturilor de la persoane fizice si juridice, altele decat institutiile care desfasoara activitatea de creditare cu titlu profesional, utilizate in desfasurarea activitatii, pe baza contractului incheiat intre parti, in limita nivelului dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei; AC15-2
AC15-2 k) dobanzi aferente imprumuturilor de la persoane fizice si juridice, utilizate in desfasurarea activitatii, pe baza contractului incheiat intre parti, in limita nivelului dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei; AC15-2
l) cheltuielile efectuate de utilizator, reprezentand chiria ? rata de leasing ? in cazul contractelor de leasing operational, respectiv cheltuielile cu amortizarea si dobanzile pentru contractele de leasing financiar, stabilite in conformitate cu prevederile privind operatiunile de leasing si societatile de leasing;
m) cotizatii platite la asociatiile profesionale in limita a 2% din baza de calcul determinata conform alin. (6).
n) cheltuielile reprezentand contributiile profesionale obligatorii datorate, potrivit legii, organizatiilor profesionale din care fac parte contribuabilii, in limita a 5% din venitul brut realizat.
(6) Baza de calcul se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile, altele decat cheltuielile de sponsorizare, mecenat, pentru acordarea de burse private, cheltuielile de protocol, cotizatiile platite la asociatiile profesionale.
(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
a) sumele sau bunurile utilizate de contribuabil pentru uzul personal sau al familiei sale;
b) cheltuielile corespunzatoare veniturilor neimpozabile ale caror surse se afla pe teritoriul Romaniei sau in strainatate;
c) impozitul pe venit datorat potrivit prezentului titlu, inclusiv impozitul pe venitul realizat in strainatate;
d) cheltuielile cu primele de asigurare, altele decat cele prevazute la alin. (4) lit. d) si la alin. (5) lit. h);
e) donatii de orice fel;
f) amenzile, confiscarile, dobanzile, penalitatile de intarziere si penalitatile datorate autoritatilor romane si straine, potrivit prevederilor legale, altele decat cele platite conform clauzelor din contractele comerciale;
g) ratele aferente creditelor angajate;
AC15-2 h) dobanzile aferente creditelor angajate pentru achizitionarea de imobilizari corporale de natura mijloacelor fixe, in cazul in care dobanda este cuprinsa in valoarea de intrare a imobilizarii corporale, potrivit prevederilor legale; AC15-2
i) cheltuielile de achizitionare sau de fabricare a bunurilor si a drepturilor amortizabile din Registrul-inventar;
j) cheltuielile privind bunurile constatate lipsa din gestiune sau degradate si neimputabile, daca inventarul nu este acoperit de o polita de asigurare;
k) sumele sau valoarea bunurilor confiscate ca urmare a incalcarii dispozitiilor legale in vigoare;
l) impozitul pe venit suportat de platitorul venitului in contul beneficiarilor de venit;
AC10 l^1) in perioada 1 mai 2009-31 decembrie 2010, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului, cu exceptia situatiei in care vehiculele se inscriu in oricare dintre urmatoarele categorii:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat, transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii, precum si vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti de vanzari si de agenti de recrutare a fortei de munca;
2. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv pentru activitatea de taxi;
3. vehiculele utilizate pentru inchirierea catre alte persoane, inclusiv pentru desfasurarea activitatii de instruire in cadrul scolilor de soferi. AC10
m) alte sume prevazute prin legislatia in vigoare.
(8) Contribuabilii care obtin venituri din activitati independente sunt obligati sa organizeze si sa conduca contabilitate in partida simpla, cu respectarea reglementarilor in vigoare privind evidenta contabila, si sa completeze Registrul-jurnal de incasari si plati, Registrul-inventar si alte documente contabile prevazute de legislatia in materie.
(9) In Registrul-inventar se trec toate bunurile si drepturile aferente desfasurarii activitatii.

Aceasta postare a fost editata de Vital: 29 August 2010 - 04:25 PM




#272 Sorinhg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 August 2010 - 05:19 PM

Vezi postareaVoicu Rogojan, la Aug 29 2010, 04:51 PM, a spus:

Unde ati citit voi prostia ca sunt deductibile limitat cheltuielile cu contributiile sociale obligatorii?

Consultati http://codfiscal.money.ro care e actualizat.

NU EXISTA nici o prevedere ca sunt limitate(la deducere) contributiile sociale obligatorii.

Banuiesc ca ai observat intre timp alineatul (5) din art.48 al codului fiscal, cu prima fraza ingrosata si subliniata, in postarea lui Vital.



Vital a spus:

Deci pentru ca o cheltuială să fie luată în calcul la determinarea venitului net aceasta trebuie să îndeplinească două condiții mari și late: 1) să fie efectuată în scopul realizăii venitului; 2) să fie deductibilă (potrivit codului fiscal sau a altor legi speciale).

Problema este ca numai una din cele doua conditii mari si late este indeplinita de contributiile sociale obligatorii: sunt deductibile, conform alin.(5) litera j), dar nu sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri.

By the way, in postarea anterioara ti-a scapat prima fraza, art.(1) modificat prin prin OUG 109/2009, care a inlocuit "cheltuielile aferente realizarii venitului" cu "cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri":
AC15-2 (1) Venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, cu exceptia prevederilor art. 49 si 50. AC15-2



#273 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 29 August 2010 - 06:01 PM

Vezi postareaSorinhg, la Aug 29 2010, 06:19 PM, a spus:

Vezi postareaVoicu Rogojan, la Aug 29 2010, 04:51 PM, a spus:

Unde ati citit voi prostia ca sunt deductibile limitat cheltuielile cu contributiile sociale obligatorii?

Consultati http://codfiscal.money.ro care e actualizat.

NU EXISTA nici o prevedere ca sunt limitate(la deducere) contributiile sociale obligatorii.

Banuiesc ca ai observat intre timp alineatul (5) din art.48 al codului fiscal, cu prima fraza ingrosata si subliniata, in postarea lui Vital.



Vital a spus:

Deci pentru ca o chieltuială să fie luată în calcul la determinarea venitului net aceasta trebuie să îndeplinească două condiții mari și late: 1) să fie efectuată în scopul realizăii venitului; 2) să fie deductibilă (potrivit codului fiscal sau a altor legi speciale).

Problema este ca numai una din cele doua conditii mari si late este indeplinita de contributiile sociale obligatorii: sunt deductibile, conform alin.(5) litera j), dar nu sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri.

By the way, in postarea anterioara ti-a scapat prima fraza, art.(1) modificat prin prin OUG 109/2009, care a inlocuit "cheltuielile aferente realizarii venitului" cu "cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri":
AC15-2 (1) Venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, cu exceptia prevederilor art. 49 si 50. AC15-2

Vorbind strict din punct de vedere economic, acele chieltuieli cu contribuțiile sociale nu sunt realizate în scopul obținerii venturilor, totuși - din punct de vedere juridico-contabil - acele chieltuieli, dacă sunt plătite la timp, te protejească pe un orizont mai larg de timp de suportarea unor chieltuieli suplimentare cu dobânzile de întârziere și penalizările, iar aceasta la rândul său te ajută la protejarea veniturilor.

Ia nu achita tu contribuțiile sociale individuale și să vedem ce venit o să obții! Dobânzi de întârziere + penalizări și venitul tău s-a dus, mai ales dacă băieții de la fisc așteaptă un timp mai îndelungat așa încât să se acumuleze câte mai multe datorii. În plus, ai putea risca să fii încadrat și la evaziune fiscală, cu consecințele de rigoare. Așa că dacă vrei să ai venit, plăteștiți contribuțiile sociale individuale la timp! Vezi deci cum - prin efectul legii - acele chieltuieli ajung până la urmă să fie efectuate în scopul obținerii de venituri?!

În plus, dacă am lua în calcul doar criteriul economic, atunci am ajunge în situația în care chieltuielile cu contribuțiile sociale nu ar fi niciodată deductibile. Însă codul fiscal spune - în mod categoric - că sunt deductibile, deși limitat.

Mai este un aspect - practica curentă. Un salariat plătește aceleași contribuții ca și o PFA, iar acele contribuții sunt deductibile atunci când se află baza de calcul pentru impozitul pe venit. Nu văd de ce ar fi discriminată o persoană fizică autorizată printr-o practică diferită.

Aceasta este tot ceea ce-am putut gândi eu legat de această problemă. Eu, fiind la norma de venit, nu mă lovesc în mod direct de ea. Vreau doar să ajut în măsura în care pot!

Aceasta postare a fost editata de Vital: 29 August 2010 - 06:06 PM




#274 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 29 August 2010 - 06:19 PM

Codul fiscal aflat la http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Cod_F...m#_Toc244063469 conține într-adevăr următoarea formulare:

Venitul net din activități independente se determină ca diferență între venitul brut și cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea în partidă simplă, cu excepția prevederilor art. 49 și 50.

Eu însă nu am luat ca referință varianta codului fiscal postat pe site-ul ANAF deoarece l-am găsit cu probleme la o investigare precedentă (câteva zile în urmă). Ar trebuie de mers la monitorul oficial pentru a vedea care până la urmă este cea finală.



#275 Sorinhg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 August 2010 - 07:22 PM

Vezi postareaVital, la Aug 29 2010, 07:01 PM, a spus:

Aceasta este tot ceea ce-am putut gândi eu legat de această problemă. Eu, fiind la norma de venit, nu mă lovesc în mod direct de ea. Vreau doar să ajut în măsura în care pot!

Multumesc Vital. Raspunsul tau chiar m-a ajutat.
Nici eu nu cred ca un eventual control m-ar putea acuza ca am incalcat codul fiscal, invocand alin. (1) si ignorand alin (5). Doar am remarcat o contradictie din lege.
Chiar as fi curios, daca e cineva cu cunostinte juridice pe aici, ce se intampla daca doua prevederi ale aceleiasi legi se contarzic intre ele? Care din ele se ia in considerare?


Vital a spus:

Codul fiscal aflat la http://static.anaf.r...m#_Toc244063469 conține într-adevăr următoarea formulare:

Venitul net din activități independente se determină ca diferență între venitul brut și cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea în partidă simplă, cu excepția prevederilor art. 49 și 50.

Eu însă nu am luat ca referință varianta codului fiscal postat pe site-ul ANAF deoarece l-am găsit cu probleme la o investigare precedentă (câteva zile în urmă). Ar trebuie de mers la monitorul oficial pentru a vedea care până la urmă este cea finală.

Si pe codfiscal.money.ro e tot asa. Probabil ti-a scapat primul paragraf cand ai selectat articolul.
Art.48 alineatul (1) a fost modificat prin prin OUG 109/2009
Dupa primul tau raspuns am cautat si eu legea si mi-a atras atentia modificarea asta pentru ca am crezut ca au facut-o tocmai ca sa nu mai poata fi deduse contributiile, dar se pare ca au facut-o in alte scopuri si le-a scapat contradictia cu alin. (5) litera j), pentru ca acolo nu au modificat nimic.



#276 mirceatim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 August 2010 - 04:36 AM

Solicitarea de retragere a declaratiei de asigurare incheiate de PFA pe Legea 19/2000 nu poate fi depusa decat in cazul in care se face dovada neincadrarii in categoriile de persoane care au obligatia legala de a depune aceasta declaratie (faliment, radiere de la Registrul Comertului, incheiere contract de munca). Am intrebat la Casa Nationala de Pensii, Serviciul contributii asigurati care este temeiul legal pentru retragerea vechii declaratii de asigurare incepand cu 1 iulie si mi s-a raspuns ca se lucreaza la un ordin de ministru care ar trebui sa iasa pana la finalul acestei luni si prin care sa se elimine persoanele fizice autorizate si titularii intreprinderilor individuale dintre categoriile de persoane asigurate obligatoriu prin Legea 19/2000 odata cu intrarea in vigoare a art. III din OUG 58/2010. In acest caz, retragerea si anularea declaratiei de asigurare ar trebui sa se faca prin efectul legii, iar sumele platite in iulie pe declaratia la Legea 19 sa se regularizeze cu sumele declarate si datorate pe noua declaratie pe OUG 58/2010.
Distractia va incepe daca va fi abrogata OUG 58/2010 la presiunea organizatiilor neguvernamentale (Societatea Academica din Romania, Fundatia pentru Apararea Cetatenilor impotriva Abuzurilor Statului, Alianta Platitorilor de Taxe) si a organizatiilor de creatori (ziaristi, scriitori, artisti) care lupta pentru greva fiscala. O problema suplimentara la PFA cu venituri in sistem real este cea a lunilor cu pierdere fiscala (venituri brute mai mici decat cheltuielile, incasari mai mici decat platile) pentru care in procedura existenta nu este prevazuta modalitatea de declarare.
Daca se declara venit zero, atunci contribuabilul este defavorizat la nivel de an in lipsa unei regularizari. Procedura aplicabila la impozitul pe venit si contributiile de sanatate, de plati anticipate trimestriale la veniturile estimate conform deciziei emise de fisc si regularizare ulterioara pe baza deciziei finale emise de fisc conform declaratiei anuale de venit este mai corecta si tine cont si de platile efectuate deja in contul contributiilor sociale pe parcursul unui an.
Autoritatile declara ca incepand cu 25 septembrie vor putea fi facute declaratii si plati online prin sistemul eRomania dar sunt curios daca se vor tine de cuvant. Atasez un fisier cu punctele mele de vedere referitoare la problemele si disfunctionalitatile OUG 58/2000 si normelor sale de aplicare.
Va felicit pentru modul in care in ultima luna ati dialogat pe aceasta tema, informand comunitatea de persoane interesate privind situatia din teren.

Fisiere atasate





#277 Ionut C

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 August 2010 - 09:04 AM

Buna ziua tuturor,
Am si eu o nelamurire. Pe PFA desfasor doua activitati:
1. consultanta - un venit relativ regulat dar diferit de la luna la luna -
2. apicultura - anul acesta numai pierdere si investitii, deci balanta mult pe minus (activitate scutita de la plata impozitului pe profit)

exemplu concret: in perioada asta in apicultura albinele se pregatesc de iernat, deci trebuie hranite (mai ales ca a fost un an extrem de prost) deci cheltuieli, si sunt cheltuiel destul de mari.. sensibil apropiate de venituri. Eu pot sa cheltui veniturile de pe consultanta la apicultura si sa mi le deduc sau sunt doua chestii diferite?
Nu am alte surse de venit, nu sunt angajat cu carte de munca nicaieri.

Multumesc,
Ionut Corneanu



#278 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 30 August 2010 - 09:24 AM

Buna dimineata,
Va rog frumos, lamuriti-ma si pe mine :
- cele trei dari sunt obligatorii unui PFA profesie liberala - expert tehnic, care are si contract de munca - inginer in uzina ?pana la acest ordin, platea numai sanatatea.
- I.I.-urile, adica titularii, platesc si ei aceste dari ?
Multumesc mult, sunt f. confuz pe aceasta tema.



#279 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 30 August 2010 - 10:03 AM

Vezi postareaIonut C, la Aug 30 2010, 10:04 AM, a spus:

Buna ziua tuturor,
Am si eu o nelamurire. Pe PFA desfasor doua activitati:
1. consultanta - un venit relativ regulat dar diferit de la luna la luna -
2. apicultura - anul acesta numai pierdere si investitii, deci balanta mult pe minus (activitate scutita de la plata impozitului pe profit)

exemplu concret: in perioada asta in apicultura albinele se pregatesc de iernat, deci trebuie hranite (mai ales ca a fost un an extrem de prost) deci chieltuieli, si sunt cheltuiel destul de mari.. sensibil apropiate de venituri. Eu pot sa cheltui veniturile de pe consultanta la apicultura si sa mi le deduc sau sunt doua chestii diferite?
Nu am alte surse de venit, nu sunt angajat cu carte de munca nicaieri.

Multumesc,
Ionut Corneanu

O PFA poate fi autorizată să desfășoare mai multe activități cuprinse în codul CAEN. Nu se ține contabilitate separată pentru fiecare cod CAEN. Totul se trece în registrul de încasări și plăți, indiferent de codul CAEN aferent activității, iar la sfârșitul lunii se determină venitul net lunar prin scăderea chieltuielilor deductibile lunare din venitul brut lunar.

Excepție: drepturile de autor. Pentru acestea există articole separate în codul fiscal. Impozitul pe DDA-uri se determină în felul următor: (Total DDA-uri - cota forfetară de 20%) * 16%. Însă și în acest caz se poate opta pentru impozitarea la real, caz în care chieltuielile și veniturile provenite din această sursă vor întra în "coșul" comun.

Aceasta postare a fost editata de Vital: 30 August 2010 - 10:04 AM




#280 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 30 August 2010 - 10:12 AM

Vezi postareaandur, la Aug 30 2010, 10:24 AM, a spus:

Buna dimineata,
Va rog frumos, lamuriti-ma si pe mine :
- cele trei dari sunt obligatorii unui PFA profesie liberala - expert tehnic, care are si contract de munca - inginer in uzina ?pana la acest ordin, platea numai sanatatea.
- I.I.-urile, adica titularii, platesc si ei aceste dari ?
Multumesc mult, sunt f. confuz pe aceasta tema.

Normele metodologice pentru art. III a OUG 58/2010 conțin un articol "buclucaș" care exceptează anumite categorii de la aplicarea art. III din OUG 58/2010:

ART. 2
Persoanelor asigurate în alte sisteme, neintegrate sistemului public de
pensii și alte drepturi de asigurări sociale, precum și persoanelor care au
calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii
nu le sunt aplicabile
prevederile art. III din ordonanța de urgență
.

Articolul este buclucaș pentru că încalcă normele legale privind tehnica legislativă, adăugând la lege, ceea ce nu este permis.

Experții tehnici nu au propriul lor sistem de pensii așa cum au avocații, de exemplu. Prin urmare, dacă nu ești pensionar, atunci trebuie să declari și să plătești toate cele 3 contribuții sociale individuale: pensii 10,5%, sănătate 5,5%, șomaj 0,5%. Titularilor întreprinderilor individuale li se aplică aceleași reguli.

Aceasta postare a fost editata de Vital: 30 August 2010 - 10:14 AM







Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL