Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECL. 390 / 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


DECL. 390 / 2010

140 replies to this topic

#121 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 23 July 2010 - 03:54 PM

Merci, mihaela_cva! :lnr (1):



#122 dianacry

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 11 August 2010 - 10:00 AM

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie:
Am urmatoarea situatie:
- furnizorul trimite marfa din Germania EXW, noi nu includem in pretul de achizitie transportul pentru ca il refacturam inapoi la furnizor.
Cum ar trebui sa declar in Declaratia intrastat, EXW (cum e pe factura) sau CPT?,
daca in campurile Valoare facturata, Valoare statistica este aceeasi valoare.
adica
Este corect daca in Declaratia intrastat, pentru bunurile introduse in tara declar:
Valorare facturata=100; Valoare statistica=100; Termeni de livrare EXW?


Va multumesc!




#123 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 11 August 2010 - 02:27 PM

[quote name='dianacry' date='Aug 11 2010, 11:00 AM' post='229696']
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie:
Am urmatoarea situatie:
- furnizorul trimite marfa din Germania EXW, noi nu includem in pretul de achizitie transportul pentru ca il refacturam inapoi la furnizor.
Cum ar trebui sa declar in Declaratia intrastat, EXW (cum e pe factura) sau CPT?,
daca in campurile Valoare facturata, Valoare statistica este aceeasi valoare.
adica
Este corect daca in Declaratia intrastat, pentru bunurile introduse in tara declar:
Valorare facturata=100; Valoare statistica=100; Termeni de livrare EXW?


la achizitii se declara exw
iar declararea valorii statistice nu mai este obligatorie din 2009



#124 STEFAN ALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:MEDIAS

Postat 19 August 2010 - 01:10 PM

Buna ziua
Face cineva Intrastat pentru activitate de incaltaminte in lohn? Cum se declara achizitiile de materiale primite pentru prelucrare din UE? Trebuie declarate?
Daca face cineva va rog ajutati-ma cu intocmirea acestei declaratii ca nu reusesc sa ii dau de cap.
Va multumesc



#125 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 24 August 2010 - 05:14 PM

Buna ziua,

Daca ma poate ajuta cineva care s-a mai confruntat cu rectificativa pt 390 as fi recunoscatoare.
Am urmatoarea situatie: am preluat in luna iulie contabilitatea unei societati si in luna august la inregistrarea unei plati catre o soc din UE am constatat ca s-a inregistrat, si implicit declarat in 390, o valoarea mai mica decat era inscris pe factura.Mi-e clar ca trebuie reglata situatia dar nu stiu care ar fi pasii.Banuiesc ca trebuie platita si o amenda.

Va rog o indrumare!
Multumesc



#126 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 24 August 2010 - 05:44 PM

Vezi postareademiankiki, la Aug 24 2010, 05:14 PM, a spus:

Buna ziua,

Daca ma poate ajuta cineva care s-a mai confruntat cu rectificativa pt 390 as fi recunoscatoare.
Am urmatoarea situatie: am preluat in luna iulie contabilitatea unei societati si in luna august la inregistrarea unei plati catre o soc din UE am constatat ca s-a inregistrat, si implicit declarat in 390, o valoarea mai mica decat era inscris pe factura.Mi-e clar ca trebuie reglata situatia dar nu stiu care ar fi pasii.Banuiesc ca trebuie platita si o amenda.

Va rog o indrumare!
Multumesc
rectificativa la 390 pentru luna respectiva, dar, atentie: trebuie corectat si decontul de tva



#127 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 24 August 2010 - 05:56 PM

Rectificativa presupune, daca am inteles bine, depunerea inca o data a declaratiei initiale, cu toate valorile inscrise initial, mai putin valoarea care trebuia corectata? Din ce am citit pe forum am inteles ca s-ar plati amenda doar daca valoarea corectata este in plus fata de ce a fost depus initial.Este corect?
Si decontul se corecteaza prin inscrierea la regularizari a sumei sau prin corectie de erori materiale?

Multumesc!



#128 Alina-Mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 August 2010 - 09:49 AM

Buna ziua tuturor,

Am doua nelamuriri privind declaratia 390 VIES.
1) Primesc facturi cu diverse
servicii din Austria
. Unele facturi sunt scutite de TVA iar la unele trebuie sa fac taxare inversa. In declaratia 390 treceam suma facturilor scutite cumulata cu suma facturilor la care faceam taxare inversa. Am intrebat la Administratia financiara si mi s-a spus ca taxarea inversa nu se declara in 390. Am citit pe net si am mai intrebat persoane care lucreaza in domeniu si toata lumea spunea ca se trec si cele cu taxare inversa. In final stie cineva daca se trec sau nu?
2) Avand in vedere ca eu nu prestez servicii si nici nu livrez bunuri in UE in 390 declar numai aceste facturi care sunt numai de la un singur furnizor. Am avut cazuri in care mi-au facut o factura storno mai mare decat facturile din acea luna. Deci si in jurnalul de cumparari eram pe minus. (ex. factura storno era de 1.000 EUR iar facturile cu plus
insumau 700 EUR deci aveam -300EUR in jurnal). Aceasta suma cu minus trebuie trecuta in 390?

Sper sa ma lamureasca si pe mine cineva deoarece la cate pareri am auzit sunt intr-o ceata totala.

Multumesc!



#129 dianacry

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 03 September 2010 - 09:34 AM

la achizitii se declara exw
iar declararea valorii statistice nu mai este obligatorie din 2009
[/quote]


Buna ziua,

Ati spus ca "declararea valorii statistice nu mai este obligatorie din 2009".
Nu am gasit nimic scrisin acest sens, daca se poate sa ma ajutati cu o norma sau ceva unde scrie asta.

Va multumesc!



#130 simonaci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 September 2010 - 04:31 PM

Buna ziua,

am urmatoarea situatie: emit facturi pentru persoane fizice si juridice din Comunitate pentru servicii software.( gazduire domenii, realizare site-uri)= servicii intangibile. Daca beneficiarul din Comunitate este persoana fizica, deci neimpozabila, nu are cod de TVA, il mai cuprind in D 390?
Daca beneficiarul este persoana juridica, imi transmite codul VAT si e invalid, ce trebuie sa fac? Il mai cuprind in D390? El sustine sus si tare ca e corect codul...

Multumesc



#131 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 September 2010 - 10:19 PM

Buna seara,

am si eu nevoie de o parere vis-a-vis de urmatoarea speta. In 18 aug. am achizitii intracomunitare de bunuri, am urmatoarele informatii pe invoice:

marfa 2785.03 eur
discount 278.50 eur
transport: 46.60 eur

valoare totala 2553.13eur

Daca platesc inainte de 19.08.2010 mi se acorda un discount de 75.20 eur. Plata facturii in mod sigur s-a facut in 19.08.2010, prin urmare am si discountul de natura financiara. Cum inregistrez in contabilitate aceasta factura si cel mai important cum raportez in declaratia 390 ?




Multumesc,

O seara buna!



#132 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2010 - 11:52 AM

am la conta un cabinet medical srl, deci neplatitor de tva cf CF, art. 141, alin. 1, lit. a) si am aflat in sept. (intamplator, fir-ar sa fie) ca au facturat in iulie servicii medicale catre o PF din UE (Franta), achitata cu bf casa de marcat cuprins in Z (fireste).
am recitit cum e cu decl. 390 si consider ca nu trebuie sa ma inreg. in scopuri de tva cf. art. 1531, nici sa intocmesc decl. 390 (locul prestarii este in Romania, in cazul meu, fiindca am prestat catre o pers. fizica din UE, neinreg. VAT, + ca serviciul meu e scutit in Romania), asa ca doar se specifica pe factura "scutit in Romania" si asta-i tot.

corect ? :lnr (1):



#133 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2010 - 10:20 AM

e corect ! :lnr (1):



#134 GETROVIX

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 October 2010 - 08:38 PM

Buna seara, cum procedez cu D390 daca dupa ce am efectuat o achizitie intracomunitara, verificand in VIES am constatat ca firma furnizoare nu are un cod valid de tva?



#135 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2010 - 12:19 PM

GETROVIX,

exista, LA ACEST CAPITOL, un topic in care se discuta despre decl. 390 - cateva pozitii mai jos, nu ai voie sa deschizi inca unul pe aceeasi tema.
e a 2-a oara cand incalci regulamentul privind postarea, primul post despre decl. 390 l-ai postat la "legislatie", ti l-am sters ! acesta l-ai postat mai bine = la capitolul corect, insa nu la topicul corect.

te rog sa citesti regulamentul si sa-l respecti, altfel nu vei mai putea activa pe acest forum.

ai avertisment public pt nerespectarea regulamentului priv. postarea, la urmatoarea abatere iti vei pierde dreptul de a posta.

topic marcat pt unire cu cel existent deja !

later : topice unite !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 13 October 2010 - 03:25 PM




#136 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 15 October 2010 - 02:43 PM

Buna ziua,

Nu am gasit un topic pentru intrastat deschis separat...totusi sper ca este ok daca postez aici intrebarea mea: Livram bunuri catre UE ( ambele firme- din Romania si cele din UE- fiind inregistrate in Reg. Op. Intracomunitari) si depun lunar 390. Intrebarea mea este daca trebuie sa depun si Intastat in cazul in care livrarile care UE nu au depsit 200.000 EURO anual. Am citit pe site-ul lor ca doar cei care depasesc aceasta valoare au obligatia depunerii acestei declaratii...am intelesc corect? Si in cazul in care se depaseste plafonul in cursul unei luni se depune declaratia pana pe 15 a lunii urmatoare? Multumesc



#137 marymary

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 November 2010 - 01:13 PM

BUNA ...
VA ROG ...O INTREBARE...CINE STIE...NU GASESC NICAIERI...DACA COMBUSTIBILUL CONSUMAT DE MASINILE CARE FAC TRANSP INTRACOMUNITAR DE MARFURI SE DECLARA IN 390...( ACESTA SE ALIMENTEAZA SI SE CONSUMA IN SPATIUL COMUNITAR...)..??/



#138 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 November 2010 - 11:09 PM

incearca aici: http://www.infotva.ro/a/3425/Bonuri-fiscal...ursare-TVA.html



#139 factura

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 December 2010 - 05:24 PM

Buna ziua,

Mai intai imi cer scuze daca am postat unde nu era cazul. In sensul ca am gresit topicul. Am o problema legata de declaratia 390. In luna iulie a fost emisa de catre furnizor extern (intracomunitar) o factura de avans de 30000 euro, care a fost achitata integral. In 390 si in 300 aferente lunii iulie s-a declarat valoarea avansului, marfa urmand sa soseasca pe parcurs. In luna noiembrie, am avut intrare de marfa de 10000 euro dar am si stornare de avans pe 10000, valoarea marfii intrate in luna noiembrie.

Cum declar in 390 ? Pot sa declar cu valoare zero? Am sunat azi la Administratie, dar nu m-a lamurit deloc. Doamna de acolo o tinea una si buna ca trebuie declarata intrarea. Pentru ca si ei, cei din statul membru, declara. Lucru care mie imi e foarte clar. Cum pot insa sa declar in 390 si valoarea avansului storno si valoarea marfii in conditiile in care formatul declaratiei nu imi permite? Am incercat sa introduc de doua ori acelasi furnizor cu suma pe plus si suma pe minus, dar nu o valideaza corect. In casuta in care ar trebui semnata se mentioneaza ceva de genul ca nu este posibila semnatura pana la o validare corecta.

Ce pot sa fac?
Multumesc frumos pentru timpul acordat.



#140 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 December 2010 - 09:37 AM

In D. 390 se declara achizitiile intracomunitare de bunuri taxabile pentru care exigibilitatea taxei a luat nastere in luna calendaristica respectiva. In cazul tau exigibilitatea taxei a luat nastere la data emiterii facturii de avans de catre furnizor, in luna iulie.
Dupa parerea mea, nu ai obligatia sa declari nimic in 390 pt. luna XI.

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL