Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECL. 390 / 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


DECL. 390 / 2010

140 replies to this topic

#21 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 04 February 2010 - 07:26 PM

Daca nu ai achizitii INTRACOMUNITARE de bunuri si/sau servicii, nu depui 390, ci 394.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#22 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2010 - 07:53 PM

depui decontul de tva 300 si 394




#23 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2010 - 11:05 PM

Vezi postareaEva78, la Jan 24 2010, 11:40 PM, a spus:

Buna seara!
Am o problema!
Nu am depus d390 la timp ( in luna mai 2009).
Societatea este platitoare de tva si impozit pe profit, cu depunere trimestriala a deconturilor.
Care ar fi rezolvarea?
Achizitia a fost in suma de 900 euro.
Va rog, nu stiu care ar fi cea mai buna varianta.
Multumesc.
Cred ca doar amenda e solutia : 2%*900Eur ( si 50% daca platesti in 48h sau 24h - nu mai stiu )



#24 raduci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 07 February 2010 - 01:42 PM

Buna Ziua,

Pentru livrarile si achizitiile intracomunitare ( servicii ) din 2010 exista vreo corelatie intre dec 300 si 390 ???

Ma poate ajuta si pe mine cineva referitor la cele de mai sus pentru :

1. Livrari servicii ( de transformare resp. manopera) din Romania in alt stat membru ( operatiune scutita de tva pt care locul prestarii se considera in statul membru , beneficiarul are cod valabil tva)
2. Achizitii de servcii ( consultanta-management ) in Romania dintr-un stat membru ( cod valabil tva ) pt care locul prestarii este in Romania.

va multumesc mult!
raduci



#25 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 07 February 2010 - 03:21 PM

Cum se lucreaza cu aceste noi aplicatii pentru editarea declaratiilor 390 (si a situatiilor financiare)? Am descarcat fisierele pdf dar nu inteleg nimic, nu le pot edita in niciun fel...Mentionez ca am instalat si acea versiune mai recenta de Adobe. Trebuie sa facem de-acum si cursuri de informatica? Daca a completat cineva aceasta declaratie sau un formular de bilant, il rog mult sa dea niste explicatii mai detaliate.

Mii de multumiri!



#26 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 February 2010 - 06:27 PM

1.Prelucrari de bunuri catre persone impozabile stabilite in Comunitate

D300 Ordin 77/2010
Rândul 3.1 - se înscriu informaţiile preluate din jurnalul de vânzări*), privind baza de impozitare
pentru serviciile pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, altele decât cele
scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile, prestate către persoane impozabile
nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, pentru care exigibilitatea intervine în perioada de
raportare

D390 Ordin 76/2010
1.2. Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA depun declaraţia recapitulativă numai
pentru lunile calendaristice în care ia naştere exigibilitatea taxei pentru:
c) prestările de servicii prevăzute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal efectuate în beneficiul unor
persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, altele decât cele scutite de
TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile, pentru care exigibilitatea de taxă a luat naştere
în luna calendaristică respectivă;

2.Achizitii servicii de consultanta si management

D300 Ordin 77/2010
Rândul 7.1.1 - se înscriu informaţiile preluate din jurnalul de cumpărări*), privind baza de
impozitare şi taxa pe valoarea adăugată pentru achiziţiile de servicii intracomunitare pentru care
beneficiarul din România este persoană obligată la plata TVA conform art. 150 alin. (2) din Codul
fiscal, iar prestatorul este înregistrat în scopuri de TVA în statul membru din care efectuează prestarea
de servicii.
Rândul 19.1.1 - se înscriu aceleaşi informaţii declarate la rd. 7.1.1.

D390 Ordin 76/2010
1.2. Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA depun declaraţia recapitulativă numai
pentru lunile calendaristice în care ia naştere exigibilitatea taxei pentru:
e) achiziţiile de servicii prevăzute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, efectuate de persoane
impozabile din România care au obligaţia plăţii taxei conform art. 150 alin. (2), pentru care
exigibilitatea de taxă a luat naştere în luna calendaristică respectivă, de la persoane impozabile
nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate



#27 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 February 2010 - 06:44 PM

Primul pas DEBLOCARE



#28 raduci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 08 February 2010 - 10:02 AM

buna ziua,

multumesc mult!
am inteles in ce rubrici completez datele referitoere la cele 2 categorii de operatiuni , problema care ramane este daca le declar in D390 ???
din cate am inteles pina acum reiese ca da.
se poate sa-mi confirmati ?
va rog pt a fi sigur ca nu gresesc !

cu respect
raduci

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 12:31 PM




#29 Ireth

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2010 - 12:19 PM

Buna ziua,

Am si eu o problema legata de 390.
In decembrie am fost la un seminar privind modificarile Codului Fiscal, seminar condus de dna Georgeta Toma. Printre altele, ne-a spus foarte clar ca tot ce inseamna scont se declara in 390. La momentul respectiv nu mi-a trecut prin cap sa intreb si baza legala, si acum ma lovesc de aceasta problema: exista o baza legala pentru aceasta afirmatie? Se declara veniturile financiare in 390?
In cazul meu, am primit o factura de discount de 26.000 euro, si stau in dubiu daca sa o trec sau nu in 390 (desi nu stiu prea bine unde, poate doar la servicii cu semnul minus..)

Eu am cautat si nu am gasit nimic referitor la aceasta problema, asa ca ma gandesc ca e o greseala. Dar totusi, sunt 26.000 euro, nu prea imi permit sa fac greseli la aceasta suma :)

Multumesc anticipat!
Cei mai multi traiesc zile, putini traiesc viata.



#30 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 February 2010 - 01:54 PM

verifica reglementarile cu privire la declaratia 390, acolo scrie ce se declara



#31 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 08 February 2010 - 04:43 PM

Vezi postareasimona_iassy, la Jan 27 2010, 09:46 AM, a spus:

La finante la Iasi... 390 tot lunar (pana pe 15)...
390 se depune totusi pe 15? parca citisem undeva ca decl. care aveau alte termene de depunere decat data de 25 se depun tot pe 25. sau nu mai e asa? :smile:



#32 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 08 February 2010 - 07:03 PM

deci facturile de la Google(Irlanda ; are cod valid IE6388047V) intra si ela la achizitii servicii si se transmit din 01.2010 in decl.390



#33 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 February 2010 - 07:53 PM

nu, pentru 390 scrie clar in CF ca termenul e 15. Daca nu ma insel si pe undeva prin declaratie scrie...



#34 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2010 - 10:09 PM

Da



#35 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 09 February 2010 - 01:56 PM

multumesc mult
intrebarea mea este daca face plata in RON (pt.ca iti alegi moneda de plata prin card),inseamna ca e mult mai usor pt.mine de declarat in decl.390



#36 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 February 2010 - 02:29 PM

In 390 se declara si serviciile intracomunitare?
Care este acum termenul de depunere a acestei declaratii? Se depune lunar din 2010? La fel si 394?



#37 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 February 2010 - 03:44 PM

In decl.390 se declara si anumite servicii intracomunitare. Vezi Ord.ANAF 76 din 21 ianuarie 2010.
Declaratia 390 se depune lunar pana in data de 15 a lunii urmatoare.
Decl.394 ramane semestriala.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#38 haiducul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:zalau

Postat 09 February 2010 - 03:48 PM

buna. sunt platitor de TVA si am achizitionat compost din ungaria. pe factura TVA e scutit; pe vies, raspunsul de validare a TVA-ului e da....plata facturii o fac in numerar;
Intra in categoria achizitiilor intracomunitare si trebuie sa completez declaratia 390 pana in 15 febr. ? multumesc.
Ciao.



#39 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2010 - 08:16 PM

Da, Haiducul. Operatiunea ta reprezinta achizitie intracomunitara si trebuie sa o declari in decl. 390.
elenacca



#40 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 February 2010 - 11:23 AM

Declaratia 300, decont lunar, ramane tot pana i 25 ale lunii urmatoare incepand din 2010? Sa se schimba pana in 15, ca 390?
Multumesc mult






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL