Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. CAS / 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl. CAS / 2010

21 replies to this topic

#1 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2010 - 11:01 AM

a aparut declaratia noua la CAS
Link aici: link decl cas



#2 beky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 February 2010 - 08:24 PM

buna seara. am vazut acum ca s-a modificat, incepand cu ian 2010, declaratia lunara la BASS - casa de pensii. Daca descarc programul cel nou, ce se intampla cu datele mele din programul din 2009? anul trecut au publicat pe site un executabil pt cei carea aveau programul, dar acum nu vad nimic. stiti ceva?




#3 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 February 2010 - 08:41 PM

il instalezi peste cel vechi si pastreaza datele. La mine a mers...le-am si depus si a fost ok...



#4 beky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 February 2010 - 07:08 PM

Vezi postareates, la Feb 4 2010, 08:41 PM, a spus:

il instalezi peste cel vechi si pastreaza datele. La mine a mers...le-am si depus si a fost ok...


iti multumesc, a mers si la mine!



#5 Maria C

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 March 2010 - 03:50 PM

Buna ziua la toata lumea...
Se pare ca din nou se schimba programul de raportare la CAS http://www.cnpas.org/portal/media-type/htm...976AAC2357B698F , insa NU a aprut si porgramul decat cel de verificare a aplicatiilor proprii. are cineva noutati din teren? Ramane programul din ianuraie sau mai stam ïn asteptare"....



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 March 2010 - 04:07 PM

ca la nebuni, ai program de verificare dar nu ai program de generare pentru a putea sa il folosesti pe cel de verificare :smile:



#7 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 14 March 2010 - 06:44 PM

Totusi stie cineva de ce nu apare noul program de declaratie pt. CAS?
Il folosim tot pe cel vechi?



#8 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 March 2010 - 09:54 AM

NOU! Incepand cu raportarea aferenta lunii februarie 2010, se modifica programele privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre bugetul asigurarilor sociale de stat, în scopul introducerii modificarilor stipulate in OUG nr.4 2010

Programul pentru Angajatori <<SetupAnx_10.01>> este valabil si incepand cu luna februarie 2010.


Angajatorii care au si personal care beneficiaza de prevederile OUG 4/2010 vor completa pentru acestia o declaratie separata cu urmatoarele caracteristici:

- se completeaza codul unic de inregistrare al angajatorului,
- prima pozitie din codul de la Registrul comertului se inlocuieste cu *
- campul CM se completeaza cu 5
- se completeaza numarul de zile lucratoare in care asiguratii au beneficiat de prevederile OUG 4/2010 in campul NN
- automat se completeaza campul TVN cu salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, raportat la numarul de zile lucratoare in care asiguratii au beneficiat de prevederile OUG 4/2010
- contributiile de asigurari sociale si contributiile de asigurari pentru accidente de munca si boli profesionale pentru zilele in care asiguratii au beneficiat de prevederile OUG 4/2010 sunt 0.

Pentru a selecta macheta de completare a declaratiei pentru personalul care beneficiaza de prevederile OUG 28/2009 se acceseaza din meniul principal [Administrare] -> [Optiuni]. Din macheta care se afiseaza pe ecran, se selecteaza tab-ul [Tip ang]. Din optiunile afisate se selecteaza tab-ul [Som Teh]. Se salveaza optiunile selectate si se restarteaza aplicatia.



#9 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 May 2010 - 07:29 AM

NOU ! Versiunea 10.02 fata de versiunea anterioara aduce urmatoarea actualizare :

* introducerea zilelor de 23 si 24 mai ca sarbatori legale (Rusaliile).

Programul pentru Angajatori <SetupAnx_10.02> este valabil incepand cu luna mai 2010



#10 mmanuela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 May 2010 - 04:58 PM

ATENTIE INCEPIND CU LUNA MAI S-A SCHIMBAT DECLARATIA CAS DATORITA ZILELEOR DE 23 SI 24 CA SARBATORI LEGALE. O GASITI PE SITE-UL CNPAS



#11 popovicin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 May 2010 - 10:59 AM

va rog sa ma ajutati .....

am o problema cu raportarea FNUASS


- o societate cu sediul social in Bucuresti
- angajati asigurati peste tot in tara
- plata asigurarilor se face de la Bucuresti
- in tara avem sucursale cu CUI propriu

cum fac raportarea contributiilor?
pe CUI-ul de unde se face plata sau fiecare sucursala depune separat declaratiile .....



#12 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 31 May 2010 - 01:07 PM

Vezi postareapopovicin, la May 31 2010, 10:59 AM, a spus:

va rog sa ma ajutati .....

am o problema cu raportarea FNUASS


- o societate cu sediul social in Bucuresti
- angajati asigurati peste tot in tara
- plata asigurarilor se face de la Bucuresti
- in tara avem sucursale cu CUI propriu

cum fac raportarea contributiilor?
pe CUI-ul de unde se face plata sau fiecare sucursala depune separat declaratiile .....


cel mai indicat ar fi sa ceri aceste raspunsuri direct la Casa de Sanatate



#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 31 May 2010 - 11:26 PM

Pot sa spun cum am lucrat eu anul trecut, acum nu mai am cazuri: la Buc depui anexa 1 si copie dupa anexa 2, iar in tara depui anexele 2a, 2b, 2c-la acelasi CUI.
Banuiesc ca in cazul tau fiecare Suc depune la casa de Sanat. decl toate, tu depui la Buc numai daci ai angajati proprii sediului.



#14 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 June 2010 - 12:16 PM

o modificare a programului de sanatate 08.06.2010

[versiunea 1.5.0.3]
[M] Corectat import concedii medicale
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[versiunea 1.5.0.2]
[M] Corectat eroare "Invalid value for field 'data_acord'"
Corectat raport pentru concedii si indemnizatii



#15 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 06 July 2010 - 08:15 PM

Am si eu o problema la prg de CAS. Am introdus 14 zile CM si mi-a calculat CAS 99 lei la 382 lei minim ptr.14 zile.
Eu am calculat 79, ce am gresit? o solutie va rog! cum trimit declaratia?



#16 gigel2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 July 2010 - 11:22 AM

Pentru cei care depuneau declaratiile lunare de sanatate in Bucuresti Sediul Gorjului - Incepand cu data de 12 iulie sediul se muta, asa ca declaratiile vor fi depuse in Str. Vasile Lascar nr. 27 (etaj 2, camera 24).



#17 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 08 July 2010 - 12:32 PM

Vezi postareavaraD, la Jul 6 2010, 08:15 PM, a spus:

Am si eu o problema la prg de CAS. Am introdus 14 zile CM si mi-a calculat CAS 99 lei la 382 lei minim ptr.14 zile.
Eu am calculat 79, ce am gresit? o solutie va rog! cum trimit declaratia?
14/22*600= 382 baza de calcul aferenta cm
asigurat, pentru 14 zile cm: 382*10.5%= 40
angajator, pentru 14 zile cm 382*20.8%= 79
restul pana la 22 zile?



#18 molnar andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 15 July 2010 - 12:57 PM

Buna ziua,

Am o angajata in concediu de maternitate. Nu stiu cu ce salariu trebuie sa apara in declaratia CAS stiind ca se plateste CAS dupa salariul minim pe economie. Sau daca trebuie sa apara in declaratie. Salariul brut a angajatei este 1476 RON.
Multumesc anticipat.



#19 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 15 July 2010 - 02:25 PM

Vezi postareamolnar andrea, la Jul 15 2010, 01:57 PM, a spus:

Buna ziua,

Am o angajata in concediu de maternitate. Nu stiu cu ce salariu trebuie sa apara in declaratia CAS stiind ca se plateste CAS dupa salariul minim pe economie. Sau daca trebuie sa apara in declaratie. Salariul brut a angajatei este 1476 RON.
Multumesc anticipat.
Calculezi baza de calcul din veniturile pe ultimele 6 luni, inmultesti cu nr de zile de cm, aplici 85% si la acea suma retii doar cas la sal minim,nu e impozabil.In mod normal,calculeaza programul, daca a fost angajata tot la aceeasi firma.Daca nu ,calculezi manual si introduci datele in declaratie.



#20 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 16 July 2010 - 02:25 PM

[/quote]
14/22*600= 382 baza de calcul aferenta cm
asigurat, pentru 14 zile cm: 382*10.5%= 40
angajator, pentru 14 zile cm 382*20.8%= 79
restul pana la 22 zile?
[/quote]
Tks ptr. raspuns, asa am calculat si eu, dar programul in loc de 79 mi-a luat 99!!!
Ati mai avut asa problema? Cum se poate rezolva?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL