Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura storno la un serviciu prestat si neachitat + recuperare TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Factura storno la un serviciu prestat si neachitat + recuperare TVA


1 reply to this topic

#1 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 13 September 2010 - 04:41 PM

Buna,
Va cer ajutorul intr-o micuta problema:

In luna mai am prestat un serviciu, pentru care am emis o factura, in baza unui contract cadru si a unei anexe la contract referitoare la respectivul serviciu. In luna iulie, venind decontul de TVA am virat cei 19% aferenti onorariului meu, desi nu ii incasasem. Am ajuns in ziua de azi cand banii nu au intrat nici acum in cont si m-am dus la beneficiar. Invocand o serie de motive...sa le spunem subiective, mi-a transmis ca nu am contractul in regula (desi nu e asa) si ca o sa-mi plateasca totusi banii dar prin intermediul unei firme intermediare, catre care trebuie sa facturez din nou, in baza unui nou contract.

As vrea sa va intreb care este procedura de urmat pentru stornare, in acest caz, mai ales ca intre timp s-a schimbat cota de TVA? Pot sa emit o factura storno tot cu 19%? Factura va trebui semnata/stampilata si de beneficiar sau o emit eu doar pentru contabilitatea mea?

Multumesc mult!



#2 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 15 September 2010 - 09:46 AM

Asadar ANAF spune ca pe langa factura de stornare trebuie si o minuta de stornare!
Puteti sa-mi spuneti ce trebuie sa contina aceasta minuta? Adica ce trebuie sa rezulte din ea? Ca nu mai am nicio pretentie? Sau ca am cazut de acord sa anulam contractul? Serviciul s-a efectuat, deci nu e ca in cazul unui produs cand se returneaza.

Merci,







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL